moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wnioski z „Anakondy ‘18”

Czy Jaśmin sprawdził się podczas „Anakondy”? Zdaniem uczestników seminarium zorganizowanego w Akademii Sztuki Wojennej system wsparcia dowodzenia spełnił oczekiwania wojskowych. – Jaśmin umożliwia prowadzenie operacji połączonych zarówno na potrzeby misji zagranicznych, jak i operacji krajowych – mówią przedstawiciele wojska.

Jednodniowe seminarium „Rozwój wspomagania informatycznego dowodzenia w SZ RP. Wnioski z wykorzystania systemów teleinformatycznych w ćwiczeniu Anakonda ‘18.” zostało zorganizowane przez Akademię Sztuki Wojennej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Dowództw: Operacyjnego oraz Generalnego, przemysłu zbrojeniowego i jednostek wojskowych. Na debatę do Rembertowa przyjechali też naukowcy i wykładowcy wojskowych uczelni.

Podpułkownik dr inż. Bartosz Biernacik, kierownik Zakładu Teleinformatyki Wydziału Wojskowego ASzWoj, zwracał uwagę, że „Anakonda ’18” była jednym z najważniejszych ćwiczeń w ostatnich latach. – Celem manewrów była integracja krajowych i sojuszniczych struktur dowodzenia wobec zagrożenia konwencjonalnego oraz hybrydowego – mówił ppłk dr inż. Bartosz Biernacik. Dodał, że podczas „Anakondy ’18” polska sieć dowodzenia została oparta na kupionym w ubiegłym roku sieciocentrycznym systemie wsparcia dowodzenia C3IS HMS Jaśmin. – Wyposażono w niego większość ćwiczących jednostek, zarówno polskich, jak i zagranicznych – zaznaczał.

REKLAMA

Seminarium było okazją do przeanalizowania wniosków i doświadczeń z użytkowania Jaśmina podczas „Anakondy ‘18”. Niestety, ze względu na niejawny charakter omawianych danych, ta część konferencji została zamknięta dla mediów. Referaty na niej zaprezentowali: generał brygady Robert Drozd, szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia Sztabu Generalnego WP, kmdr por. Piotr Niemczyk z DORSZ oraz płk Jacek Konieczny z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Choć pierwsza część seminarium była niejawna, to podczas kolejnych można było wywnioskować jak wojsko ocenia system. – Spełnia nasze oczekiwania i umożliwia prowadzenie operacji połączonych nie tylko na potrzeby misji zagranicznych, ale przede wszystkim na potrzeby krajowej operacji obronnej – komentowali przedstawiciele wojska.

Uczestnicy seminarium zwracali jednak uwagę, że potrzeba więcej szkoleń. Wojskowi nie ukrywali, że największą bolączką wprowadzonego w ubiegłym roku do służby systemu jest niewystarczająca liczba przeszkolonych użytkowników. I mowa tutaj nie tylko o wojskowych administratorach systemu ale także o dowódcach różnych szczebli, którzy muszą nauczyć się nie tylko, jak się go używa, ale także jakie daje możliwości w planowaniu i prowadzeniu wszelkiego typu operacji.

Akademia Sztuki Wojennej chce pomóc rozwiązać ten problem. – Zgłosiliśmy ministrowi obrony pomysł uruchomienia w naszej uczelni cyklu aż pięciu nowych szkoleń z systemu Jaśmin. Byłyby one przeznaczone nie tylko dla jego użytkowników, ale także dla administratorów oraz, co bardzo istotne, instruktorów – mówi płk Biernacik.

„Polska Zbrojna” była partnerem medialnym seminarium. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Kolejna szabla AFN zdobyta
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Gotowi na F-35?
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
„Dragon’19” od kuchni
Nowe nakolanniki
Bitwa o Lwów
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Desant z transportowca-giganta
Brytyjska „pamiątka”
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Nowi szturmani w JW Agat
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Kapral Lewandowski na podium w Londynie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Desant na czeskich spadochronach
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Ankona – samodzielna polska operacja
Formowanie 19 Brygady
Wkręceni w skoki
Tak umierał Wołyń
Od konfliktu do zgody
NATO silniejsze z rezerwistami
Obława pełna białych plam
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Działalność firm na rzecz obronności
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sojusze na fali
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Rozdarty subkontynent
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Polska historia w Norwegii
Rozpoczynamy nową erę
Rywalizacja na zamkniętym morzu
F-35 wylądowały w Powidzu
Będzie modernizacja T-72
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Stawiamy na rozwój
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
The Chariots of Jihad
Kolejne drony dla WOT-u
Kierunek: Afganistan

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO