moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON o planach budowy szpitala

Przygotowania do budowy szpitala w Legionowie są bardzo zaawansowane. W połowie roku powstanie projekt, a jesienią zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu przedstawił dotychczasowy stan prac nad budową lecznicy i dalszy harmonogram inwestycji. Placówka ma zostać otwarta w 2022 roku.


Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Mariusz Błaszczak ogłosił w połowie października 2018 roku. W grudniu w Wojskowym Instytucie Medycznym została podpisana umowa na budowę placówki, która będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Dziś w siedzibie MON szef resortu zaprezentował stan przygotowań do budowy szpitala. Wspomniał, że zostały już  zatwierdzone m.in. minimalne wojskowe wymagania organizacyjno-użytkowe, program inwestycji, a Wojskowemu Instytutowi Medycznemu przekazano teren pod budowę szpitala. – Na ukończeniu jest wykonanie koncepcji projektowej szpitala, która stanie się podstawą do opracowania projektu budowlanego. Ma on postać do 22 czerwca 2019 roku. Jesienią będziemy gotowi , by wyłonić wykonawcę inwestycji – mówił minister.

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u zaznaczył, że na końcowym etapie są także uzgodnienia z użytkownikami mających powstać oddziałów szpitalnych. – A zatem personel, kadra kierownicza dzisiejszych oddziałów klinik szpitala na Szaserów, planują już swoje miejsc pracy – mówił generał. – Cieszę się z tej inwestycji, bo silna marka placówki na Szaserów, której legionowski szpital będzie filią, gwarantuje naprawdę wysoki poziom usług medycznych – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Plan zakłada, że budowa lecznicy w Legionowie zakończy się w grudniu 2021 roku, a w połowie 2022 roku szpital zostanie oddany do użytku pacjentom. – Rozpoczęliśmy szybko, sprawnie i wszystko wskazuje na to, że są bardzo duże szanse na ukończenie tej inwestycji nawet we wcześniejszym terminie – zaznaczył dyrektor WIM.

Legionowska lecznica będzie zlokalizowana przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie. Początkowo planowano, że świadczenia medyczne będą udzielane na czterech oddziałach (kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych, do tego blok operacyjny z dwiema salami), ale po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia udało się poszerzyć ofertę medyczną lecznicy o oddziały okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Jak podkreślił gen. dyw. Gielerak, wybór oddziałów wynikał z analizy potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu i okolic. – Naszym celem nie jest konkurowanie z miejscowymi podmiotami leczniczymi. Myślimy bardziej w kategoriach uzupełnienia lokalnych usług medycznych i zwiększenia ich dostępność – mówił dyrektor WIM.

W sumie w nowej placówce będzie mogło być hospitalizowanych jednocześnie 90 osób. – Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy pacjent, który tu trafi i który będzie wymagał opieki wykraczającej poza kompetencje tej placówki, niejako z automatu stanie się pacjentem szpitala na Szaserów i tam będzie miał dostęp do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. To jest wielka wartość tej inwestycji – mówił gen. dyw. Gielerak.

Minister Błaszczak podkreślał z kolei, że zgodnie z koncepcją budowa szpitala, powstaje on z myślą nie tylko o mieszkańcach miasta i powiatu i regionu, ale także o żołnierzach armii polskiej i wojsk sojuszniczych. – To element wzmacniania systemu obronnego państwa. A lokalizacja szpitala jest w pełni uzasadniona. Legionowo ma bardzo długie tradycje wojskowe, wojsko jest tu obecne i będzie go też tu przybywać. Jest więc potrzeba, by szpital powstał właśnie tu, w Legionowie – mówił szef resortu.

Szpital w Legionowie będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Jego powierzchnia wyniesie około 7250 metrów kwadratowych. Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie niemal 250 osób. Prawdopodobnie 30-40 osób kadry kierowniczej stanowić będą obecni pracownicy WIM-u. Wartość inwestycji to szacunkowo około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


NSR wciąż przyjmuje ochotników
 
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Logistycy na poligonie w Drawsku
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Kierunek: Afganistan
Rozbicie więzienia w Końskich
Poprady w Gołdapi
Jak zginął „Ponury”
Działalność firm na rzecz obronności
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Modernizacja bombowców
Tu się zadań nie wybiera
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Jihadist Mill
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Pamięć dodaje skrzydeł
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Aby Bałtyk był trochę bardziej czysty
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
Rydwany dżihadu
Gumowy czołg, realny front
Jak „Tannenberg” poszedł na dno
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Polski wkład w operację „Overlord”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiany w przepisach mundurowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Nowe plecaki dla żołnierzy
Likwidacja komendanta Junka
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
F-16 wracają do Polski
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
A Half-Open Gate to Hell
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Desant poza strefę komfortu
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
Flota przyszłości
Trudny sojusz partyzantów
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Medale dla uczestników walk w Karbali
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Następcy Herculesów
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Miroslawiec Up
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Ślązak” przeszedł kolejny test
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Stulecie wojskowej Akademii
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO