W tym roku do powstańców warszawskich trafiła rekordowa liczba kartek z życzeniami – ponad 290 tysięcy! W Warszawie odbyła się gala podsumowująca akcję „BohaterON – włącz historię”. W trakcie uroczystości powstańcy otrzymali też świąteczne paczki dofinansowane przez resort obrony. Nagrodzono również najlepsze projekty edukacyjne popularyzujące wiedzę o powstaniu.
– Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość narodową. Dziś, gdy odchodzą od nas ostatni bohaterowie tego zrywu, szczególnie ważne jest okazywanie im szacunku i wdzięczności za to, że żyjemy w wolnym kraju – mówił Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Ogólnopolską akcję „BohaterON – włącz historię” prowadzi od trzech lat Fundacja Rosa. Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników walk w Warszawie latem 1944 roku. Akcja polega na wysyłaniu powstańcom symbolicznych kartek z życzeniami, prowadzeniu działań edukacyjnych wśród młodzieży oraz niesieniu pomocy dla bohaterów.
Podziękować za heroizm
Premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników gali zaznaczył, że akcja „BohaterON – włącz historię” to nie tylko piękny gest i docenienie dokonań powstańców warszawskich, lecz także „filar budowy wspólnoty narodowej”. Do powstańców zwrócił się również minister obrony Mariusz Błaszczak. – Naszym bohaterom zawdzięczamy, że żyjemy w wolnym, suwerennym kraju. Dziękujemy im za ich bezwarunkowe oddanie ojczyźnie – napisał szef MON. Minister Błaszczak podkreślił, że kampania „BohaterON” włącza historię powstania do społecznej świadomości i pozwala na budowę mostów między pokoleniami. Przypomniał jednocześnie, że resort obrony – w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom” – dofinansował część edukacyjną projektu realizowaną w szkołach.
– Powstańcy zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek chociaż w ten sposób. Wysyłając kartki, możemy podziękować za ich heroizm – podkreśliła Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kampanii. Poinformowała, że w tym roku Polacy wysłali do powstańców ponad 290 tys. kartek i listów. Od początku trwania akcji do bohaterów zrywu z 1944 roku trafiło ponad pół miliona pocztówek.
Łesiuk-Krajewska przypomniała, że pomysł na kampanię zrodził się 4 lata temu, gdy z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania dzieci z ponad 30 szpitali z całej Polski wykonały 3600 biało-czerwonych laurek dla powstańców. – To było dla nas impulsem do stworzenia akcji „BohaterON”, podczas której każdy może przekazać życzenia powstańcom – mówiła. Akcja wystartowała dwa lata temu. Wówczas Polacy wysłali niemal 100 tys. kartek, rok później do powstańców trafiło o 20 tys. więcej życzeń.
Co roku życzenia można wysyłać od 1 sierpnia do 2 października, czyli w okresie, w którym w 1944 roku trwało powstanie. Bezpłatne kartki są dostępne m.in. na stacjach Orlenu, w punktach Lotto, w pociągach, muzeach i na poczcie. Pocztówkę można też wysłać online. Na stronie internetowej akcji umieszczono krótkie biogramy powstańców, aby każdy mógł się zapoznać z ich dokonaniami i zaadresować kartkę do konkretnej osoby.
– To są wzruszające i pełne emocji wiadomości. Dają nam wiele radości, a piszący je często sięgają do naszej historii i dzięki temu poznają dzieje powstania – zaznaczył prof. Jerzy Majkowski, prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dodał też, że choć dziś młodzi ludzie nie muszą walczyć o wolność, najważniejsze wartości pozostały te same: miłość ojczyzny, przyjaźń i lojalność.
Szkolna historia
Obecni na gali uczestnicy warszawskiego zrywu otrzymali paczki, w których znalazły się kartki świąteczne wykonane przez dzieci ze szkół przyszpitalnych. Bohaterowie niepodległości dostali też bony o wartości 250 zł, które mogą przeznaczyć na dowolne potrzeby: zakupy czy wybrane usługi. – Wierzymy, że taka forma wsparcia pomoże naszym bohaterom oraz pokaże, że nie zapominamy o nich wraz z końcem obchodów rocznicy wybuchu powstania – mówiła Łesiuk-Krajewska. Takie same paczki otrzyma przed świętami 1500 żyjących uczestników walk o stolicę. Upominki są dofinansowane z programu MON „Wdzięczni Bohaterom”.
Na gali podsumowano też działania edukacyjne organizowane pod hasłem „BohaterON w twojej szkole”. W tym roku wzięło w nich udział 315 tys. uczniów z ponad 2,5 tys. szkół. W tych placówkach organizowano lekcje historii na temat powstania oraz spotkania z uczestnikami walk z 1944 roku. W ramach akcji odbywały się także seminaria dla nauczycieli poświęcone temu, jak rozmawiać z młodzieżą o tym, co się działo w powstańczej Warszawie.
Ponadto uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski przygotowali 128 specjalnych projektów historycznych dotyczących powstania. Podczas gali najlepsze z prac zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce zajęło Technikum Teleinformatyczne w Szczecinie, którego uczniowie zrobili grę planszową, drugą nagrodę zdobył film edukacyjny Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, a na trzecim miejscu uplasował się Zespół Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym, którego uczniowie stworzyli 1500 medali dla żyjących powstańców. – Tak naprawdę wszystkie projekty były interesujące i młodzież pokazała, że potrafi ciekawie opowiadać o historii – zaznaczył dr Waldemar Brenda, wicedyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystość w Teatrze Polskim uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu Kasi Moś. Goście mogli także obejrzeć wystawę zdjęć z powstania autorstwa jego uczestnika Zbigniewa Grochowskiego.
autor zdjęć: mat. organizatora
komentarze