Żołnierze, którzy wstąpili do armii po 2012 roku mogą przejść na emeryturę, gdy osiągną 25-letni staż służby i ukończą 55 lat. Zdaniem wielu wojskowych, to niezbyt korzystne przepisy. Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych zwrócił się więc do szefa MON-u z prośbą o rozważenie zniesienia kryterium wieku. Jak zaznacza, podobne prawo dla funkcjonariuszy MSWiA ma być złagodzone.
Pod względem uprawnień emerytalnych żołnierze zawodowi podzieleni są na dwie grupy. Ci, którzy wstąpili do armii przed 1 stycznia 2013 roku mogą przejść na emeryturę na starych zasadach, czyli już po 15 latach służby wojskowej. Drugą grupę stanowią żołnierze, którzy wstąpili do armii po tej dacie. Świadczenie będzie im przysługiwać dopiero wtedy, gdy spełnią dwa warunki: ukończą 55 lat i będą mieli co najmniej 25-letni staż służby. Tak zakłada wprowadzona w życie w 2013 roku nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Analogiczne regulacje obowiązują również w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna).
O ile pierwszy z wymogów, dotyczący stażu służby, nie budzi większych wątpliwości, to drugi jest niezbyt przychylnie przyjmowany przez środowisko wojskowe. – W myśl przepisów żołnierz, który jako dwudziestolatek wstąpił do armii po 31 grudnia 2012 roku, w wieku 45 lat będzie już spełniał wymóg stażowy, wciąż jednak emerytura będzie dla niego odległą perspektywą. Tylko dlatego, że nie osiągnął wymaganego przepisami wieku. A przecież może się zdarzyć, że z różnych przyczyn armia go zwolni albo on sam będzie chciał odejść z wojska – mówi kmdr Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.
Dlatego komandor Banaszewski zwrócił się do ministra obrony narodowej z prośbą, by ten rozważył zniesienie wymogu wieku 55 lat. Przewodniczący Konwentu podkreśla, że cel, jaki przyświecał nowelizacji sprzed pięciu lat, czyli ograniczenie tzw. młodych emerytów, został już osiągnięty dzięki wydłużeniu stażu służby z 15 do 25 lat. – Wychodząc teraz z inicjatywą do ministra obrony, brałem pod uwagę zmiany, które już w przyszłym roku mogą zostać wprowadzone dla funkcjonariuszy podległych MSWiA – dodaje komandor.
Chodzi o porozumienie resortu spraw wewnętrznych ze związkami zawodowymi podpisane 8 listopada. Jeden z jego punktów zakłada właśnie wykreślenie warunku ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę przez funkcjonariuszy podlegających MSWiA. Takie rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2019 roku. Oznacza to, że policjant czy strażak będzie mógł zostać emerytem po osiągnieciu 25-letniego stażu służby, niezależnie od wieku.
Przewodniczący Konwentu Dziekanów podkreśla, że żołnierze również oczekują takiej zmiany. – Nie chodzi o to, by otworzyć furtkę dla młodych emerytów, ale dać żołnierzom zawodowym wybór. Służba wojskowa jest wymagająca i wielu z nich w wieku około pięćdziesięciu lat chciałoby spróbować zdobyć doświadczenie na cywilnym rynku pracy. Są też tacy, którym na dalszą służbę nie pozwala zdrowie – dodaje kmdr Banaszewski.
Jaką decyzje podejmie minister obrony narodowej, jeszcze nie wiadomo. – My w każdym razie deklarujemy gotowość do rozmów dotyczących opracowania ewentualnej nowelizacji przepisów – zapewnia kmdr Banaszewski.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk/CC DORSZ
komentarze