moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie centrum szkolenia dla komandosów

W strukturze wojsk specjalnych powstanie kolejna jednostka – Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Koncepcję utworzenia placówki szkoleniowej dla specjalsów zaakceptował już szef resortu obrony. Centrum ma powstać w Lublińcu. Będą tam prowadzone kursy specjalistyczne dla żołnierzy, a w przyszłości możliwe jest uruchomienie także szkoły podoficerskiej wojsk specjalnych.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ma powstać z wykorzystaniem  infrastruktury Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Ale placówka będzie korzystać także z innych obiektów szkoleniowych, które są w zasobach wojsk specjalnych, np. ośrodka szkolenia spadochronowego w Krakowie oraz ośrodka szkolenia poligonowego w północnej Polsce.

O konieczności stworzenia centrum szkolenia dla wojsk specjalnych mówi się już od wielu lat. Żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych nie mają bowiem w kraju żadnej placówki, gdzie mogliby podnosić swoje kwalifikacje. – Aktualnie proces szkolenia i kształcenia zawodowego żołnierzy wojsk specjalnych jest rozproszony i opiera się na potencjale jednostek specjalnych oraz centrów szkolenia wojsk konwencjonalnych: wojsk lądowych w Poznaniu i marynarki wojennej w Ustce. Ponadto żołnierze szkolą się na kursach specjalistycznych w kraju i za granicą – informuje ministerstwo obrony narodowej. 

Nad koncepcją utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych pochylali się już poprzedni dowódcy tego rodzaju sił zbrojnych, m.in. dowódca gen. bryg. Wojciech Marchwica. – Po analizie przeprowadzonej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych postanowiono usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy wojsk specjalnych tak, by racjonalniej wykorzystać zasoby ludzkie i finansowe – dodaje przedstawiciel resortu obrony.

Nowo powstałe centrum szkolenia ma przejąć rolę lidera w zakresie szkolenia i kształcenia żołnierzy. W placówce mają być prowadzone kursy specjalistyczne, podnoszące kwalifikacje zawodowe żołnierzy. Być może w przyszłości w ramach centrum powstanie także szkoła podoficerska WS. – Bardzo na to czekamy. Teraz, aby zostać podoficerem, szeregowi z JWK, GROM-u, Agatu, Nila muszą się szkolić w Poznaniu, żołnierze Formozy trafiają na kurs do Ustki. A tam instruktorzy nie znają się przecież na taktyce działania wojsk specjalnych. Dlatego potrzebujemy osobnego kursu i swojej szkoły – mówi jeden z oficerów wojsk specjalnych.

Wykładowcami w lublinieckim centrum zostaną obecnie służący specjalsi oraz ekskomandosi. – Pozwoli nam to na efektywne szkolenie żołnierzy oraz wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy, którzy zakończyli już służbę wojskową. W dalszym ciągu będziemy korzystać z ich bezcennych doświadczeń bojowych i szkoleniowych – informuje kpt. Dorota Suszczenia z Wydziału Prasowego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W ubiegłym roku kadra DKWS mówiła także, że pomoc szkoleniową zadeklarowali też Amerykanie, m.in. wykładowcy z Joint Special Operations University na Florydzie (JSOU).

Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów działa już Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych, który w czasie półrocznych kursów Jata szkoli ludzi z cywila. Absolwenci tych kursów otrzymują propozycję służby w jednostkach wojsk specjalnych. Mogą z czasem ubiegać się o miejsce w pododdziałach bojowych jednostek, ale wcześniej muszą jeszcze przejść selekcję.

Jak informuje MON, nowa placówka, czyli Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, nadal będzie umożliwiała pozyskiwanie kandydatów do służby ze środowiska cywilnego. Oznacza to, że działający dotychczas w Lublińcu Ośrodek Szkolenia WS wejdzie w strukturę Centrum.

Na razie nie wiadomo, kiedy placówka zostanie uruchomiona. Poprzedni dowódca wojsk specjalnych w jednym z wywiadów dla polski-zbrojnej.pl mówił, że otwarcie Centrum zaplanowano na 2019 rok. Prawdopodobnie termin ten zostanie przesunięty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Frty
1548870000
Wykładowcami będą ekskomandosi? Bardzo dobry pomysł by nie zmarnować potencjału. Dobrze, że Wojska Specialne biorą przykład z Wojsk Obrony Terytorialnej. W WOT bardzo dobrze sprawdza się to rozwiązanie.
98-65-E3-DA

NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Obrady ministrów obrony NATO
Złoty biatlon żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Topaz w ASzWoj-u
Kombatancie – przebadaj się
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Machina „Irini”
Armia kupuje wozy dla strażaków
W kazamatach Informacji Wojskowej
Jakie zmiany w mundurówce?
Medalowe „oczko” żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze sportowcy nadają ton
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Controlled Attack
Krwawa Olszynka
Terytorialsi i Lucas na ratunek
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
„Orzeł” na Bałtyku
Zimą po Wiśle – dla chorego kolegi
Wsparcie dla dzieci poległych żołnierzy
Opiniowanie po nowemu
Jak to jest z awansami bez limitu?
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Trudny rok na misjach
Sprawdzian Krabów z Sulechowa
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Wojsko kontra COVID-19
Od roku z pomocą i w gotowości
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Ostatnia wola bohatera
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Rozpoznanie na medal
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Awanse generalskie
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Polsko-amerykański desant na Drawsku
Podwodniacy na spluwaczkach
SERE znaczy przetrwać
Na pomoc Libańczykom
Łowcza-Rega ma być lepsza
Odnowili powstańcze mogiły
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Śmierć pułkownika Dekutowskiego
Amerykanie odmładzają F-16
F-35 wylądują w Łasku
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową
Pamiętajmy o Wyklętych
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Kuźnie oficerskich kadr
Czołgista pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO