moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant

Dwie czołowe europejskie firmy zbrojeniowe – niemiecki Rheinmetall, wytwarzający m.in. czołgi Leopard 2 i transportery Boxer, oraz brytyjski BAE System, który ma w ofercie czołgi Challenger 2 oraz wozy Warrior, będą wspólnie produkować tanki i wozy bojowe piechoty. W tym celu utworzyli koncern – Rheinmetall BAE System Land. W spółce pakiet większościowy mają Niemcy.

Rheinmetall to jeden z największych koncernów zbrojeniowych w Europie. Holding zatrudnia ponad 20 tysięcy pracowników. W 2017 roku jego obroty wyniosły 6 miliardów euro, a przychody – prawie 2 mld euro. W ofercie koncernu są m.in. czołgi Leopard 2, 155-mm armatohaubice PzH 2000 i kołowe transportery opancerzone Boxer. Od wielu lat Rheinmetall rozwija współpracę międzynarodową. W Polsce razem z Polską Grupą Zbrojeniową pracuje nad modernizacją czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2 PL.

Jednak koncern najbardziej jest aktywny na Wyspach Brytyjskich. Działają tam m.in. Rheinmetall Defense UK (RD UK) oraz Rheinmetall MAN Military Vehicles UK (RMMV UK), które dostarczają brytyjskiej armii m.in. ciężarówki, specjalistyczne maszyny inżynieryjne oraz różnego typu amunicję.

REKLAMA

Teraz Niemcy jeszcze ściślej zwiążą się ze Zjednoczonym Królestwem. Wczoraj szefostwo Rheinmetalla ogłosiło, że holding połączy swoje siły z największą firmą zbrojeniową na Wyspach – BAE System, tworząc wspólną spółkę – Rheinmetall BAE System Land. Przy czym Niemcy będą mieć pakiet większościowy – 55%. Spółka powstanie na bazie zakładów BAE System w Telford. – Połączone możliwości dwóch firm pozwolą zaoferować naszym klientom kompleksowe portfolio pojazdów wojskowych i związanych z nimi technologii, dziś i w przyszłości – ocenił Ben Hudson, szef Vehicle Systems Division Rheinmetalla.

Nowa firma będzie m.in. produkować na potrzeby brytyjskiej armii transportery Boxer – wspólnie z brytyjską spółką ARTEC (ARmoured vehicle TEChnology), w której Rheinmetall ma 65% udziałów.

BAE System jest jedną z największych na świecie firm zbrojeniowych. W zestawieniu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem z 2017 roku BAE System miał aż 22 mld obrotów, co oznaczało, że był czwartym holdingiem obronnym na świecie. Brytyjski gigant dostarcza brytyjskiej armii m.in. czołgi Challenger 2, wozy bojowe Warrior i Terrier, a także systemy artyleryjskie AS-90. Dlaczego wchodzi w tak ścisłą współpracę z niemieckim koncernem? Brytyjczycy tłumaczą, że widzą w tym szansę na opracowanie nowych bojowych wozów piechoty oraz czołgów. – Połączenie sił z Rheinmetallem w Wielkiej Brytanii zapewni nam nowy wymiar działalności w obszarze pojazdów i pozwoli dostarczać produkty, usługi i technologie, które pomagają wojskom lądowym w osiągnięciu ich kluczowych funkcji – skomentowała Jennifer Osbaldestin, dyrektor zarządzająca działu BAE Systems Land UK.

Powstanie Rheinmetall BAE System Land ma ogromne znaczenie dla całej światowej zbrojeniówki, w tym również i polskiego przemysłu obronnego (i naszej armii). Z jednej strony pojawi się dla nas nowy partner w programie opracowania nowego czołgu podstawowego, który mógłby zastąpić Leopardy 2 (w armiach niemieckiej i polskiej) oraz czołgi Challenger 2 (w brytyjskim wojsku). Z drugiej jednak strony, powstaje gigant, z którym trzeba będzie walczyć o zlecenia na zagranicznych rynkach. Chociażby dla Rosomaka (Boxer to jego konkurent), a w przyszłości również dla Borsuka – nowego bwp, którego produkcji chce się podjąć HSW.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: rheinmetall-defence.com, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Tarcza przeciwko agresji
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sophia” z nową zmianą
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Cel – bezpieczna Europa
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Kampania wyborcza poza armią
Panie bez taryfy ulgowej
Irackie zapiski gen. Bieńka
Tryumf w cieniu Jałty
Bohater Yoga
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Podpułkownik „Sokole Oko”
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Wilno w polskich rękach
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Leopardy w pułapce
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Wodowanie „Artemisa”
Bliski Wschód. Region bez klucza
Kurier podziemnego państwa
Remont „Piasta” na finiszu
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Błękitna Armia przybywa do Polski
Czołgi błota się nie boją
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Ducha nie wolno tracić
Alarm dla Jastrzębi
Sukcesy biegających żołnierzy
Leopards in a Trap
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Szef NATO w Warszawie
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Żołnierski dar serca
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Region Without a Key

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO