Zamiast dwóch spółek zajmujących się w Polskiej Grupie Zbrojeniowej importem broni i wyposażenia wojskowego oraz eksportem produktów polskiej zbrojeniówki na rynku działać będzie jeden podmiot. 1 marca Cenzin przejął 100 procent udziałów Cenrexu.
Konsolidacja dwóch firm sprawi, że w Polskiej Grupie Zbrojeniowej zniknie wewnętrzna konkurencja w dziedzinie handlu zagranicznego. Do tej pory obie spółki prowadziły taką samą działalność i zajmowały się importem do Polski broni i wyposażenia wojskowego oraz eksportem polskiego sprzętu. 1 marca warszawski Sąd Rejonowy potwierdził wpisem do Krajowego Rejestru Przedsiębiorców wchłonięcie Cenrexu przez Cenzin.
– Łączymy potencjały obydwu spółek, tworzymy bardziej profesjonalny zespół specjalistów i jeszcze bogatszą ofertę produktów, usług oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych – przekonuje Jarosław Żurawski, członek zarządu ds. finansowych Cenzinu. Dodaje, że jego firma to pierwsza ze spółek w narodowym holdingu, która przechodzi proces konsolidacji kapitałowej.
Przedstawiciele Cenzinu podkreślają, że dzięki fuzji oferta ich spółki poszerzy się o produkty światowej klasy producentów, np. broń firmy Heckler & Koch, której dystrybutorem w Polsce był właśnie Cenrex (a z której korzystają m.in. polscy specjalsi), a także zaawansowane systemy kamuflażu i ochrony balistycznej czy terminale satelitarne.
Władze PGZ dodają, że na konsolidacji spółek zyska cała grupa kapitałowa. – Połączenie to realizacja wizji zarządu PGZ S.A., która opiera się na zwiększeniu efektywności i potencjału podmiotów wchodzących w skład Grupy. Fuzja tych dwóch spółek ma na celu konsolidację jednego z segmentów naszej aktywności – eksportu na rynki trzecie produktów z portfolio Grupy – podkreśla Witold Słowik, prezes zarządu PGZ S.A.
Polska Grupa Zbrojeniowa to narodowy holding obronny, składający się z 63 państwowych spółek. PGZ zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób, roczne przychody koncernu wynoszą około 5 miliardów złotych. Do najbardziej znanych produktów państwowej zbrojeniówki należą karabinki 5,56 mm Beryl i MSBS Grot, lekkie moździerze LMP-2017, automatyczne 120 mm moździerze Rak, Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak, 155 mm armatohaubice Krab, przeciwlotnicze pociski rakietowe Grom i Piorun.
Choć firmy wchodzące w skład PGZ mogą same szukać rynków zbytu, to znajdowaniem kontrahentów zajmowały się właśnie wyspecjalizowane w tym Cenzin i Cenrex.
Cenzin jest najstarszą polską spółką działającą na międzynarodowym rynku handlu bronią i sprzętem specjalnym. Założono ją w 1926 roku jako państwową firmę SEPEWE, która miała za granicą oferować wyroby polskiego przemysłu obronnego. Po II wojnie światowej przedsiębiorstwo zostało podporządkowane Centralnemu Zarządowi Inżynierii, funkcjonując najpierw w strukturach Ministerstwa Handlu Zagranicznego, a później Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. W 1990 roku przekształcono je w spółkę i nadano nazwę, która obowiązuje do dziś.
Cenrex został powołany przez Centralny Zarządu Inżynierii w kwietniu 1989 roku jako druga obok Cenzinu firma przeznaczoną do handlu bronią i sprzętem podwójnego zastosowania. Spółka działała samodzielnie do 2002 roku, kiedy to weszła w skład Grupy Bumar. W 2013 roku Bumar przekształcił się w Polski Holding Obronny, który w 2014 roku wniósł udziały w Cenrexie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
autor zdjęć: DTF Solutions
komentarze