moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Daglezje dla Wietnamu

Mosty Daglezja umożliwiają pokonywanie przeszkód – jarów, kanałów, wąskich rzek lub jezior o szerokości do 20 metrów. Mogą się po nich poruszać pojazdy ważące ponad 60 ton. Opracowaną przez polskich inżynierów konstrukcję chce mieć armia wietnamska. Na razie zamówiła cztery mosty towarzyszące na podwoziu kołowym MS-20, ale zamówienie może zostać zwiększone.

Nieoficjalnie wiadomo, że umowę realizuje należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. Przedmiotem kontraktu są mosty towarzyszące MS-20 Daglezja. Wietnamczycy mieli zainteresować się polską konstrukcją podczas pobytu na ubiegłorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Bardzo szybko udało się osiągnąć porozumienie i podpisać umowę. Na razie na cztery sztuki, a być może będzie ich więcej.

Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej przyznają jedynie, że wiążą z azjatyckim kierunkiem duże nadzieje. – Wietnam jest jednym z potencjalnie najbardziej atrakcyjnych dla PGZ rynków w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród produktów i rozwiązań, które mają największy potencjał na tamtejszym rynku, można wymienić, m.in. systemy radarowe, systemy rozpoznania elektronicznego, systemy logistyczne i pakiety modernizacyjne sprzętu wojskowego pochodzącego z czasów ZSRR – komentują przedstawiciele Departamentu Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

REKLAMA

Daglezja umożliwia pokonywanie różnego rodzaju przeszkód takich, jak: jary, wąskie rzeki czy jeziora oraz sztucznych zbiorników typu kanały lub rowy o szerokości do 20 metrów. Most składa się z umieszczonych na podwoziu Jelcza 662 dwóch złączonych ze sobą przęseł o długości 10 metrów, które rozkładają się z użyciem hydraulicznych siłowników.

Nośność opracowanej przez Polaków przeprawy jest imponująca. Przez most mogą przejeżdżać pojazdy gąsienicowe mające masę około 64 ton (czyli klasy MLC 70), a w przypadku pojazdów kołowych, czyli np. zestawów transportowych, nawet ponad 100 ton (klasa MLC 110).

Polska armia zleciła opracowanie Daglezji na początku ubiegłej dekady, ale potem przestała finansować projekt. OBRUM wykazał się jednak dużą determinacją i za własne pieniądze w 2008 roku skończył prototyp i przekazał go armii do badań i testów. Gdy te zakończyły się pomyślnie, w 2010 roku firma dostała zlecenie z MON-u na zbudowanie dwóch sztuk partii próbnej.

OBRUM z umowy się wywiązał i dwa lata później, w 2012 roku, przekazał jeden egzemplarz do służby w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, a drugi do 2 Batalionu Saperów z 12 Brygady Zmechanizowanej. 

Przez dwa lata mosty były intensywnie testowane i sprawdzane podczas przeróżnych ćwiczeń. Ponieważ wszystkie wypadły pomyślnie, w 2014 roku polska armia zamówiła dziesięć MS-20 Daglezja dla jednostek inżynieryjnych. Mosty trafiły do 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska, 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina, 2 Pułku Saperów z Kazunia oraz 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina. Wszystkie przeprawy zostały dostarczone do końca 2017 roku.

Pod koniec października 2018 roku Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił, że chce kupić jeszcze dziesięć sztuk MS-20 Daglezja. Pięć w zamówieniu podstawowym oraz pięć w opcji. Przetargu w tej sprawie jeszcze nie rozstrzygnięto.

Daglezja jest produkowana w dwóch wersjach. Na podwoziu kołowym (MS-20) i jest wówczas mostem towarzyszącym. Drugim rodzajem – będącym na etapie badań zakładowych i niewprowadzonym jeszcze do służby w polskiej armii, jest MG-20, czyli most Daglezja w wersji szturmowej na  podwoziu gąsienicowym.  

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak, OBRUM

dodaj komentarz

komentarze


Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Sophia” z nową zmianą
Remont „Piasta” na finiszu
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Katyńskie pamiątki
Odliczanie do majowej defilady
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Life Enchanted in Museum Display Case
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Szef NATO w Warszawie
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Leopards in a Trap
Cel – bezpieczna Europa
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Błękitna Armia przybywa do Polski
Kolejka dostawców niszczycieli
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Wojna w świętym mieście, epilog
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Więcej wojska w Łomży
Tarcza przeciwko agresji
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Święto stołecznego garnizonu
Sukcesy biegających żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Alarm dla Jastrzębi
Irackie zapiski gen. Bieńka
Leopardy w pułapce
Życie zaklęte w gablotach
Wodowanie „Artemisa”
Wilno w polskich rękach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Kampania wyborcza poza armią
NATO i kosowska łamigłówka
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO