moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie dowodzenia w 12 Brygadzie Zmechanizowanej

1 lutego w koszarach 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera. Dotychczasowy dowódca generał Piotr Trytek przekazał obowiązki pułkownikowi Sławomirowi Dudczakowi.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generałowi dywizji Maciejowi Jabłońskiemu o gotowości pododdziałów do uroczystości, po czym nastąpił przegląd pododdziałów.

Kulminacyjnym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru Błękitnej Brygady nowemu dowódcy oraz złożenie meldunku dowódcy 12 Dywizji o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej. W swoim przemówieniu generał Maciej Jabłoński życzył pułkownikowi Sławomirowi Dudczakowi żołnierskiego szczęścia na nowym stanowisku służbowym: - Panie Pułkowniku Dudczak! Przed Panem są ogromne wyzwania, ale wierzę głęboko, że wszystkie zadania wykona Pan wzorowo. Dowódca „Dwunastki” podsumował również zasługi generała Piotra Trytka w 2-letnim okresie dowodzenia 12 Brygadą: „Panie Generale! Dziękuję za tak perfekcyjne dowodzenie Brygadą. Dziękuję za inspirowanie swoich podwładnych do wielkiej kreatywności, a także liczne ćwiczenia zrealizowane na najwyższym poziomie. Życzę powodzenia na nowych stanowisku” – zaznaczył generał Maciej Jabłoński.

REKLAMA

Zdający obowiązki dowódcy generał Piotr Trytek podziękował wszystkim żołnierzom Błękitnej Brygady oraz pracownikom resortu obrony narodowej za dotychczasową współpracę akcentując: „Dziś przekazałem swojemu następcy symbol najwyższych wartości, znak naszej przynależności, coś co jest dla mnie jako dowódcy najcenniejsze – sztandar 12 Brygady Zmechanizowanej. Życzę Wam tego, by każdy kolejny dzień Waszej służby inspirował Was do dalszego działania, by wszystko co robicie kończyło się sukcesem, by nie opuszczało Was żołnierskie szczęście i byście byli dumni z tego, że jesteście żołnierzami 12 Brygady Zmechanizowanej. Jestem z Was dumny… jestem dumny, że mogłem być jednym z Was!”.

Następnie głos zabrał nowy dowódca. „Jestem przekonany, że moje zaangażowanie i doświadczenie zdobyte przez lata służby w jednostkach i instytucjach wojskowych połączone z waszymi kompetencjami, ciężką pracą i kreatywnością zaowocuje dalszym rozwojem i sukcesami Naszej Brygady. Mam nadzieję, że wspólna, odpowiedzialna i wymagająca poświęcenia służba w 12 Brygadzie Zmechanizowanej przyniesie nam nie tylko realizację zadań na najwyższym poziomie, ale także codzienne zadowolenie i satysfakcję” – podkreślił pułkownik Sławomir Dudczak.

Ostatnimi etapami tej doniosłej uroczystości były: pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 14 Batalionu Ułanów Jazłowieckich oraz defilada pododdziałów i sprzętu wojskowego.

Generał brygady Piotr Trytek urodził się 16 października 1971 roku w Stargardzie Szczecińskim. W 1990 r. rozpoczął służbę wojskową jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po jej ukończeniu w 1994 r. objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu w 6 pułku zmechanizowanym w Wałczu. Od 1995 r. pełnił obowiązki dowódcy kompanii w 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu. W lutym 2000 r. został skierowany na studia w Akademii Obrony Narodowej. Po ich ukończeniu w 2002 r. objął obowiązki oficera w sztabie 6 Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie Szczecińskim. W 2003 r. wrócił do 2 Brygady na stanowisko zastępcy dowódcy batalionu. 

W 2006 r. pełnił służbę w ramach VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku jako szef sekcji operacyjnej. Po powrocie z misji w 2007 r. został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu 2 Brygady, które piastował do grudnia 2012 r. Na przełomie lat 2008/2009 pełnił służbę w ramach IV Zmiany PKW w Islamskiej Republice Afganistanu jako Zastępca Dowódcy Kontyngentu.
W 2013 r. po ukończeniu podyplomowych studiów dowódczo - sztabowych w AON-ie został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 2 Brygady. W październiku 2014 r. objął stanowisko szefa Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie.
Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej pułkownik Piotr Trytek z dniem 01 stycznia 2017 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała Józefa Hallera w Szczecinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 01.08.2018 r. otrzymał akt mianowania na stopień generała brygady. Dnia 04 lutego 2019 r. generał Trytek obejmie stanowisko zastępcy szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie.

Pułkownik Sławomir Dudczak urodził się 04 kwietnia 1963 roku w Osięcinach. W latach 1984 – 1988 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu rozpoznawczego w 16 batalionie rozpoznawczym w Szczecinie, w którym pełnił również obowiązki zastępcy dowódcy kompanii oraz dowódcy kompanii rozpoznawczej. W latach 1993 – 1996 był słuchaczem kursów na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W latach 1996 – 1997 był kierownikiem sekcji rozpoznawczej w 12 Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie, z której został przeniesiony w 1997 r. do Dowództwa 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiska starszego oficera i szefa sekcji. W międzyczasie był uczestnikiem kursów językowych, w kraju i w Kanadzie.
W latach 2001 - 2006 dowodził 12 batalionem rozpoznawczym w Szczecinie z półroczną przerwą na udział w I zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku (lipiec 2003 – styczeń 2004 r.) na stanowisku szefa sekcji.
W styczniu 2006 r. wrócił w szeregi Dowództwa 12 Dywizji na stanowisko szefa wydziału rozpoznania i walki elektronicznej z przerwami na udział w VI zmianie PKW IRAK (styczeń – lipiec 2006 r.) oraz X zmianie PKW IRAK (styczeń – październik 2008 r.). Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 10 września 2008 r. został mianowany na stopień pułkownika.
W listopadzie 2011 r. objął stanowisko dowódcy 2 pułku rozpoznawczego w Hrubieszowie. Po ponad 2 latach dowodzenia 2 pułkiem został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w Dowództwie 12 Dywizji. Od września 2013 r. przebywał w rezerwie kadrowej w AON-ie i Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. W sierpniu 2014 r. objął stanowisko szefa Zarządu Rozpoznania i Walki Elektronicznej w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.
Z dniem 4 lutego 2019 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała Józefa Hallera w Szczecinie.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski 

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze


Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
 
Amerykanie odmładzają F-16
Pustynna burza wokół Husajna
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Co musi umieć kierowca czołgu
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
WBH upublicznia swoje archiwa
Symulator na szerokie wody
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Armia Fight Night znów w akcji
Krotony w akcji
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Daglezje na większe przeprawy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kierunek: Litwa
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Na straży niebieskiej linii
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Buzdygany dla najlepszych
Symulator Orlika w Dęblinie
Żydzi od Andersa
Komisje sejmowe o umowie z USA
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Na rozgrzewkę – zapasy
Malutka na poligonie
We Never Stop
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jakie zmiany w mundurówce?
Ferie z gwiazdami sportu
Żołnierze testują nauczycieli
Obrady ministrów obrony NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko – plan na życie
Pandemię pokonamy szczepieniami
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Międzynarodowy Elbląg
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kuźnie oficerskich kadr
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Ukraiński kurs na Zachód
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
155 mm dla US Army
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Kutno w sieci LogHubs
Agenci wywiadu na bobslejach
Dama odeszła do historii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
VIII zmiana PKW gotowa na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO