moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie

Na początku lutego dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga przeniosło się do nowego kompleksu. Tworzy go wyremontowany stary budynek sztabu 16 Dywizji wraz z dobudowanym skrzydłem. Siedziba została dostosowana do natowskich norm bezpieczeństwa sieci dowodzenia i łączności. Koszt inwestycji to prawie 120 mln zł.

Sztab Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód to ponad 280 żołnierzy z 15 państw. Do tej pory oficerowie ulokowani byli w niewielkich koszarach przy ulicy Łęczyckiej w Elblągu. Od dwóch tygodni dowództwo urzęduje już przy ulicy Podchorążych. Nowa siedziba ma prawie 5 tys. m2 i składa się z dwóch części. Pierwszą tworzy wyremontowany budynek, w którym jeszcze trzy lata temu ulokowany był sztab 16 Dywizji Zmechanizowanej. Druga to dobudowane skrzydło, którego rozkład jest lustrzanym odbiciem starej części budynku. Kompleks został wyposażony w teleinformatyczne sieci dowodzenia i łączności spełniające wyśrubowane natowskie normy w zakresie bezpieczeństwa. Firmą odpowiedzialną za przeprowadzenie prac była firma AMW Sinevia.

Jak podkreślają przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, który nadzorował budowę, była to jedna z najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym inwestycji realizowanych przez polską armię od czasu budowy w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). – W odróżnieniu od JFTC, które powstawało dzięki środkom Sojuszu, tutaj za budowę płaciliśmy w całości my. Natomiast za instalacje i urządzenia zapłaciło NATO i to Sojusz jest ich właścicielem – wyjaśnia gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Inwestycja, której koszt na początku szacowano na nieco ponad 44 mln zł, ostatecznie zamknęła się w kwocie prawie 120 mln zł. Generał wyjaśnia, że wzrost wydatków wynika z tego, że niemal na każdym etapie budowy pojawiały się problemy. Już na początku okazało się, że zabytkowy budynek, w którym mieścił się niedawno sztab 16 Dywizji, wymaga większych nakładów, niż zakładano. Planowano wymianę pokrycia dachu i przebudowę ścian działowych, jednak po rozpoczęciu prac okazało się, że do wymiany jest nie tylko cały dach wraz z więźbą, ale również ściany nośne, które były popękane.

Gen. Dariusz Łukowski dodaje, że koszty inwestycji rosły nie tylko przy remoncie, ale także budowie nowej części budynku. – Warunki wodno-gruntowe terenu, na którym miało stanąć nowe skrzydło, okazały się zupełnie inne niż zakładano. Zamiast tradycyjnego fundamentu musieliśmy wykonać drogi, tak zwany pływający fundament – wyjaśnia generał. – Jakby tego było mało, trzeba było przeprowadzić ekshumacje, gdyż okazało się, że w tym miejscu był kiedyś cmentarz wojenny – dodaje.

Przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podkreślają, że budynek sztabu, mimo problemów i dodatkowych kosztów, udało się wznieść i wyposażyć w natowskie systemy i urządzenia, zaledwie w ciągu jednego roku. – Od oficerów z innych państw NATO wielokrotnie słyszałem w tej sprawie słowa niedowierzania – podkreśla gen. Łukowski.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód powstała w marcu 2017 roku. Tworzy ją prawie 300 żołnierzy reprezentujących 15 armii NATO. Zadaniem jednostki jest koordynacja funkcjonowania i szkolenia batalionowych grup bojowych, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ad
1550726940
Wyśrubowane natowskie normy w zakresie bezpieczeństwa??? Naprawdę??? Autor nie jest, niestety, świadomy, że polskie normy wojskowe pod kątem bezpieczeństwa są dwa razy bardziej wyśrubowane niż w NATO...
2F-8B-69-0A

Nowi szturmani w JW Agat
 
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Tak umierał Wołyń
F-35 wylądowały w Powidzu
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Kolejne drony dla WOT-u
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Sport nie dzieli, sport łączy
Kierunek: Afganistan
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Desant na czeskich spadochronach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowe nakolanniki
Raki dla zawiszaków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Działalność firm na rzecz obronności
Rozdarty subkontynent
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Ankona – samodzielna polska operacja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Formowanie 19 Brygady
„Dragon’19” od kuchni
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Rozpoczynamy nową erę
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Obława pełna białych plam
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polska historia w Norwegii
Stawiamy na rozwój
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Od konfliktu do zgody
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polsko-francuska szkoła uczuć
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
NATO silniejsze z rezerwistami
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Sojusze na fali
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Zmiany w przepisach mundurowych
Rivalry on Closed Sea
Wkręceni w skoki
Gotowi na F-35?
The Chariots of Jihad
Brytyjska „pamiątka”
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Dni Huty Pieniackiej były policzone
„Pułaski” wrócił do kraju
Moja „bazówka”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zjawimy się tam, gdzie trzeba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO