moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Neptuny wchodzą do służby

Mieszczą się w dwóch kontenerach i można w nich dziennie wyprać, wysuszyć i uprasować do 600 kg mundurów, bielizny, prześcieradeł, poszewek i ręczników.  Polska armia odebrała w styczniu pierwsze dziewięć kontenerowych pralni polowych Neptun 2, które trafiły do 1 i 10 Brygady Logistycznej, 12 i 17 BZ oraz 10 BKPanc. Kontrakt na dostawę 19 pralni jest wart 35 mln złotych.

Wprowadzenie do służby Neptunów 2, to dla logistyków spora zmiana. Do tej pory, aby zapewnić ćwiczącym żołnierzom czyste mundury, odzież, bieliznę, a także prześcieradła, poszewki i ręczniki, musieli oni korzystać ze stacjonarnego zaplecza. Co to oznaczało? W ogromnym skrócie uciążliwą zbiórkę „brudów” i zawożenie ich do prywatnej pralni, z którą wojsko zawierało umowę na świadczenie usług albo do jednostek, w których znajdowały się  przemysłowe pralki.

Teraz zmieni się to diametralnie. Polska armia właśnie wprowadziła do służby kontenerowe pralnie polowe KPP-600 Neptun 2, w których można, w warunkach polowych, dziennie wyprać, wysuszyć i uprasować do 600 kg mundurów, bielizny, prześcieradeł, poszewek i ręczników. Przy założeniu, że jeden mundur polowy waży około pół kilograma, oznacza to, że Neptun 2 może zapewnić czyste umundurowanie dla 1200 żołnierzy.

Pralnia składa się z dwóch kontenerów o długości 20 stóp. W pierwszym – pralniczym – znajdują się 2 pralki i 2 suszarki oraz zespół zasilający. W drugim – zabiegów wykończeniowych – jest sprzęt do prasowania,  maglowania i składania, w tym prasownica nieckowa (długość wałka 160 cm), prasa uniwersalna, wytwornica pary, żelazko parowe oraz stół do prasowania z podgrzewaniem deski.  

Poza kontenerami, pralnia posiada dwa namioty – dostawny i łącznikowy – oraz dwa zbiorniki na wodę o pojemności 10 m3. Jeden zamknięty, na wodę czystą, posiada m.in. czujniki blokujące rozpoczęcie pracy pralek, jeśli nie ma wystarczającej ilości wody do wykonania pełnego cyklu prania. Drugi zbiornik, otwarty, na wodę brudną, posiada czujniki zabrudzenia filtrów oraz przepełnienia. Co bardzo istotne, pralnia jest dostosowana do pracy w niskich (do -30 stopni) temperaturach. W tym celu wszystkie węże wyposażono we wkłady grzejne, które zapobiegają zamarznięciu wody.

Obsługa pralni KPP-600 składa się z dwóch żołnierzy, którzy potrzebują zaledwie 1,5 godz., aby przygotować ją do pracy (gdy nie są rozstawiane namioty) lub 3 godz. z namiotami.

Warta 35 mln zł umowa na realizację pracy rozwojowej kontenerowych pralni polowych Neptun 2, obejmująca opracowanie prototypu, przebadanie go oraz wyprodukowanie partii seryjnej złożonej z 18 sztuk (łącznie 19 pralni), została podpisana przez Inspektorat Uzbrojenia MON z firmą Celtech z Poznania w 2015 roku. Partia dziewięciu Neptunów 2 została przekazana wojsku w styczniu br. – Po trzy sztuki otrzymały brygady logistyczne z Bydgoszczy i Opola, a po jednej sztuce brygady zmechanizowane ze Szczecina i Międzyrzecza, oraz 10  Brygada Kawalerii Pancernej – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Kolejne trzy Neptuny 2 trafią do wojska jeszcze w tym roku, trzy następne w 2020, a w latach 2021 i 2022 armia odbierze po dwie pralnie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1550527800
Zakup zapewne znacząco wzmocni naszą siłę uderzeniową armii.
5A-40-95-8D

Rozpoczynamy nową erę
 
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Polscy weterani i książę Harry
Chorwacki test polskich kadetów
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowa misja i nowy sprzęt
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Pamięć o tragedii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi na wysokościach
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Irańskie szachy
Agresja sowieckiego kolosa
Umowa na Feniksy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Modernizacja starów 266
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
GROM Challenge
Wojsko wraca do Łomży
Walka i dyplomacja
Oko na Europę
Klasy wojskowe po nowemu
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Thin Blue Line
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Jedna misja, jeden zespół
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iranian Chess Game
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Selekcja w pigułce
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Samochód do desantowania
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Modernizacja Sokołów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Groźny jak Tallboy
Stalin czekał i kalkulował
Polscy nurkowie na Islandii
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
A Torn Subcontinent
Z maratonu programowania do wojska
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Dead to the World
W Indiach mieli swój drugi dom
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Pylon dla śmigłowca Black Hawk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO