moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Następca HMMWV zaczyna służbę

Choć waży prawie 6,5 tony i ma ponad 6 metrów długości, lepiej radzi sobie w terenie, zapewnia żołnierzom nie tylko wysoki poziom ochrony balistycznej, lecz także komfort podróżowania. JTLV to nowoczesna konstrukcja, która zastąpi popularne w amerykańskiej armii HMMWV. Pierwszych sześć wozów JTLV dotarło już do 3 Dywizji Piechoty.

Rozpoczęła się pokoleniowa zmiana we flocie pojazdów US Army. Sprawdzone na wojnach przez ostatnie cztery dekady samochody terenowe HMMWV – potocznie nazywane Humvee – zostaną zastąpione przez nowy wóz – JTLV (Joint Light Tactical Vehicle). Opracował go amerykański koncern motoryzacyjny Oshkosh. JTLV waży w podstawowej wersji prawie 6500 kilogramów, ma długość 6,2 metra, szerokość 2,5 metra i wysokość 2,6 metra. Pojazd napędza silnik Gale Banks Engineering 866T o pojemności 6,6 litra, który generuje moc 300 koni mechanicznych. Dzięki niemu JTLV może rozpędzić się do 110 kilometrów na godzinę (po drogach asfaltowych). Prędkość uzależniona jest od rodzaju podłoża, ale jak zapewniają konstruktorzy, regulowane zawieszenie TAK-4i sprawia, że 70–80 kilometrów na godzinę nie jest niczym niezwykłym.

Plany amerykańskiej armii zakładały, że nowe pojazdy zastąpią HMMWV w wojskach lądowych i Korpusie Piechoty Morskiej. W sumie to około 60 tysięcy wozów! Wymagania od początku były jasne: następca Humvee musi być pod każdym względem lepszy.

REKLAMA

Program skonstruowania JTLV ruszył w 2006 roku. – Biuro programowe skupiło się na opracowaniu pojazdu o znacznie większych możliwościach taktycznych, który lepiej radzi sobie w terenie i jest w większym stopniu niezawodny. Zapewnia żołnierzom nie tylko wysoki poziom ochrony balistycznej, ale również wyższy komfort podróżowania – wyjaśnia płk Shane Fullmer, kierownik projektu Joint Light Tactical Vehicles.

Propozycję zbudowania nowego pojazdu zgłosiło kilkanaście czołowych amerykańskich firm zbrojeniowo-motoryzacyjnych. Ostatecznie w 2012 roku (w tym czasie zmieniały się wymagania, pojawił się m.in. wymóg odporności na miny) Pentagon wybrał trzy z nich: Lockheeda Martina, Oshkosha i AM General, którym zlecił stworzenie prototypów.

Ostatecznie za najlepszy US Army oraz US Marine Corps uznały – a decydowały możliwości techniczne, cena, terminarz dostaw, okres gwarancji – opracowany przez Oshkosha L-ATV (Light Combat Tactical All-Terrain Vehicle – to nazwa handlowa wozu).

Koncern zgodził się, za 6,7 mld dolarów, dostarczyć 16 tys. tych pojazdów do końca 2024 roku. Umowa obejmuje cztery typy: wielozadaniowy M1280 General Purpose, wóz wsparcia ogniowego M1281 Close Combat Weapon Carrier, nośnik uzbrojenia M1278 Heavy Guns Carrier oraz wóz wsparcia M1279 Utility. Pojazdy mają być – w zależności od oczekiwań odbiorcy – dostarczone w wersji dwudrzwiowej: Combat Support Vehicle (CSV) lub czterodrzwiowej: Combat Tactical Vehicle (CTV).

Wprowadzanie JTLV do służby już się rozpoczęło. W połowie stycznia do 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT, Armored Brigade Combat Team) z 3 Dywizji Piechoty US Army dotarło pierwszych sześć wozów.

Zanim jednak JTLV rozpoczął służbę w US Army i US Marine Corps (a chce go również US Air Force), kupiły go inne armie. W 2017 roku prawie 2800 tych pojazdów zamówiła armia brytyjska (zapłaci za nie 1 mld dolarów), a w 2018 roku 200 sztuk zamówiła Litwa, a 38 Słoweńcy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Interoperacyjność Jaśmina
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Ramię w ramię z pogranicznikami
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Na wyciągnięcie ręki
Macedonia Północna w drodze do NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Panie bez taryfy ulgowej
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Obrady NATO w Brukseli
Peaceful Pretexts of Putin
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
WOT na szklanym ekranie
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Zwiad w miejskiej dżungli
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Diabły po Żelaznych Koniach
Neptuny wchodzą do służby
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Boeing walczy o Harpię
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Wypływamy na prostą
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Deputowani z USA murem za NATO
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Więcej Polski w Eurokorpusie
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Cel – bezpieczna Europa
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
O honor Polski walczącej
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Pokonać strach przed ogniem
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Podwójne zamrożenie
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Breakdown? Do not panic
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Podchorążowie na zimowym survivalu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO