moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Lwowskie opowieści” – historia zaklęta w zdjęciach

Kamienne posągi lwów na kolumnadzie Pomnika Chwały, zapomniane grobowce na cmentarzu Łyczakowskim, tabliczki z nazwiskami polskich mieszkańców kamienic – ze zdjęć Rafała Makolądry można wyczytać burzliwą historię Lwowa. Wydarzenia sprzed stu lat, ale też współczesne życie miasta i jego mieszkańców pokazuje wystawa „Lwowskie opowieści”.

Ekspozycję można oglądać w siedzibie warszawskiego Teatru Capitol. Jej współorganizatorami są Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód oraz Fundacja Invictus Veteranus, która wspiera polskich weteranów z misji poza granicami kraju. – Wybór kilkudziesięciu zdjęć spośród kilku tysięcy, które zrobiłem we Lwowie, był niezwykle trudny – przyznaje fotograf Rafał Makolądra.

 

REKLAMA

„Lwowskie opowieści” mają przypominać o wydarzeniach, jakie miały miejsce sto lat temu. Wówczas, w listopadzie 1918 roku, wybuchło polskie powstanie przeciwko Ukraińcom, którzy próbowali zająć miasto. W obronie Lwowa wzięło udział ponad sześć tysięcy Polaków. Połowę stanowiła młodzież – najmłodszy uczestnik miał zaledwie 9 lat. – Na cmentarzu Obrońców Lwowa, nazywanym cmentarzem Orląt, miejsce pochówku znalazło niemal trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku – przypomina Józef Bryll, prezes Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Józef Bryll dodaje, że wystawa wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bo przecież Kresy i Lwów były częścią powstałej wówczas II RP, a wielu Polaków darzy je szczególnym sentymentem, tak jak autor wystawy. – Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Kresów Wschodnich. W 1943 roku wszyscy uciekli do Polski w obawie przez bandami UPA. Od dzieciństwa słuchałem opowieści o Lwowie – wspomina. Dlatego od kilku lat często odwiedza Lwów z aparatem fotograficznym lub kamerą. W ten sposób odkrywa coraz to nowe ślady polskości. – Nasza wystawa jest podarunkiem dla tych, którzy chcą pamiętać o Lwowie i – jak Rafał – szukają na wschodzie swoich korzeni – mówi prezes Józef Bryll.

Zdjęcia Rafała Makolądry przypominają o obrońcach miasta, których groby znajdują się na cmentarzu Orląt. Nekropolia ta została odrestaurowana, w przeciwieństwie do cmentarza Łyczakowskiego, na którym znajduje się wiele zapomnianych i zniszczonych mogił. W obiektywie zostały też uwiecznione, umieszczone w bramach kamienic, tabliczki z polskimi nazwiskami lokatorów. Autor wystawy uwiecznił również współczesne życie miasta.

– Fotografie Rafała mają szczególny klimat, niezależnie od tego, co jest obiektem jego zainteresowania: groby obrońców Lwowa, stare kamienice czy twarze współczesnych mieszkańców tego miasta – ocenia fotograf Marian Rynkiewicz, prezes Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Historyczny nastrój podkreślają także zabytkowe ramy, w jakich prezentowane są zdjęcia.

Ekspozycję można oglądać do końca stycznia w Teatrze Capitol przy ul. Marszałkowskiej 115 w Warszawie. Natomiast od lutego będzie udostępniona w siedzibie Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód (również przy ul. Marszałkowskiej 115). – Chciałbym, aby wystawa została pokazana także w Gliwicach, gdzie mieści się siedziba naszej fundacji Invictus Veteranus, oraz w 6 Batalionie Powietrznodesantowym, jednostce, w której służy prezes naszej fundacji – mówi autor zdjęć prezentowanych na wystawie.

Rafał Makolądra jest nie tylko fotografem, lecz także autorem filmów dokumentalnych, za które był wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Działa w Fundacji Invictus Veteranus na rzecz polskich weteranów wojennych.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Rafał Makolądra

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla pracowników wojska
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Generała Andersa akces do NATO
Rusza program „cyber.mil z klasą”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Wizja marszałka prysła w Rydze
W Brukseli o bezpieczeństwie
General Anders Joins NATO
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Panie bez taryfy ulgowej
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
19 medali żołnierzy
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
12 Brygada 20 lat w NATO
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Fuzja w ramach PGZ
Pogromcy czołgów poszukiwani
MP5: pierwszy z NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
A Biting and Tracking Commando
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Step ahead in a different world
201 maratonów w 201 krajach
To był realny plan odbudowy Polski
Kampania wyborcza poza armią
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Jastrzębie widzą w ciemności
Pancerna walka w mieście
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Trzecia Setka Komandosa
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Drugie życie Wilczego Szańca
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Odwiedź „kuźnię generałów”
Trening na wieżowcu i nad wodą
Szef NATO w Warszawie
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
„Zoom na proobronność”
Cel – bezpieczna Europa
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO