moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie

Na początku lutego dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód z Elbląga przeniosło się do nowego kompleksu. Tworzy go wyremontowany stary budynek sztabu 16 Dywizji wraz z dobudowanym skrzydłem. Siedziba została dostosowana do natowskich norm bezpieczeństwa sieci dowodzenia i łączności. Koszt inwestycji to prawie 120 mln zł.

Sztab Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód to ponad 280 żołnierzy z 15 państw. Do tej pory oficerowie ulokowani byli w niewielkich koszarach przy ulicy Łęczyckiej w Elblągu. Od dwóch tygodni dowództwo urzęduje już przy ulicy Podchorążych. Nowa siedziba ma prawie 5 tys. m2 i składa się z dwóch części. Pierwszą tworzy wyremontowany budynek, w którym jeszcze trzy lata temu ulokowany był sztab 16 Dywizji Zmechanizowanej. Druga to dobudowane skrzydło, którego rozkład jest lustrzanym odbiciem starej części budynku. Kompleks został wyposażony w teleinformatyczne sieci dowodzenia i łączności spełniające wyśrubowane natowskie normy w zakresie bezpieczeństwa. Firmą odpowiedzialną za przeprowadzenie prac była firma AMW Sinevia.

Jak podkreślają przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, który nadzorował budowę, była to jedna z najbardziej skomplikowanych pod względem prawnym inwestycji realizowanych przez polską armię od czasu budowy w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC). – W odróżnieniu od JFTC, które powstawało dzięki środkom Sojuszu, tutaj za budowę płaciliśmy w całości my. Natomiast za instalacje i urządzenia zapłaciło NATO i to Sojusz jest ich właścicielem – wyjaśnia gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Inwestycja, której koszt na początku szacowano na nieco ponad 44 mln zł, ostatecznie zamknęła się w kwocie prawie 120 mln zł. Generał wyjaśnia, że wzrost wydatków wynika z tego, że niemal na każdym etapie budowy pojawiały się problemy. Już na początku okazało się, że zabytkowy budynek, w którym mieścił się niedawno sztab 16 Dywizji, wymaga większych nakładów, niż zakładano. Planowano wymianę pokrycia dachu i przebudowę ścian działowych, jednak po rozpoczęciu prac okazało się, że do wymiany jest nie tylko cały dach wraz z więźbą, ale również ściany nośne, które były popękane.

Gen. Dariusz Łukowski dodaje, że koszty inwestycji rosły nie tylko przy remoncie, ale także budowie nowej części budynku. – Warunki wodno-gruntowe terenu, na którym miało stanąć nowe skrzydło, okazały się zupełnie inne niż zakładano. Zamiast tradycyjnego fundamentu musieliśmy wykonać drogi, tak zwany pływający fundament – wyjaśnia generał. – Jakby tego było mało, trzeba było przeprowadzić ekshumacje, gdyż okazało się, że w tym miejscu był kiedyś cmentarz wojenny – dodaje.

Przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych podkreślają, że budynek sztabu, mimo problemów i dodatkowych kosztów, udało się wznieść i wyposażyć w natowskie systemy i urządzenia, zaledwie w ciągu jednego roku. – Od oficerów z innych państw NATO wielokrotnie słyszałem w tej sprawie słowa niedowierzania – podkreśla gen. Łukowski.

Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód powstała w marcu 2017 roku. Tworzy ją prawie 300 żołnierzy reprezentujących 15 armii NATO. Zadaniem jednostki jest koordynacja funkcjonowania i szkolenia batalionowych grup bojowych, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ad
1550726940
Wyśrubowane natowskie normy w zakresie bezpieczeństwa??? Naprawdę??? Autor nie jest, niestety, świadomy, że polskie normy wojskowe pod kątem bezpieczeństwa są dwa razy bardziej wyśrubowane niż w NATO...
2F-8B-69-0A

Targi Air Fair 2019
Uchylone wrota piekieł
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Jelcze dla Wisły
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Dołącz do zawodowców
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Czarna taktyka Agatu
Ich zadanie – zdobyć informację
Nowy batalion podhalańczyków
Kampania wyborcza poza armią
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
F-16 wracają do Polski
Medale dla uczestników walk w Karbali
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Modernizacja floty powietrznej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Podchorążowie szkolą się na Bielikach
Polacy na zawodach amerykańskich wojowników
Modernizacja bombowców
Być krok przed Bielikiem
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Szef NATO w Warszawie
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Zmiany w przepisach mundurowych
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Region Without a Key
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Kierunek: Afganistan
Wywiad AK w służbie aliantów
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
„Baltic Protector”
Fabryka dżihadystów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zmiana warty na Mazurach
Jihadist Mill
Tu się zadań nie wybiera
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO