moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podwyżki dla pracowników wojska

W tym roku pensje pracowników wojska wrosną średnio o 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od początku roku. MON planuje też przyznać cywilom jednorazową nagrodę w wysokości około 1000 zł. To kolejny rok, w którym pracownicy resortu dostaną podwyżkę.

O tegorocznych podwyżkach Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w komunikacie. „Zarówno ministrowi, jak i kierownictwu resortu, zależy na tym, by wynagrodzenia pracowników wojska był godne. Dlatego podejmowane są działania, aby ich pensje były systematyczne zwiększane” – czytamy w dokumencie. To czwarty rok z rzędu, kiedy pracownicy cywilni resortu obrony narodowej otrzymają podwyżki wynagrodzeń.

Na razie nie wiadomo, jak zostanie podzielona suma przeznaczona na tegoroczny wzrost płac. To łącznie około 114 milionów zł. – Nie mamy jeszcze informacji jak zostaną podzielone te pieniądze. Przypuszczam, że ogólne zasady będą wskazane w piśmie z MON-u, a o szczegółowym ich podziale zdecydują pracodawcy w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi – mówi Krzysztof Paluch, prezes Związku Zawodowego „Militaria”.

REKLAMA

Wiadomo jednak, że zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka podwyżka dla jednej osoby wyniesie średnio 300 zł brutto. Pieniądze mają zostać wypłacone do końca kwietnia, z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku.

Przedstawiciele MON-u zapowiedzieli też, że jeśli w funduszu wynagrodzeń i uposażeń pojawią się oszczędności, ponad 44 tysiące pracowników wojska otrzyma też jednorazową premię w wysokości około 1000 złotych. Pieniądze miałby być wypłacone w połowie 2019 roku, z okazji Święta Wojska Polskiego.

A to jeszcze nie wszystko. „Podejmowane są też działania, by w projekcie budżetu na 2020 rok zaplanowano podwyżki wynagrodzeń pracowników resortu obrony narodowej w średniej kwocie 500 zł” – informuje MON.

W latach 2011-15 podwyżki wynagrodzeń pracowników były zamrożone. W roku 2016 większość cywilów pracujących w armii otrzymała podwyżki o średniej wysokości 248 zł brutto. Nieco więcej, bo 350 zł dostała grupa siedmiu tysięcy pracowników zajmujących stanowiska specjalistyczne związane m.in. z przewożeniem ładunków niebezpiecznych, teleinformatyką i kryptologią, obsługą lotnisk. W latach 2017 i 2018 średnia podwyżka dla pracownika resortu obrony wyniosła ponad 200 zł. Obecnie średnia pensja cywilów w wojsku to 4373 zł.

O podwyżki wynagrodzeń w imieniu pracowników wojska od lat zabiegają związki zawodowe. W MON działa siedem organizacji związkowych: NSZZ Pracowników Wojska, Krajowa Sekcja Pracowników Cywilnych MON NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Poligrafów, Związek Pracowników Wojska „TARCZA”, Związek Zawodowy „Militaria”, Związek Zawodowy Sektora Obronnego, NSZZ „Solidarność” 80.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~XYZ
1553063520
Wszystkie związki zawodowe działające w MON we wspólnym stanowisku postulowały podwyżki, najpierw w wysokości 600 zł, a później zmniejszając oczekiwania, w wysokości 550 zł. Jednocześnie związkowcy nie akceptowali trzystuzłotowej podwyżki, od początku rozmów proponowanej przez MON. "Negocjacje przypominały rozmowę »dziada z obrazem«" Po ogłoszeniu decyzji Błaszczaka Zenon Jagiełło przewodniczący największego związku zawodowego w MON NSZZ Pracowników Wojska (13 700 tys. płacących składki związkowców i 321 instytucji, w których związek ma swoje organizacje) poinformował, że w środę zbierze się prezydium związku, które zdecyduje, czy przekształcić się w komitet protestacyjny.
63-65-36-F5

Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
 
Trwała odporność terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
Szarża „Hallerczyka”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Strzelnice dla terytorialsów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Tak się zostaje prymusem
Więcej celowników z PCO dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Sprawdzony sojusznik
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Amerykanie znów w Drawsku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Amerykanie odmładzają F-16
Chemicy do zadań specjalnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Świętuj z żołnierzami
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Kierunek: misja
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Dla odważnych i walecznych
Skok na głęboką wodę
F-16 kończą misję w Estonii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Bon turystyczny także w wojsku
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO