moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie poligonowe

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwa szkolenie marynarzy Morskiej Jednostki Rakietowej oraz 43. Batalionu Saperów. Ćwiczące jednostki wizytował dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Szkolenie poligonowe dla saperów z 43. Batalionu Saperów z Rozewia (43. bsap) oraz dywizjonu ogniowego i baterii przeciwlotniczej Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) było sprawdzianem, który podsumował ich zgranie bojowe podczas realizacji zadań ogniowych oraz ćwiczeń taktyczno – specjalnych.

Dla MJR głównym celem szkolenia było sprawdzenie zgrania bojowego baterii ogniowej dywizjonu poprzez przeprowadzenie ćwiczenia taktyczno – specjalnego oraz doskonalenie i sprawdzenie skuteczności prowadzenia ognia z armat przeciwlotniczych ZU-23-2. Dywizjon ogniowy MJR trenował m. in. praktyczne zgrywanie pododdziału w kierowaniu ogniem oraz umiejętności wykorzystania warunków terenowych w organizowaniu i prowadzeniu działań bojowych.

REKLAMA

Strzelania z armat przeciwlotniczych prowadzone były zgodnie z warunkami strzelań przygotowawczych i zaliczeniowych strzelań bojowych do celów powietrznych. Ćwiczący wykazali się wysokimi umiejętnościami w skutecznym i efektywnym zwalczaniu celów powietrznych.

Szkolenie poligonowe prowadzone było w różnorodnych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy. Panujące niejednokrotnie niekorzystne warunki atmosferyczne m.in. ograniczona widoczność, deszcz i śnieg nie były w stanie zakłócić właściwego wykonywania postawionych zadań. Działania bojowe MJR podczas szkolenia poligonowego na CPSP Ustka wykazały wysoki poziom wyszkolenia pododdziałów najmłodszej jednostki Marynarki Wojennej.

Prace minerskie w gruntach, rozbudowa inżynieryjna terenu, budowa i pokonywanie zapór oraz szkolenie ogniowe to główne umiejętności, które doskonalili saperzy Marynarki Wojennej. Głównym celem szkolenia było doskonalenie nabytych umiejętności pododdziałów w samodzielnym wykonywaniu zadań wsparcia inżynieryjnego, a także zgranie działania żołnierzy zawodowych z powołanymi żołnierzami rezerwy do realizacji zadań bojowych w każdych warunkach atmosferycznych. Tematyka zajęć była bardzo zróżnicowana, obejmowała m.in. szkolenie z minerstwa, rozbudowy inżynieryjnej terenu, budowy i pokonywania zapór inżynieryjnych oraz szkolenia ogniowego. Żołnierze kompanii saperów ćwiczyli sporządzanie ogniowych i elektrycznych sieci wybuchowych, wykonywanie ukryć oraz zapór inżynieryjnych z wykorzystaniem bojowych środków minersko-zaporowych na lądzie i w pasie wód przybrzeżnych. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć było przeprowadzenie V-etapowego szkolenia na minach bojowych, zakończonego praktyczną realizacją wykonania przejść w przeciwpancernym polu minowych umownego przeciwnika. Natomiast kompania techniczna doskonaliła swoje umiejętności w zakresie rozbudowy inżynieryjnej terenu, obsługi traka wraz z wykańczaniem elementów za pomocą elektronarzędzi, czy też wydobywania i oczyszczania wody.

„Szkolenie poligonowe faktycznie prowadzone było w różnorodnych warunkach terenowych i atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy”, przyznaje Dowódca 43. bsap FOW kmdr por. Sebastian Sochoń, jednocześnie dodając, że „w pierwszym tygodniu pogoda była typowo saperska: ulewa, silny wiatr i wszechobecne błoto, utrudniające w znacznym stopniu realizację zadań. Jednak bardzo dobre przygotowanie żołnierzy zawodowych oraz umiejętności i pełne zaangażowanie żołnierzy rezerwy pozwoliły na sprawne, terminowe i przede wszystkim bezpieczne wykonanie postawionych zadań, co zostało potwierdzone podczas wysoko ocenionych ćwiczeń taktyczno-specjalnych szkolących się pododdziałów” – podsumował Dowódca 43.bsap FOW.

W czasie trwającego szkolenia nadzór nad ćwiczącymi jednostkami przeprowadził dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec. Dowódca gdyńskiej Flotylli potwierdził wysoki poziom wyszkolenia MJR oraz 43. bsap do realizacji postawionych zadań.

***
Morska Jednostka Rakietowa przeznaczona jest do zwalczania (niszczenia, obezwładniania) nawodnych sił okrętowych przeciwnika, osłony głównych Baz Morskich (Punktów Bazowania, Punktów Manewrowego Bazowania) Marynarki Wojennej, rejonów dogodnych do lądowania desantu morskiego oraz ważnych obiektów wojskowych i przemysłowych rozmieszczonych na wybrzeżu. Ze względu na duże możliwości manewrowe oraz dużą skuteczność ognia, MJR odgrywa znacząca rolę w zapewnieniu swobody działania własnych sił okrętowych w akwenie Morza Bałtyckiego. Zdolny jest, we współdziałaniu z głównymi siłami morskimi Marynarki Wojennej, do obrony wybrzeża morskiego, osłony morskiej komunikacji na przybrzeżnych torach wodnych oraz wsparcia działań bojowych Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych w operacjach obronnych. Miejscem stałej dyslokacji MJR są Siemirowice.

43. Batalion Saperów stacjonuje na Półwyspie Helskim w miejscowości Rozewie i wchodzi w skład 3 Flotylli Okrętów. Głównym zadaniem 43 batalionu saperów jest zabezpieczenie inżynieryjne działań sił 3. FO, między innymi tworzenie zapór inżynieryjnych, wykrywanie i likwidacja niewybuchów, utrzymywanie infrastruktury baz morskich, organizacja punktów poboru i oczyszczania wody, likwidacja zniszczeń i rozpoznanie inżynieryjne sił przeciwnika. Dodatkowo w składzie batalionu funkcjonuje pododdział chemiczny przeznaczony do realizacji przedsięwzięć umożliwiających wykonanie zadań zespołów okrętów i jednostek brzegowych w warunkach zagrożenia skażeniami, użycia przez przeciwnika broni masowego rażenia oraz skażeń środkami promieniotwórczymi, biologicznymi i chemicznymi, spowodowanymi zdarzeniami CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), a także likwidacji skutków użycia broni masowego rażenia i klęsk żywiołowych.

Źródło: kmdr.ppor. Radosław Pioch , kpt.mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: kmdr.ppor. Radosław Pioch , kpt.mar. Anna Sech

dodaj komentarz

komentarze


MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
General Anders Joins NATO
Brunssum, or welcome to the Netherlands
A Biting and Tracking Commando
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Premier odwiedził GROM
Pogromcy czołgów poszukiwani
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kraby na służbie w Sulechowie
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Spędź sobotę w WAT
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
75 lat od wielkiej ucieczki
Wizja marszałka prysła w Rydze
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Trzecia Setka Komandosa
„Zoom na proobronność”
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
US Army od kuchni
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Podwyżki dla pracowników wojska
To był realny plan odbudowy Polski
201 maratonów w 201 krajach
NATO i kosowska łamigłówka
Kampania wyborcza poza armią
Drugie życie Wilczego Szańca
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Generała Andersa akces do NATO
Herculesem dookoła świata
Cel – bezpieczna Europa
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Rok intensywnych ćwiczeń
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Jastrzębie widzą w ciemności
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Pancerna walka w mieście
Szef NATO w Warszawie
Trening na wieżowcu i nad wodą
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Panie bez taryfy ulgowej
Podniebny trening transportowców
Step ahead in a different world
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Kościuszko na czele insurekcji
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO