To smutna chwila, gdy przypominamy sobie ofiarę złożoną przez żołnierzy Wojska Polskiego za Polskę – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystości upamiętniających polskich wojskowych poległych na misjach. Przed Centrum Weterana w Warszawie odbył się Apel Pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze.
Tegoroczne obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju rozpoczęły się mszą św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie. Została ona odprawiona w intencji żołnierzy, którzy zginęli na misjach, ich rodzin oraz weteranów poszkodowanych. – 21 grudnia jest dla nas ważną datą. W tym dniu wspólnie wspominamy naszych bliskich – mówi Monika Nosek, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”.
Później przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, który znajduje się przy Centrum Weterana, zebrali się przedstawiciele władz państwowych, rodzajów sił zbrojnych i ordynariatów polowych WP. Obecni byli również weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli, pełniąc służbę poza granicami kraju. Premier Mateusz Morawiecki napisał list do uczestników uroczystości. „Mamy moralny obowiązek upamiętniania poległych i zmarłych za Polskę” – podkreślał szef rządu. Premier nazwał misjonarzy elitą polskiej armii, profesjonalistami przygotowanymi do służby ramię w ramię z sojusznikami. Przypomniał słowa Pieśni XII Jana Kochanowskiego: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, / Tym, co służą ojczyźnie”.
Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że „żołnierze WP również w czasie pokoju pełnią służbę, abyśmy mogli żyć w wolnym państwie, abyśmy mogli cieszyć się wolnością i aby Polska była niepodległa”. – Żołnierze misji pokojowych i stabilizacyjnych przyczyniają się do zapewnienia pokoju na świecie, również do tego, że Polska jest bezpieczna – mówił szef resortu obrony. Wspomniał także o tych, którzy wierni złożonej przysiędze oddali swoje życie za Polskę. – Obowiązkiem państwa polskiego jest pamięć o nich oraz wspieranie ich najbliższych – podkreślił minister Błaszczak.
Odbył się także Apel Pamięci, a następnie minister Mariusz Błaszczak wręczył przedstawicielom rodzin żołnierzy, którzy zginęli na służbie, statuetki przedstawiające monument, który stoi w Warszawie przed Centrum Weterana. – To symbol pamięci o naszych bliskich. Przypomina nam o poświęconym im pomniku – mówi Monika Nosek.
10 rodzin poległych żołnierzy zostało odznaczonych srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. W tym gronie znalazła się m.in. Barbara Pastusiak, matka sierż. Marcina Pastusiaka z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Gdy Marcin w 2011 roku zginął na misji w Afganistanie, miał zaledwie 26 lat. – Ten medal jest dla mnie kroplą zadośćuczynienia oraz ukłonem ministerstwa w stronę rodzin tych żołnierzy, którzy nie wrócili z misji do domu. To my, rodzice, wychowaliśmy ich, a dotychczas nikt nie pomyślał, aby nam za to podziękować – mówi Barbara Pastusiak.
W 2015 roku podczas obchodów Dnia Pamięci każda z rodzin otrzymała portret poległego syna czy męża namalowany przez amerykańskiego artystę Michaela Reagana. Rok później rodziny dostały album poświęcony ich bliskim – zawierał 66 sylwetek żołnierzy, którzy poświęcili swe życie podczas służby w Iraku i Afganistanie. W ubiegłym roku przed Centrum Weterana zostały odsłonięte cztery tablice poświęcone żołnierzom, którzy zginęli w Afganistanie. – Takie gesty są dla rodzin poległych bardzo ważne. Staramy się pielęgnować pamięć o żołnierzach, którzy zginęli na misjach, bo uważamy, że to nasz obowiązek – mówi płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju obchodzony jest od czterech lat w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Najmłodszy z nich miał 22 lata.
Od 1953 roku podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa śmierć poniosło 119 polskich żołnierzy oraz jeden pracownik wojska. W Afganistanie poległo 43 wojskowych oraz jeden cywilny ratownik medyczny, w Iraku – 22 żołnierzy.
Prezydent Andrzej Duda oraz minister Mariusz Błaszczak wzięli także udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami, weteranami i ich rodzinami w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
autor zdjęć: MON, grafika PZ
komentarze