moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podwyżki dla pracowników wojska

W tym roku pensje pracowników wojska wrosną średnio o 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od początku roku. MON planuje też przyznać cywilom jednorazową nagrodę w wysokości około 1000 zł. To kolejny rok, w którym pracownicy resortu dostaną podwyżkę.

O tegorocznych podwyżkach Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie. „Zarówno ministrowi, jak i kierownictwu resortu, zależy na tym, by wynagrodzenia pracowników wojska był godne. Dlatego podejmowane są działania, aby ich pensje były systematyczne zwiększane” – czytamy w dokumencie. To czwarty rok z rzędu, kiedy pracownicy cywilni resortu obrony narodowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń.

Na razie nie wiadomo, jak zostanie podzielona suma przeznaczona na tegoroczny wzrost płac. To łącznie około 114 milionów zł. – Nie mamy jeszcze informacji jak zostaną podzielone te pieniądze. Przypuszczam, że ogólne zasady będą wskazane w piśmie z MON-u, a o szczegółowym ich podziale zdecydują pracodawcy w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi – mówi Krzysztof Paluch, prezes Związku Zawodowego „Militaria”.

REKLAMA

Wiadomo jednak, że zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka podwyżka dla jednej osoby wyniesie średnio 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Przedstawiciele MON-u zapowiedzieli też, że jeśli w funduszu wynagrodzeń i uposażeń pojawią się oszczędności, ponad 44 tysiące pracowników wojska otrzyma też jednorazową premię w wysokości około 1000 złotych. Pieniądze miałby być wypłacone w połowie 2019 roku, z okazji Święta Wojska Polskiego.

A to jeszcze nie wszystko. „Podejmowane są też działania, by w projekcie budżetu na 2020 rok zaplanowano podwyżki wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej w średniej kwocie 500 zł” – informuje MON.

W latach 2011-15 podwyżki wynagrodzeń pracowników były zamrożone. W roku 2016 większość cywilów pracujących w armii otrzymała podwyżki o średniej wysokości 248 zł brutto. Nieco więcej, bo 350 zł dostała grupa siedmiu tysięcy pracowników zajmujących stanowiska specjalistyczne związane m.in. z przewożeniem ładunków niebezpiecznych, teleinformatyką i kryptologią, obsługą lotnisk. W latach 2017 i 2018 średnia podwyżka dla pracownika resortu obrony wyniosła ponad 200 zł. Obecnie średnia pensja cywilów w wojsku to 4373 zł.

O podwyżki wynagrodzeń w imieniu pracowników wojska od lat zabiegają związki zawodowe. W MON działa siedem organizacji związkowych: NSZZ Pracowników Wojska, Krajowa Sekcja Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Poligrafów, Związek Pracowników Wojska „TARCZA”, Związek Zawodowy „Militaria”, Związek Zawodowy Sektora Obronnego, NSZZ „Solidarność” 80.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~XYZ
1553063520
Wszystkie związki zawodowe działające w MON we wspólnym stanowisku postulowały podwyżki, najpierw w wysokości 600 zł, a później zmniejszając oczekiwania, w wysokości 550 zł. Jednocześnie związkowcy nie akceptowali trzystuzłotowej podwyżki, od początku rozmów proponowanej przez MON. "Negocjacje przypominały rozmowę »dziada z obrazem«" Po ogłoszeniu decyzji Błaszczaka Zenon Jagiełło przewodniczący największego związku zawodowego w MON NSZZ Pracowników Wojska (13 700 tys. płacących składki związkowców i 321 instytucji, w których związek ma swoje organizacje) poinformował, że w środę zbierze się prezydium związku, które zdecyduje, czy przekształcić się w komitet protestacyjny.
63-65-36-F5

Polscy weterani i książę Harry
 
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Polska nie pozostanie osamotniona
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Górale” zdobywają miasto
Agresja sowieckiego kolosa
W Indiach mieli swój drugi dom
Umowa na Feniksy
A Torn Subcontinent
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Sprawdzają Brutusa
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polskie firmy na targach w Londynie
Defendery 2019 – część 4
Jedna misja, jeden zespół
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Modernizacja Sokołów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
GROM Challenge
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Iranian Chess Game
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Dead to the World
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Stalin czekał i kalkulował
Wojsko wraca do Łomży
Terytorialsi na wysokościach
Oko na Europę
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Irańskie szachy
Śląskie sceny z życia
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu
Cienka niebieska linia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Modernizacja starów 266
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Selekcja w pigułce
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Chorwacki test polskich kadetów
Pamięć o tragedii
Walka i dyplomacja
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozpoczynamy nową erę
Nowa misja i nowy sprzęt
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Samochód do desantowania
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Thin Blue Line

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO