moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy generałowie w strukturach NATO

Od przyszłego tygodnia dwóch polskich generałów obejmie stanowiska w jednych z najważniejszych instytucji Sojuszu. Gen. bryg.  Zenon Brzuszko będzie służył w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie, natomiast gen. bryg. Stanisław Kaczyński rozpocznie służbę w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze.

Szef resortu obrony zdecydował, że gen. bryg. Zenon Brzuszko został wyznaczony na stanowisko Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w belgijskim Mons. To jedno z dwóch strategicznych dowództw NATO. Odpowiada za przygotowanie oraz prowadzenie działań operacyjnych Sojuszu. Zajmuje się m.in. wysuniętą obecnością NATO (Enhanced Forward Presence – eFP) w Estonii, Polsce, na Litwie i Łotwie. – Moim głównym zadaniem będzie koordynowanie działań polskich sił zbrojnych w ramach działań NATO. Chodzi m.in. o wspólne ćwiczenia – mówi portalowi polska-zbrojna.pl gen. Brzuszko. Generał podczas służby w natowskim dowództwie będzie bezpośrednio podlegać polskiemu szefowi Sztabu Generalnego WP. Obowiązki obejmie 21 stycznia.

Gen. Brzuszko ma 49 lat. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (dzisiejsza Akademia Wojsk Lądowych). Dowodził Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych w Przemyślu, 5 Batalionem Strzelców Podhalańskich, był zastępcą dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Dowodził też 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, a przez ostatnie trzy lata polsko-litewsko-ukraińską brygadą (LITPOLUKRBRIG) w Lublinie. Brał udział w trzech misjach: w Iraku, Kosowie i w Afganistanie.

Także od 21 stycznia w nowym miejscu służby zamelduje się gen. bryg. Stanisław Kaczyński. Generał obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Sił Lądowych NATO w Izmirze w Turcji. Jest ono odpowiedzialne za dowodzenie komponentem lądowym w czasie operacji Sojuszu. – Bardzo się cieszę, że przełożeni mi zaufali i wyznaczyli mnie na to stanowisko. Nie zawiodę ich oczekiwań – mówi gen. Kaczyński. Czym zajmie się w Turcji? Polski oficer będzie pełnił funkcję doradczą dla dowódcy i szefa sztabu. – Poza tym zajmę się szeroko rozumianym wsparciem, czyli łącznością, logistyką, budżetem, funkcjonowaniem bazy i sprawami kadrowymi – wylicza generał.

54-letni oficer jest również absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Dotychczas był zastępcą dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, a wcześniej dowodził 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. Dwukrotnie służył w Iraku i trzykrotnie w Afganistanie.

Minister obrony narodowej zdecydował także, że płk Dariusz Lewandowski zostanie dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 4 lutego zastąpi na tym stanowisku gen. bryg. Ryszarda Pietrasa. Płk Lewandowski od stycznia 2017 roku dowodził 34 Brygadą Kawalerii Pancernej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Młodzi medycy na poligonie
Wicher na morzu
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Nowi generałowie na święto wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Próba przed morską paradą
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Łódź centrum serwisowym Apache’y
PGZ o koalicji antybalistycznej
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Szkolenia na pomostówkę
Walka, entuzjazm i nadzieja
Generał w niewoli
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Z prądem i pod prąd
Nocna próba na Wisłostradzie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Abordaż z polskim wsparciem
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Azjatycka szansa
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Nowy ośrodek badań WIML
Kartki sercem malowane
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Zapraszamy na defiladę
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Gorący lipiec PKW Łotwa
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Powietrzna defilada
„Wicher” na wodzie
Legion Medyczny na poligonie
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Wsparcie ma znaczenie
Flanka pod strażą
Bataliony przyszłości
Coraz więcej Alpha Scramble
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Ostatnie szlify przed defiladą
MON i MSZ o szczycie NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO