moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Akcja „Serce”

Załoga samolotu M-28B z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wykonała zadanie transportu medycznego w ramach Akcji „Serce”.

Z Kliniki Kardiochirurgii Katedry Kardio-Torakochirurgii Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wpłynęła prośba o zapewnienie transportu medycznego drogą lotniczą, po trasie Gdynia - Poznań.

Zgodnie z przyjętymi procedurami w ramach Akcji „Serce” do zadania wyznaczono załogę i samolot z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. 1 lutego o godzinie 10.46 samolot transportowy M-28B Bryza dowodzony przez kpt. pil. Marka Buczka, wystartował z lotniska Oksywie, z przeznaczonym do przeszczepu organem i towarzyszącym mu personelem medycznym. Po godzinie i 6 minutach lotu samolot lądował na lotnisku Poznań Ławica, skąd zespół transplantologów przemieścił się do oczekującego na organ pacjenta. Start z lotniska w Ławicy nastąpił o godzinie 12.05 i o godzinie 12.59 załoga zakończyła akcję, lądowaniem na macierzystym lotnisku w Gdyni-Babich Dołach.

W 2019 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom 7 razy, z czego pięć zrealizowało 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego (8BLTr), a dwie Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (43 BLotM).

Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak

dodaj komentarz

komentarze


Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Pirania zdała egzamin
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Syndrom Karbali
Bądź bezpieczny w sieci
Logistyczna rewolucja w Opolu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Początek wielkiej historii
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Armia na kryzys
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Wojna sześcioosobowych armii
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Pasja i fart
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Od cyberkursu po mundurówkę
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Twarde na poligonie
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Chunmoo trafią do Gostynina
Wielkie serce K9
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Miecz w ręku NATO
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wojsko testuje systemy antydronowe
Wypadek w PKW UNIFIL
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
NATO i USA o Iranie
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pierwsze loty
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Adaptacja i realizm
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Groźny incydent w Libanie
Zbrodnia i kłamstwo
Zasiąść za sterami Apache’a
Debata o bezpieczeństwie
Ochrona w gotowości
Antydronowa DIANA w Polsce
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Marynarz w koreańskim tyglu
Fińska armia luzuje rygory
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
„Kryzys” na AWL-u
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Moja Karbala
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Rosomaki na lądzie i morzu
Zbrodnia bez kary
Psiakrew, harmata!
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Kadeci na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO