moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-litewskie szkolenia terytorialsów

Terytorialsi z Polski i Litwy będą współpracować przy rozwoju tego rodzaju sił zbrojnych w obu krajach oraz wspólnie się szkolić. Wezmą udział m.in. w ćwiczeniach wojskowych „Dragon” oraz „Defender”. Bliska współpraca obu formacji to efekt porozumienia, jakie dowódca WOT-u zawarł ze swoim litewskim odpowiednikiem.

Dokument podpisali w Wilnie gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, oraz płk Dainius Pašvenskas, dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (Krašto Apsaugos Savanorių Pajėgos – KASP). To pierwsze tego typu porozumienie, jakie WOT zawarły z formacją innego państwa. W przyszłości podobne umowy mają być podpisane z ochotniczymi formacjami m.in. z Łotwy, Estonii i z amerykańską Gwardią Narodową. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dowództwo WOT-u w przyszłości każda z brygad OT będzie miała swojego zagranicznego partnera.

Sygnowane porozumienie dotyczy współpracy szkoleniowej w 2019 roku, ale ćwiczenia polskich i litewskich terytorialsów mają mieć charakter cykliczny. Żołnierze będą się spotykać na poligonach w Polsce i na Litwie. Będą brać udział w ćwiczeniach organizowanych przez te formacje oraz w międzynarodowych manewrach np. „Dragon '19” czy „Defender” z udziałem wojsk amerykańskich.

– Ćwiczenia i szkolenia prowadzone będą na terenie północno-wschodniej Polski w obszarze tzw. przesmyku suwalskiego – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. Dodaje także, że z Litwinami z KASP szkolić się będą głównie terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Odbędzie się wiele szkoleń na granicy polsko-litewskiej, m.in. planujemy warsztaty paramedyczne z żołnierzami litewskimi – mówi st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik, starszy podoficer Dowództwa WOT-u. – Na wypadek sytuacji kryzysowych w rejonie przygranicznym lub na samej granicy powinniśmy mieć wypracowane wspólne procedury i kanały komunikacyjne. Litwini będą mieli wsparcie z naszej strony i my oczekujemy od nich tego samego – dodaje podoficer. St. chor. sztab. Wojtusik przyznaje, że dobra współpraca żołnierzy z obu formacji może być przydatna także w czasie klęsk żywiołowych, np. pożarów.

Gen. Wiesław Kukuła przypomina także, że KASP były jedną z tych formacji zagranicznych, na których wzorowano się tworząc polskie wojska obrony terytorialnej. – Istnieje bardzo wiele podobieństw, które stanowią dobrą podstawę współpracy. Jesteśmy bardzo zbliżeni mentalnie, jesteśmy też członkami jednego sojuszu – mówi gen. Kukuła. W czasie formowania WOT-u strona litewska dzieliła się doświadczeniami z zakresu m.in. tworzenia struktur, rekrutacji, systemu szkolenia formacji budowanej głównie z wykorzystaniem żołnierzy ochotników. – Na podstawie przekazanych danych, mimo różnicy w potencjale i liczebności polskich i litewskich oddziałów OT, potwierdziliśmy prawidłowość rozwiązań zastosowanych w KASP – mówi płk Maciej Klisz, szef sztabu DWOT. – Dlatego główne podobieństwa pomiędzy WOT i KASP dotyczą sposobu i długości szkolenia, rekrutacji oraz operacyjnego wykorzystania tego rodzaju sił – dodaje oficer.

Nieformalna współpraca 1 Podlaskiej BOT z litewskimi KASP rozpoczęła się w 2018 roku od wizyty polskich żołnierzy w jednostce Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava (południowo-wschodnia część Litwy). W połowie 2019 roku do Polski przyjechać ma delegacja KASP, która zapozna się m.in. z procesem szkolenia podlaskich terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przysięga śląskich terytorialsów
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śladami Pierwszej Pancernej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Pułaski” wrócił do kraju
High Confidence Operations
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Jedna misja, jeden zespół
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Piknik ze smakiem
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Śląskie obchody wojskowego święta
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Desant z transportowca-giganta
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Kolejne NUR-y do modernizacji
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Spełniliśmy swój obowiązek
Amerykańska przyszłość WZL
A Torn Subcontinent
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wozy amunicyjne do Raków
Wojna wywiadów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Warszawa walczy, wracamy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Cienka niebieska linia
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Czarny odchodzi do cywila
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wielofunkcyjny scyzoryk
A Wave of Alliances
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO