moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IPN zidentyfikował ofiary UPA

Po raz pierwszy udało się nie tylko odnaleźć, ale też zidentyfikować ofiary Ukraińskiej Powstańczej Armii – podaje pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o zbrodnię popełnioną 26 lipca 1946 roku na 14 żołnierzach 28 Pułku Piechoty w okolicach Jawornika Ruskiego na Podkarpaciu. Śledczy IPN zakwalifikowali tę zbrodnię jako ludobójstwo.

Podkarpacie pod koniec II wojny światowej i zaraz po niej było terenem działania ukraińskich nacjonalistów, którzy chcieli na tym obszarze utworzyć własne państwo. Aby zastraszyć i zmusić Polaków do opuszczenia tych terenów, nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii podpalali polskie gospodarstwa, porywali i mordowali mieszkańców. W latach 1945–1946 bandyci z UPA terroryzowali Polaków z okolic Jawornika Ruskiego (gmina Bircza), leżącego około 50 km od Przemyśla. Stacjonowały tam trzy sotnie UPA, liczące w sumie kilkadziesiąt osób.

Żołnierski guzik

REKLAMA

Dziś potomkowie pomordowanych oraz miłośnicy historii z tych terenów poszukują śladów tamtych walk oraz zapomnianych mogił Polaków. W taki sposób natrafiono pod Jawornikiem Ruskim na ukrytą w lesie jamę, w której znajdowały się ludzkie kości? – W lipcu 2016 roku przeprowadzono ekshumację szczątków. W pracach wzięli udział archeologowie, antropolodzy i genetycy – mówi prowadząca postępowanie w tej sprawie prokurator Beata Śmiechowska, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. Z jamy wydobyto 14 ludzkich szkieletów. W pobliżu odnaleziono liczne łuski po nabojach. – Może to wskazywać na to, że w tym miejscu doszło do egzekucji – dodaje prokurator.

W mogile odnaleziono też dwa medaliki z wizerunkami Matki Boskiej i sygnet z inicjałami HK. Dewocjonalia pozwalają przypuszczać, że spoczywający tam ludzie, najprawdopodobniej byli Polakami. Natomiast odkryty w jamie guzik z orłem bez korony wskazywał na polskich żołnierzy, którzy po wojnie na tych terenach zwalczali ukraińskie zbrojne podziemie.

W ustaleniu tożsamości ofiar pomogły badania archiwalne. Pracownicy IPN-u znaleźli w Archiwum Akt Nowych w Warszawie rozkaz dowódcy 28 Pułku Piechoty z Przemyśla z 30 lipca 1946 roku, w którym podano nazwiska 14 żołnierzy uznanych za zaginionych w walkach z bandami UPA w Jaworniku Ruskim. Oddział stoczył tam 24 lipca 1946 roku potyczkę z partyzantami, na miejscu zginęło 18 żołnierzy, a 14 zaginęło.

Sprawcy poszukiwani

Dzięki tym ustaleniom pracownicy IPN-u dotarli do krewnych 13 z 14 zamordowanych żołnierzy i pobrali od nich materiał porównawczy do badań genetycznych. O pomoc poproszono specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Do tej pory udało im się zidentyfikować czterech z zabitych żołnierzy. – Niestety szczątki po 70 latach leżenia w ziemi są w złym stanie, przez co badania genetyczne są utrudnione – mówi prokurator Beata Śmiechowska. Podkreśla, że po raz pierwszy w trakcie śledztwa IPN-u dotyczącego zbrodni popełnionych przez UPA udało się ustalić nie tylko miejsce pochowania ofiar, ale również zidentyfikować szczątki części z nich. – Na razie nie podajemy jednak ich danych, zrobimy to tylko w sytuacji, kiedy rodziny ofiar wyrażą na to zgodę, one też zdecydują o miejscu pochówku – dodaje prokurator Śmiechowska.

Śledztwo prowadzone przez IPN ma też ustalić sprawców mordu na Polakach. Mogą w tym pomóc odnalezione przez pracowników IPN-u w AAN akta UPA Okręgu VI. Wśród nich znalazły się zapisy postępowania karnego prowadzonego po wojnie przeciwko niektórym członkom trzech sotni z tego terenu. W trakcie przesłuchania dowódca jednej z nich Włodzimierz Szczygielski „Burłaka” mówił o potyczce w Jaworniku i wzięciu do niewoli 14 żołnierzy. Odpowiedzialnością za ich zamordowanie obciążył przywódcę innej sotni – Michała Dudę „Hromenkę”.

– Na razie nie udało się nam ustalić kto personalnie dokonał mordu na polskich żołnierzach, ale ponieważ prokuratura IPN zakwalifikowała zbrodnię jako ludobójstwo, które nie ulega przedawnieniu, śledztwo będzie prowadzone dalej. Istnieje więc szansa, że pojawią się nowe dowody w tej sprawie – podsumowuje prokurator.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Herculesem dookoła świata
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
NATO i kosowska łamigłówka
201 maratonów w 201 krajach
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Pogromcy czołgów poszukiwani
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Podniebny trening transportowców
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Generała Andersa akces do NATO
To był realny plan odbudowy Polski
Kraby na służbie w Sulechowie
Spędź sobotę w WAT
US Army od kuchni
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Szef NATO w Warszawie
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Wizja marszałka prysła w Rydze
Wnioski z „Anakondy ‘18”
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Rok intensywnych ćwiczeń
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Cel – bezpieczna Europa
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Pancerna walka w mieście
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Step ahead in a different world
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Drugie życie Wilczego Szańca
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
General Anders Joins NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Trzecia Setka Komandosa
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Trening na wieżowcu i nad wodą
75 lat od wielkiej ucieczki
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Podwyżki dla pracowników wojska
„Zoom na proobronność”
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Kościuszko na czele insurekcji
Jastrzębie widzą w ciemności
Premier odwiedził GROM
Kampania wyborcza poza armią
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
A Biting and Tracking Commando
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO