moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-litewskie szkolenia terytorialsów

Terytorialsi z Polski i Litwy będą współpracować przy rozwoju tego rodzaju sił zbrojnych w obu krajach oraz wspólnie się szkolić. Wezmą udział m.in. w ćwiczeniach wojskowych „Dragon” oraz „Defender”. Bliska współpraca obu formacji to efekt porozumienia, jakie dowódca WOT-u zawarł ze swoim litewskim odpowiednikiem.

Dokument podpisali w Wilnie gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, oraz płk Dainius Pašvenskas, dowódca litewskich Sił Ochotniczych Obrony Kraju (Krašto Apsaugos Savanorių Pajėgos – KASP). To pierwsze tego typu porozumienie, jakie WOT zawarły z formacją innego państwa. W przyszłości podobne umowy mają być podpisane z ochotniczymi formacjami m.in. z Łotwy, Estonii i z amerykańską Gwardią Narodową. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dowództwo WOT-u w przyszłości każda z brygad OT będzie miała swojego zagranicznego partnera.

Sygnowane porozumienie dotyczy współpracy szkoleniowej w 2019 roku, ale ćwiczenia polskich i litewskich terytorialsów mają mieć charakter cykliczny. Żołnierze będą się spotykać na poligonach w Polsce i na Litwie. Będą brać udział w ćwiczeniach organizowanych przez te formacje oraz w międzynarodowych manewrach np. „Dragon '19” czy „Defender” z udziałem wojsk amerykańskich.

REKLAMA

– Ćwiczenia i szkolenia prowadzone będą na terenie północno-wschodniej Polski w obszarze tzw. przesmyku suwalskiego – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. Dodaje także, że z Litwinami z KASP szkolić się będą głównie terytorialsi z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Odbędzie się wiele szkoleń na granicy polsko-litewskiej, m.in. planujemy warsztaty paramedyczne z żołnierzami litewskimi – mówi st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik, starszy podoficer Dowództwa WOT-u. – Na wypadek sytuacji kryzysowych w rejonie przygranicznym lub na samej granicy powinniśmy mieć wypracowane wspólne procedury i kanały komunikacyjne. Litwini będą mieli wsparcie z naszej strony i my oczekujemy od nich tego samego – dodaje podoficer. St. chor. sztab. Wojtusik przyznaje, że dobra współpraca żołnierzy z obu formacji może być przydatna także w czasie klęsk żywiołowych, np. pożarów.

Gen. Wiesław Kukuła przypomina także, że KASP były jedną z tych formacji zagranicznych, na których wzorowano się tworząc polskie wojska obrony terytorialnej. – Istnieje bardzo wiele podobieństw, które stanowią dobrą podstawę współpracy. Jesteśmy bardzo zbliżeni mentalnie, jesteśmy też członkami jednego sojuszu – mówi gen. Kukuła. W czasie formowania WOT-u strona litewska dzieliła się doświadczeniami z zakresu m.in. tworzenia struktur, rekrutacji, systemu szkolenia formacji budowanej głównie z wykorzystaniem żołnierzy ochotników. – Na podstawie przekazanych danych, mimo różnicy w potencjale i liczebności polskich i litewskich oddziałów OT, potwierdziliśmy prawidłowość rozwiązań zastosowanych w KASP – mówi płk Maciej Klisz, szef sztabu DWOT. – Dlatego główne podobieństwa pomiędzy WOT i KASP dotyczą sposobu i długości szkolenia, rekrutacji oraz operacyjnego wykorzystania tego rodzaju sił – dodaje oficer.

Nieformalna współpraca 1 Podlaskiej BOT z litewskimi KASP rozpoczęła się w 2018 roku od wizyty polskich żołnierzy w jednostce Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava (południowo-wschodnia część Litwy). W połowie 2019 roku do Polski przyjechać ma delegacja KASP, która zapozna się m.in. z procesem szkolenia podlaskich terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


„Rekin” grasuje na Bałtyku
 
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Ukraińska kontrofensywa
Zostań stypendystą MON-u
Włoskie Typhoony w akcji
Włoscy lotnicy w Malborku
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Putin sięga po rezerwy
Collective Defense is Priority
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Rekordowa przysięga na WAT
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Nowy znak specjalny komandosów
Początek oficerskiej drogi
Gaudeamus igitur!
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
„Rekin” dobił do brzegu
Powrót do korzeni
Jastrzębie nad Słowacją
NATO stawia na drony
Przygotowani na kryzys
Siła WOT
Raptory już w Polsce
Alianci z AK
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Półmaratończycy na medal
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Czerwona agresja
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Śladem profesjonalistów
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Interwencyjne granatniki
Wojska OT mają pięć lat!
System zwalczania BSL
Desant pod Arnhem
Zostań podoficerem WP!
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Brunatny najazd
Premier w Żelaznej Dywizji
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Od Chersonia po Krym
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Patriotyzm to nie frazes
Ile Polska straciła podczas II wojny
Dublet pięciobojowych sztafet
Jak się testuje F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO