moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru

Kilkanaście zastępów straży pożarnej walczy od tygodnia z pożarem wysypiska śmieci w miejscowości Pysząca w Wielkopolsce. Pomagają im żołnierze z 16 Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina, którzy na miejsce akcji przyjechali z koparkami i spycharkami na podwoziu gąsienicowym. Od kilku dni przekopują tlące się usypiska śmieci, które sięgają nawet 6 metrów.

Pożar w Pyszącej wybuchł w nocy z 12 na 13 stycznia. Do gaszenia ognia przystąpiło kilkudziesięciu strażaków, na miejscu pracowało nawet 18 zastępów straży pożarnej. Pracowali w bardzo ciężkich warunkach, bo płomienie szybko się rozprzestrzeniały. Akcji nie ułatwiał bardzo silny wiatr. W końcu jednak strażakom udało się ugasić ogień, ale zagrożeniem są wciąż tlące się śmieci, spod których wydobywa się dym. Strażacy nie dysponują ciężkim sprzętem, który pomógłby przekopać hałdy, i nie mogli poradzić sobie z dogaszeniem pożaru. W związku z tym 16 stycznia wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffman, poprosił ministra obrony o pomoc armii. – Wnioskuję do ministra obrony narodowej o wsparcie sił strażackich przez wojsko, które dysponuje ciężkim sprzętem potrzebnym do ugaszenia ognia. Wszystkim nam zależy na jak najszybszym pokonaniu pożaru – powiedział Hoffmann podczas wizyty w Pyszącej.

Minister Mariusz Błaszczak zdecydował, że strażaków wesprą żołnierze 16 Batalionu Remontu Lotnisk. –  Głównym zadaniem naszego batalionu jest realizacja zadań związanych z zabezpieczeniem funkcjonowania lotnisk sił zbrojnych, ale nasi żołnierze są cały czas w gotowości do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej – mówi ppłk Jarosław Grzesznik, dowódca 16 Jarocińskiego Batalionu. – Wiemy, że bez ciężkiego sprzętu, w który jest wyposażona jednostka, ugaszenie pożaru w Pyszącej byłoby niemożliwe – dodaje dowódca. 

W walce z pożarem bierze udział dziewięciu żołnierzy, dwie koparki oraz cztery spycharki. – 18 stycznia żołnierze batalionu wraz ze specjalistycznym sprzętem inżynieryjnym zostali przebazowani do Pyszącej – mówi por. Dawid Gromacki, rzecznik prasowy 16 Batalionu Remontu Lotnisk. Żołnierze z wykorzystaniem koparek i spycharek na gąsienicowym podwoziu od kilku dni przekopują tlące się usypiska śmieci, które sięgają nawet sześciu metrów. Wojsko dzieli je na mniejsze hałdy, a strażacy natychmiast polewają wodą, w ten sposób dogaszając pożar. – Dodatkowo straż pożarna sprawdza kamerą termowizyjną składowisko – mówi por. Gromacki. Gdyby kamera wykryła kolejne źródło ognia, żołnierze są gotowi do niego dotrzeć i ułatwić strażakom ugaszenie.

Nie wiadomo, jak długo potrwa akcja, ponieważ spod śmieci wciąż wydobywa się dym. Żołnierze będą jednak pomagać strażakom, dopóki pożar nie zostanie całkowicie ugaszony. Od początku ubiegłego roku to już szósty pożar wysypiska w Pyszącej. Ogniem objętych jest kilka tysięcy metrów kwadratowych hałd śmieci. Sprawę wyjaśniają Prokuratura i Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.

KE

autor zdjęć: st. szer. Mateusz Hunold

dodaj komentarz

komentarze


Jedna misja, jeden zespół
 
Irańskie szachy
Od sojusznika do kata
Preselekcja u komandosów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Obrady Rady Unii Europejskiej
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Desant z transportowca-giganta
Najpierw „Sonda”, później promocja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Rozpoczynamy nową erę
Brunatno-czerwona zmowa
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Przysięga śląskich terytorialsów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Strzelać nauczyłem się sam
Wojsko wróciło do Lublina
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Cienka niebieska linia
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Pułaski” wrócił do kraju
Czarny odchodzi do cywila
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zielonka dla Patriotów
A Wave of Alliances
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Piknik ze smakiem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najpierw czekanie, potem pośpiech
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wojna wywiadów
High Confidence Operations
Szukamy następcy Herculesa
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wielofunkcyjny scyzoryk
Spełniliśmy swój obowiązek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO