moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podniebny trening transportowców

Trzy amerykańskie samoloty C-130 Hercules i 100 żołnierzy przyleciało do Polski na ćwiczenia lotnicze. To pierwsza w tym roku zmiana pododdziału Aviation Detachment. Polscy i amerykańscy piloci transportowców będą razem szkolić się w desantowaniu żołnierzy i ładunków, w lądowaniu na nieutwardzonych pasach oraz w nocnych lotach z użyciem noktowizji.

Transportowce C-130H2 z żołnierzami amerykańskich sił powietrznych wylądowały w połowie marca w Powidzu. Amerykanie na co dzień służą w 181 eskadrze lotniczej, która stacjonuje w Forth Worth w Teksasie. Piloci, nawigatorzy, technicy i loadmasterzy przylecieli zza oceanu, by wspólnie szkolić się z żołnierzami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. – Załogi trzech amerykańskich samolotów z załogami dwóch polskich transportowców C-130E będą się szkolić w dzień i w nocy w polskiej przestrzeni powietrznej, głównie nad poligonem drawskim i toruńskim – mówi kpt. Martyna Fedro-Samojedny, rzecznik prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Podczas pierwszej w tym roku rotacji pododdziału Aviation Detachment piloci trenować będą loty w ugrupowaniu kilku maszyn, desantować ludzi i ładunki wspólnie z 6 Brygadą Powietrznodesantową oraz ćwiczyć lądowanie na nieutwardzonych nawierzchniach. W planach są także loty nocne z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych. – Głównym celem polsko-amerykańskich ćwiczeń jest dopracowanie i ujednolicenie obowiązujących procedur oraz podnoszenie kwalifikacji personelu pokładowego – mówi kpt. Fedro-Samojedny. Kpt. pil. Michał Ruba, dowódca załogi z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego wyjaśnia, że chodzi o to, by w przyszłości lotnicy z obu krajów mogli działać w jak najbardziej zbliżony sposób. – Każda przestrzeń powietrzna jest inna. Podobnie jak specyfika, taktyka i sposób szkolenia w każdym kraju nieco się różnią. Podczas naszego współdziałania chcemy niwelować te różnice, na przykład zasady poruszania się na terenie przestrzeni powietrznej danego kraju – tłumaczy kpt. pil. Ruba.

REKLAMA

Podczas zgrupowania w Powidzu polskie i amerykańskie załogi wspólnie przygotowują się do wykonywania zadań. Planują misje lotnicze, uczestniczą razem w briefingach przed lotem i odprawach po ich zakończeniu. Prawdopodobnie dojdzie także do mieszania załóg lotniczych na pokładzie samolotów, by Polacy i Amerykanie mogli działać razem także w powietrzu.

Zgodnie z planem szkolenia, piloci transportowców wezmą także udział w ćwiczeniach z innymi jednostkami sił zbrojnych. – We współpracy z pilotami wielozadaniowych F-16 będziemy trenować taktykę przechwytywania przez myśliwce i taktykę unikania przechwycenia – mówi kpt. pil. Ruba. – Z żołnierzami 12 Dywizji Zmechanizowanej przećwiczymy natomiast zasady działania z obroną przeciwlotniczą. Przeciwlotnicy będą próbowali wykryć nasz samolot, a załogi transportowców będą próbowały tego uniknąć – dodaje. Dowódca C-130E wyjaśnia też, że walka z myśliwcami odbędzie się na dużych wysokościach, a pozostałe zadania – jak najniżej ziemi, czyli na wysokości 150-200 metrów.

Amerykanie zostaną w Polsce do końca marca. Na koniec ich szkolenia w Powidzu odbędą się zawody, w których wystartują polskie i amerykańskie załogi. Lotnicy będą rywalizowali w precyzyjnych zrzutach ładunku i precyzyjnym lądowaniu.

Komponent lotniczy sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, tzw. Aviation Detachment (Av-Det), stacjonuje w Polsce na stałe na podstawie polsko-amerykańskiego porozumienia Memorandum of Understanding z 2011 roku. W Łasku Aviation Detachment tworzy grupa kilku amerykańskich żołnierzy: pilotów, techników oraz specjalistów odpowiedzialnych za logistykę i łączność. Dodatkowo na ćwiczenia lotnicze do Polski przylatują piloci i personel techniczny z USA. Szkolą się na zmianę z pilotami 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach i 32 Bazy w Łasku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpt. Fedro-Samojedny

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierski dar serca
Ducha nie wolno tracić
Bohater Yoga
„Sophia” z nową zmianą
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Czołgi błota się nie boją
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Leopardy w pułapce
Kampania wyborcza poza armią
Wilno w polskich rękach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Irackie zapiski gen. Bieńka
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Podpułkownik „Sokole Oko”
Wojna w świętym mieście, epilog
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Alarm dla Jastrzębi
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Tarcza przeciwko agresji
Sukcesy biegających żołnierzy
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Bliski Wschód. Region bez klucza
Szczęśliwa trzynastka
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Cel – bezpieczna Europa
Panie bez taryfy ulgowej
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Region Without a Key
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Szef NATO w Warszawie
Kurier podziemnego państwa
Remont „Piasta” na finiszu
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Zgrupowanie przed defiladą
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Wodowanie „Artemisa”
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Tryumf w cieniu Jałty
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Leopards in a Trap
Rozgrywka Stalina
„Bukowo” u brzegów Łotwy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO