moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka

Kilkanaście godzin trwały poszukiwania marynarza, który wczoraj wieczorem na wysokości Władysławowa najpewniej wypadł za burtę statku „Situla”. W akcji ratowniczej uczestniczył śmigłowiec morski z Gdyni. Dla lotników marynarki wojennej pełniących całodobowe dyżury ratownicze była to pierwsza akcja w tym roku.

„Situla” to jednostka dozorowa. Statki tego typu trudnią się na przykład transportem zaopatrzenia na platformy wiertnicze. Ten akurat zmierzał do gdyńskiego portu. Do wypadku najpewniej doszło na wysokości Gdyni. – 29-letni ukraiński marynarz po raz ostatni widziany był wczoraj o godzinie 16.00. O tym, że nie ma go na pokładzie, zorientowano się dopiero o 21.40. Natychmiast zostały zaalarmowane służby ratownicze – mówi Rafał Goeck z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Na Bałtyk wyruszyły jednostki pływające cywilnej służby SAR, WOPR, straży granicznej. Do akcji dołączyły przechodzące w tamtym rejonie masowiec „Turkus” oraz prom Stena Line. – W takich przypadkach członkowie załogi dodatkowo lustrują powierzchnię morza, a jeśli zajdzie potrzeba, statki nieznacznie zbaczają ze swojego kursu – podkreśla Goeck. W sumie poszukiwania prowadziło dziesięć jednostek.

Akcja była prowadzona także z powietrza. Nad wskazanymi akwenami latał śmigłowiec „Anakonda”, który pełnił dyżur ratowniczy w bazie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni. – W nocy załoga poszukiwała rozbitka przy użyciu reflektora i kamery termowizyjnej. Rejestruje ona różnice w temperaturze lustrowanej powierzchni – wyjaśnia kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik BLMW. Akcja poszukiwawcza została przerwana nad ranem. Szybko zapadła jednak decyzja o jej wznowieniu. Na morze wyruszyła flagowa jednostka SAR, a w powietrze ponownie wzbił się dyżurny śmigłowiec. Załoga znów korzystała z kamery termowizyjnej. Wszyscy jej członkowie obserwowali także lustro wody. – Dostrzeżenie dryfującego rozbitka na tak rozległej powierzchni jest niezwykle trudne. Marynarz jednak, jak poinformowali jego koledzy, najpewniej miał na sobie pomarańczowy kombinezon i kamizelkę. Prawdopodobieństwo wyłowienia go wzrokiem było więc większe, ale szanse, że po tak długim czasie w morzu będzie jeszcze żywy, są minimalne – przyznaje kmdr ppor. Braszak. Temperatura Bałtyku oscylowała dziś wokół czterech, pięciu stopni Celsjusza. – W takich warunkach śmiertelne wychłodzenie następuje zwykle po 90 minutach. Kombinezon może oczywiście spowolnić ten proces, ale nie mamy pewności, jakiego typu strój miał akurat na sobie marynarz w chwili wypadku – zaznacza kmdr ppor. Braszak.

Śmigłowiec zakończył poszukiwania w momencie, kiedy zaczęło brakować mu paliwa. Nieco później decyzję o powrocie do portu podjęła też załoga ze statku SAR. Rozbitka nie udało się odnaleźć.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce formacja zdolna prowadzić z powietrza akcje ratownicze i poszukiwawcze na Bałtyku. Jej śmigłowce pełnią całodobowe dyżury w Gdyni oraz Darłowie. W razie potrzeby wspomagane są przez samolot Bryza z bazy w Siemirowicach. – Dzisiejsza akcja była dla nas pierwszą w tym roku. W ubiegłym przeprowadziliśmy ich łącznie 21 – informuje kmdr ppor. Braszak.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Curious about Poland
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Rydwany dżihadu
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
A Half-Open Gate to Hell
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Trudny sojusz partyzantów
Awanse generalskie na koniec „Dragona”
Fleet of the Future
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
„Puma” naciera
Następcy Herculesów
Rusza cyberkomponent WOT-u
Ekonowinki na poligonie
Mapa z głębin morza
Zmiany w przepisach mundurowych
Działalność firm na rzecz obronności
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Marynarze pomogli prokuraturze
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Flota przyszłości
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Dragon” na Bałtyku
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
The Chariots of Jihad
Polski wkład w operację „Overlord”
Kolejna szabla AFN zdobyta
Logistyka dla Leopardów
Kontroler na bojowo
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Miroslawiec Up
„Air Force One” na Cytadeli
Likwidacja komendanta Junka
Jak zginął „Ponury”
Memory Gives Us Wings
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
F-16 wracają do Polski
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Pierwszy krok do „Mewy”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Tu się zadań nie wybiera
Medale dla uczestników walk w Karbali
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
Chemicy w akcji
Kierunek: Afganistan
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO