moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa

Dziś przekazałem kluczyki do ośmiu egzemplarzy Krabów, a więc do jednej baterii. To dopiero początek. W połowie tego roku kolejna bateria trafi na wyposażenie 5 Pułku Artylerii, a pod koniec roku następna – mówił minister Mariusz Błaszczak w 5 Lubuskim Pułku Artylerii. Dzisiaj żołnierze tej jednostki uroczyście powitali nowy sprzęt.

Oprócz ośmiu 155 mm samobieżnych haubic na podwoziu gąsienicowym Krab, stanowiących wyposażenie jednej baterii ogniowej, artylerzyści z Sulechowa otrzymali także: 4 wozy dowodzenia na gąsienicach oraz jeden wóz amunicyjny i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki na podwoziach kołowych. – Żołnierze 5 Sulechowskiego Pułku Artylerii otrzymali symbolicznie klucze do armatohaubic Krab, a więc produktu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Nowoczesnego sprzętu, który należy do najlepszych w tej dziedzinie na świecie – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Sulechowie.

Nowy sprzęt jest pierwszą partią uzbrojenia, która zapoczątkowała tworzenie w sulechowskim pułku Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”. Według zapewnień ministra kolejne egzemplarze nowych dział i sprzętu mają być dostarczone artylerzystom w połowie tego roku, a wyposażenie trzeciej baterii ogniowej jesienią.

REKLAMA

Minister przypomniał, że po 11 Mazurskim Pułku Artylerii w Węgorzewie, jednostka sulechowska jest drugą, w której do końca roku utworzony zostanie dywizjon nowoczesnych Krabów. Poinformował, że w Hucie Stalowa Wola zamówione są kolejne trzy dywizjonowe moduły ogniowe. Zgodnie z podpisanym w grudniu 2016 roku kontraktem do 2024 r. Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami wyposażonymi w nowoczesne haubice Krab. Prawdopodobnie kolejną jednostką wojskową, do której trafią Kraby będzie 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu, który jest w strukturach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dzisiejsza uroczystość miała także wymiar historyczny. Minister Mariusz Błaszczak przekazał żołnierzom 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej replikę sztandaru 9 Pułku Artylerii Ciężkiej. To jednostka utworzona w 1922 roku, której żołnierze wsławili się udziałem w walkach podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Współczesny 2 Dywizjon dziedziczy tradycje tej właśnie przedwojennej jednostki. – To symboliczna chwila, połączenie tradycji z nowoczesnością. Przed chwilą żołnierze otrzymali sztandar ufundowany przez społeczność lokalną. Sztandar, który zawsze stanowił, stanowi i stanowić będzie źródło dumy, znak honoru, wierności, tradycji historycznej i znak męstwa – mówił podczas ceremonii minister Mariusz Błaszczak.

Efektywne wsparcie

Sulechowscy artylerzyści są bardzo zadowoleni z nowoczesnego uzbrojenia. – Dzięki tym działom znacznie zwiększyła się siła rażenia pułku, manewrowość, a tym samym efektywność wsparcia w walce pododdziałów dywizji, co jest naszym podstawowym zadaniem na polu walki – skomentował płk Sławomir Kula, dowódca pułku. – Widzę, że moi żołnierze bardzo angażują się, aby jak najlepiej poznać nowe uzbrojenie i jak najszybciej wykorzystywać w pełni jego bojowe możliwości – dodał ppłk Przemysław Strykowski, dowódca 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

Baterią nowych dział dowodzi kpt. Zbigniew Płaczkiewicz. Na przełomie 2018 i 2019 roku oficer razem ze swoimi podwładnymi przez sześć tygodni uczył się obsługi i wykorzystywania nowego uzbrojenia u producenta w Hucie Stalowa Wola pod okiem zakładowych instruktorów. – W maju czeka nas kolejny, ostatni etap szkolenia na nowym sprzęcie, połączony ze strzelaniem amunicją bojową. Samodzielne strzelanie na poligonie mamy zaplanowane na wrzesień – mówi kpt. Płaczkiewicz. Dodał, że nie znaczy to, że do tego czasu działa i wozy dowodzenia będą nieużywane. Już od kwietnia przewidziane są w baterii zajęcia zgrywające najpierw załogi, później plutony oraz zajęcia całej baterii, a następnie różne zajęcia taktyczne.

5 Lubuski Pułk Artylerii wchodzi w skład 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. W składzie tworzonego Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina” docelowo znajdą się 24 samobieżne haubice Krab, 2 wozy dowódczo-sztabowe, 9 wozów dowódczych, 6 wozów amunicyjnych oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

Haubica Krab jest obecnie najpotężniejszym działem, jakim dysponują polscy artylerzyści. Ważąca ponad 50 ton samobieżna haubica jest w stanie wystrzelić na odległość około 40 kilometrów do 6 pocisków na minutę. Obsługa działa liczy pięć osób. Haubica Krab jest podstawowym środkiem ogniowym dywizjonu artylerii, pododdziału przeznaczonego do realizacji zadań wsparcia ogniowego na szczeblu brygady.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Amerykanie odmładzają F-16
Sąd nad systemem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Start w nieznane
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
A17 – następcy Kobbenów?
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Ukraiński kurs na Zachód
Dominatorzy biegów na orientację
F-16 kończą misję w Estonii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Walka z COVID-19 trwa
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Świąteczne prezenty od AMW
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Kolejny dzień walki z pandemią
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Święto sportowców w mundurach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
NATO broni cyberprzestrzeni
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Anna Leska – niezwykły pilot w burzliwych czasach
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Wymagający sprawdzian podoficerów
Gepardy już na Mazurach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Polowe fortyfikacje
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Uwaga, lot kontrolowany
„Orca” na Atlantyku
EkstraKLASA dla uczniów
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
Laserowa artyleria US Army
„Sonderfahndungsbuch Polen” – lista śmierci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO