moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańskie „diabły” w Polsce

Czwarta zmiana amerykańskich wojsk dotarła już do Polski. Przez najbliższe dziewięć miesięcy sojuszników ze środkowo-wschodniej Europy będzie wspierać 3,5 tysiąca żołnierzy Devil Brigade, która wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley. Jednostka brała udział między innymi w wojnach w Wietnamie czy Iraku.

„Team naszych kucharzy miał dziś wyjątkowy dzień. Dołączył do kolegów z Polski, by wspólnie przygotować posiłek. A przy okazji nauczyliśmy się trochę polskiego: huczon ziemniaki, klopsiki, pieczywo – wpisy, które od kilku dni pojawiają się na facebookowym profilu 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z Fort Riley nie pozostawiają wątpliwości. Kolejna zmiana amerykańskich żołnierzy dotarła do Polski i powoli się tutaj urządza. Tym razem dziewięciomiesięczną służbę w ramach misji Atlantic Resolve będą pełnili żołnierze Devil Brigade, czyli jednostki, która zaznaczyła swą obecność na frontach obydwu światowych wojen, w dżungli Wietnamu czy na irackiej pustyni.

REKLAMA

Oficjalne pożegnanie oddziałów wyruszających z Fort Riley do Europy (ale też Afganistanu) odbyło się w połowie stycznia. – Każda z naszych brygad ciężko trenowała i jest gotowa na wyzwania, które przed nami stoją – podkreślał wówczas John S. Kolasheski, dowódca 1 Dywizji Piechoty. Dodawał, że jego podwładni jadą na Stary Kontynent, by zapewnić sojusznikom strategiczną pomoc i zapobiec ewentualnej agresji. – Żołnierze zaangażują się w szkolenia w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie, w Polsce i Rumunii – wymieniał gen. Kolasheski. Do baz na tzw. wschodniej flance sojuszu wyruszyło 3,5 tys. Amerykanów wyposażonych m.in. w czołgi Abrams, transportery opancerzone Bradley i samobieżne haubice Paladin. Statki ze sprzętem zawijały do portu w belgijskiej Antwerpii. Stamtąd zaś transportem kolejowym i drogowym docierały do zachodniej Polski. Dla US Army był to także test szybkiego i sprawnego przerzutu wojsk na duże odległości. Amerykanie – jak dotychczas – będą stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie. Poszczególne jednostki mają się jednak przemieszczać po terytoriach sojuszniczych państw.

Żołnierze z Fort Riley to już czwarta zmiana ABCT (z ang. Armored Brigade Combat Team). Przez dziewięć ostatnich miesięcy armia USA na wschodniej flance była reprezentowana przez 1 Pancerną Brygadową Grupę Bojową, która wchodzi w skład 1 Dywizji Kawalerii. Jednostka nosi przydomek Iron Horse, czyli Żelazne Konie z Fort Hood w Teksasie. – Na obecności amerykańskich żołnierzy wiele skorzystaliśmy – przyznaje por. Krzysztof Gonera z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – Kiedy tylko byli na miejscu, staraliśmy się razem z nimi ćwiczyć. Współpracowaliśmy też przy okazji kilku dużych manewrów, które zostały przeprowadzone na terenie Polski – dodaje. Amerykanie wzięli udział między innymi w ćwiczeniach „Anakonda '18”, a wcześniej „Borsuk '18”, gdzie wspólnie z polskimi żołnierzami odpierali desant, który chciał zająć mosty na Kwisie, czy też brali udział w rajdzie mającym unieszkodliwić rozmieszczone przez przeciwnika wyrzutnie rakiet krótkiego zasięgu.

Oficjalne przekazanie obowiązków pomiędzy zmianami ABCT odbędzie się w najbliższy wtorek w Żaganiu.

Amerykańskie wojska stacjonują w Polsce od stycznia 2017 roku. To konsekwencja decyzji podjętych na szczycie NATO w Warszawie. W ten sposób Sojusz zareagował na coraz bardziej agresywną postawę Rosji, której wyrazem stały się aneksja Krymu, wywołanie i podsycanie konfliktu na wschodzie Ukrainy oraz liczne prowokacje w rejonie Morza Bałtyckiego.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: por. Krzysztof Gonera, st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


O honor Polski walczącej
Ramię w ramię z pogranicznikami
77 lat temu powstała Armia Krajowa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Podwójne zamrożenie
Macedonia Północna w drodze do NATO
Więcej Polski w Eurokorpusie
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
WOT na szklanym ekranie
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Obrady NATO w Brukseli
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Zwiad w miejskiej dżungli
Pokonać strach przed ogniem
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Diabły po Żelaznych Koniach
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
The holy mission
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Deputowani z USA murem za NATO
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Neptuny wchodzą do służby
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Podchorążowie na zimowym survivalu
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Panie bez taryfy ulgowej
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Breakdown? Do not panic
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Boeing walczy o Harpię
Interoperacyjność Jaśmina
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Wypływamy na prostą
Cel – bezpieczna Europa
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Peaceful Pretexts of Putin
Na wyciągnięcie ręki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO