moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
100. rocznica zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach w Stonawie

26 stycznia w Stonawie odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni dokonanej na polskich żołnierzach 12 Pułku Piechoty.

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Marii Magdaleny, które odprawili proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Roland Manowski i emerytowany biskup ewangelicki Władysław Volný.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na pobliski cmentarz, gdzie znajdują się groby ofiar i tablica pamiątkowa. Tam głos zabrał przedstawiciel stonawskiego Koła PZKO Bohdan Prymus który przybliżył historię pomnika oraz drogę, która doprowadziła do zdobycia nazwisk wszystkich ofiar.

Wiersz okolicznościowy przeczytał nad grobami Bogdan Kokotek. Po apelu pamięci i oddaniu salwy honorowej przez kompanię honorową z 5. batalionu dowodzenia, złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do Domu PZKO, gdzie przygotowana została przez Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków wystawa rocznicowa pod hasłem „Jest w Stonawie mogiła”, uzupełniona o kroniki, zdjęcia i dokumenty zgromadzone przez mieszkańców Stonawy.

Organizatorem uroczystości, nad którą patronat objął minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak, było Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Stonawie. Uczestniczyli w niej m.in. ambasador RP w Pradze Barbara Ćwioro, konsul generalny RP w Ostrawie Janusz Bilski, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Zbigniew Ciosek który reprezentował ministra obrony narodowej RP Mariusza Błaszczaka, attaché obrony, wojskowy i lotniczy w Pradze płk Jarosław Przybysławski, zastępca szefa OKS DG RSZ ppłk Arkadiusz Łebkowski, wojskowa asysta honorowa z 5. batalionu dowodzenia, sygnalista i werblista z orkiestry wojskowej w Krakowie oraz inni goście z Polski i przedstawiciele polskich organizacji na Zaolziu oraz harcerze.

100 lat temu, w styczniu 1919 r. na Śląsku Cieszyńskim miał miejsce konflikt zbrojny czechosłowacko–polski. W historii tego konflitku, podczas ofensywy czechosłowackiej 26 stycznia 1919 r. w Stanowie pojmano i zamordowano dwudziestu żołnierzy polskich należących do 12 Pułku Piechoty z Wadowic i 8 Pułku Piechoty.

Tekst: mjr Adam Grzebalski

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Marcin Pałka

dodaj komentarz

komentarze


Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Wsparcie ma znaczenie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Poskromić kolosa
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
MON i MSZ o szczycie NATO
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Śmierć w sercu Azji
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Pierwszy krok do Invictusa
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Kajakiem na światowe podium
PKW Irak zostaje w Jordanii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pancerne starcie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Innowacje z PERUNA
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Ostatnia niedziela…
Baobaby docierają do wojska
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Odniesione w walce rany łączą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko stawia na „armię talentów”
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Triumf wojskowych lekkoatletów
Marzenia częściowo spełnione
Rakietowcy na Hawajach
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Paliwowy krwiobieg NATO
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Pieta Michniowska
Wyścig snajperów
Test w stratosferze
Atak i przejęcie dokumentów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Inwestycje w bezpieczeństwo
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Azjatycka szansa
Gen wojownika
Polski Gnom
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Spadochronowy triumf
Salto mortale komandosa
Święto wojska pod hasłem SAFE
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Jelcze z Raciborza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO