moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Odbieracie nominacje w roku, w którym obchodzimy 20-lecie Polski w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania pięciu oficerów na pierwszy stopień generalski i admiralski.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda wręczył cztery nominacje generalskie i jedną admiralską. Na stopień generała brygady zostali mianowani płk pil. Robert Cierniak, szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego; płk Andrzej Dąbrowski, dowódca 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej; płk Norbert Iwanowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej oraz płk Karol Molenda, pełnomocnik MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Akt mianowania na stopień kontradmirała przyjął kmdr Mirosław Jurkowlaniec, dowódca 3 Flotylli Okrętów. Nominacje były wręczane na wniosek ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Szef MON przekazał oficerom Buzdygany Honorowe oraz szable.

– To musi być niezwykłe przeżycie odbierać nominację na pierwszy stopień generalski i admiralski w roku, w którym obchodzimy 20-lecie polskiej obecności w NATO i 15. rocznicę wstąpienia do Unii Europejskiej. Ale przede wszystkim, w czasie, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zwrócił się do oficerów prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych mówił o tym, że tradycja polskiego oręża została zbudowana w „niezwykłych bojach, w czasach wielkich zwycięstw”. – Wierzę, że panowie odbierając nominacje w marcu 2019 roku, niedługo po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, do tej wielkiej tradycji walki o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę nawiązujecie – podkreślał Andrzej Duda. Zwrócił także uwagę, że awans na stopień generalski czy admiralski, to z jednej strony podsumowanie dotychczasowej, wzorowej służby dla dobra Polski i obywateli, ale to także zobowiązanie do jeszcze lepszej pracy na rzecz budowy nowoczesnego i sprawnego wojska.

REKLAMA

 

Płk Andrzej Dąbrowski ma 52 lata. Od czterech lat dowodzi 3 Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Wcześniej służył w Dowództwie Generalnym RSZ m.in. na stanowisku szefa Oddziału Operacyjnego w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej. Poprzednie stanowiska zajmował w nieistniejącym dziś Dowództwie Sił Powietrznych, dowodził też 78 Pułkiem Rakietowym w Mrzeżynie i 5 Dywizjonem Rakietowym. Podyplomowe studia polityki obronnej skończył w 2013 roku w Akademii Obrony Narodowej.

 

 


 

Płk Norbert Iwanowski od sierpnia 2018 r. dowodzi 15 Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Po jej ukończeniu pełnił służbę w 17 Brygadzie Zmechanizowanej oraz w sztabie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Skończył studia magisterskie i podyplomowe w Akademii Sztuki Wojennej. Na tej samej uczelni kończył także studia generalskie. Wcześniej zajmował m.in. stanowisko szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego, służył w 17 Brygadzie Zmechanizowanej i w sztabie 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Jest weteranem misji zagranicznych w Iraku i w Afganistanie.

 


Płk Karol Molenda w lutym 2019 roku został pełnomocnikiem MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oficer jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie. Po ukończeniu wojskowej uczelni służył w 12 Batalionie Dowodzenia. Ponad 12 lat spędził w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, zajmując m.in. stanowisko naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Komputerowego, naczelnika Wydziału Informatyki Śledczej, naczelnika Wydziału Cyberkontrwywiadu, zastępcy dyrektora Biura Bezpieczeństwa Cybernetycznego, a od 2017 roku zastępcy dyrektora Zarządu VI SKW. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizującym się w reagowaniu na incydenty komputerowe, w informatyce śledczej (GCFE), bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne.

 


 

Płk pil. Robert Cierniak od dwóch lat jest szefem Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Wcześniej służył na stanowisku zastępcy dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Od ukończenia Szkoły Orląt związany był z 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim i latał myśliwcami MiG-29. W powietrzu spędził ponad 3 tysiące godzin. Dowodził PKW Orlik w ramach natowskiej misji Baltic Air Policing. Podyplomowe studia polityki obronnej ukończył w 2014 r. w Kanadzie.

 


Kmdr Mirosław Jurkowlaniec od czerwca 2018 roku dowodzi 3 Flotyllą Okrętów w Gdyni. Wcześniej był szefem Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W czasie służby wojskowej zajmował wiele różnych stanowisk: dowodził np. 6 Ośrodkiem Radioelektronicznym, był zastępcą szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. Kierował także Oddziałem Oficerów Flagowych Szefostwa Szkolenia Morskiego Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni i odpowiadał za szkolenie w 3 Flotylli. W marynarce wojennej służy od 1985 roku. Jest absolwentem studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni i podyplomowych studiów polityki obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Dwukrotnie przygotowywał Morską Jednostkę Działań Specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Iraqi Freedom” i „Enduring Freedom”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub-Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Pomóżmy bliskim żołnierza
Modernizacja floty powietrznej
Działalność firm na rzecz obronności
Jihadist Mill
„Baltic Protector”
Czarna taktyka Agatu
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Nano-drony dla specjalsów
Kampania wyborcza poza armią
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Konkurs „Zoom” rozstrzygnięty
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Region Without a Key
Uchylone wrota piekieł
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Modernizacja bombowców
Szef NATO w Warszawie
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Medale dla uczestników walk w Karbali
Targi Air Fair 2019
Zawody użyteczno-bojowe zwiadowców
Zdążyć przed deszczem
Żołnierze pomagają powodzianom
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zmiany w przepisach mundurowych
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Fabryka dżihadystów
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Sprawdzian dla WOT-u
Kierunek: Afganistan
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Follow Me
Jelcze dla Wisły
Victory Fly Past Memorial ku czci polskich pilotów
Tu się zadań nie wybiera
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Wywiad AK w służbie aliantów
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
15 lat JFTC
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
F-16 wracają do Polski
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO