moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant

Dwie czołowe europejskie firmy zbrojeniowe – niemiecki Rheinmetall, wytwarzający m.in. czołgi Leopard 2 i transportery Boxer, oraz brytyjski BAE System, który ma w ofercie czołgi Challenger 2 oraz wozy Warrior, będą wspólnie produkować tanki i wozy bojowe piechoty. W tym celu utworzyli koncern – Rheinmetall BAE System Land. W spółce pakiet większościowy mają Niemcy.

Rheinmetall to jeden z największych koncernów zbrojeniowych w Europie. Holding zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników. W 2017 roku jego obroty wyniosły 6 miliardów euro, a przychody – prawie 2 mld euro. W ofercie koncernu są m.in. czołgi Leopard 2, 155-mm armatohaubice PzH 2000 i kołowe transportery opancerzone Boxer. Od wielu lat Rheinmetall rozwija współpracę międzynarodową. W Polsce razem z Polską Grupą Zbrojeniową pracuje nad modernizacją czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2 PL.

Jednak koncern najbardziej jest aktywny na Wyspach Brytyjskich. Działają tam m.in. Rheinmetall Defense UK (RD UK) oraz Rheinmetall MAN Military Vehicles UK (RMMV UK), które dostarczają brytyjskiej armii m.in. ciężarówki, specjalistyczne maszyny inżynieryjne oraz różnego typu amunicję.

Teraz Niemcy jeszcze ściślej zwiążą się ze Zjednoczonym Królestwem. Wczoraj szefostwo Rheinmetalla ogłosiło, że holding połączy swoje siły z największą firmą zbrojeniową na Wyspach – BAE System, tworząc wspólną spółkę – Rheinmetall BAE System Land. Przy czym Niemcy będą mieć pakiet większościowy – 55%. Spółka powstanie na bazie zakładów BAE System w Telford. – Połączone możliwości dwóch firm pozwolą zaoferować naszym klientom kompleksowe portfolio pojazdów wojskowych i związanych z nimi technologii, dziś i w przyszłości – ocenił Ben Hudson, szef Vehicle Systems Division Rheinmetalla.

Nowa firma będzie m.in. produkować na potrzeby brytyjskiej armii transportery Boxer – wspólnie z brytyjską spółką ARTEC (ARmoured vehicle TEChnology), w której Rheinmetall ma 65% udziałów.

BAE System jest jedną z największych na świecie firm zbrojeniowych. W zestawieniu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem z 2017 roku BAE System miał aż 22 mld obrotów, co oznaczało, że był czwartym holdingiem obronnym na świecie. Brytyjski gigant dostarcza brytyjskiej armii m.in. czołgi Challenger 2, wozy bojowe Warrior i Terrier, a także systemy artyleryjskie AS-90. Dlaczego wchodzi w tak ścisłą współpracę z niemieckim koncernem? Brytyjczycy tłumaczą, że widzą w tym szansę na opracowanie nowych bojowych wozów piechoty oraz czołgów. – Połączenie sił z Rheinmetallem w Wielkiej Brytanii zapewni nam nowy wymiar działalności w obszarze pojazdów i pozwoli dostarczać produkty, usługi i technologie, które pomagają wojskom lądowym w osiągnięciu ich kluczowych funkcji – skomentowała Jennifer Osbaldestin, dyrektor zarządzająca działu BAE Systems Land UK.

Powstanie Rheinmetall BAE System Land ma ogromne znaczenie dla całej światowej zbrojeniówki, w tym również i polskiego przemysłu obronnego (i naszej armii). Z jednej strony pojawi się dla nas nowy partner w programie opracowania nowego czołgu podstawowego, który mógłby zastąpić Leopardy 2 (w armiach niemieckiej i polskiej) oraz czołgi Challenger 2 (w brytyjskim wojsku). Z drugiej jednak strony, powstaje gigant, z którym trzeba będzie walczyć o zlecenia na zagranicznych rynkach. Chociażby dla Rosomaka (Boxer to jego konkurent), a w przyszłości również dla Borsuka – nowego bwp, którego produkcji chce się podjąć HSW.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: rheinmetall-defence.com, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Natowskie brygady pod polskim dowództwem
 
Z maratonu programowania do wojska
Agresja sowieckiego kolosa
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
Wojsko wraca do Łomży
Modernizacja Sokołów
Rok Żelaznej Dywizji
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
GROM Challenge
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Chorwacki test polskich kadetów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Iranian Chess Game
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Głos (z) płonącej Warszawy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Walka i dyplomacja
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Umarły dla świata
Kosmiczny gość
A Torn Subcontinent
Thin Blue Line
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 3
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zapal światło dla ofiar Katynia
Nowy wiceminister w MON
Defendery 2019 – część 4
Pamięć o tragedii
W Indiach mieli swój drugi dom
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Wrzesień ’39 na południu Polski
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Nowa misja i nowy sprzęt
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Historia Liberatora wyjaśniona
Oko na Europę
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi na wysokościach
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Polska nie pozostanie osamotniona
Sprawdzają Brutusa
Samochód do desantowania

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO