moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück

Leopardy, bojowe wozy piechoty Marder i transportery Boxer – na poligon w Jägerbrück wyjechali polscy pancerniacy i grenadierzy z „Vorpommern”. Wspólne strzelanie to część regularnych szkoleń, jakie odbywają żołnierze z obu krajów. Ćwiczenie „Griffin Sword 2018” obserwowali najważniejsi dowódcy wojska polskiego i Bundeswehry. 

Polscy i niemieccy żołnierze od kilku lat szkolą się w ramach projektu „Cross Attachment”. Ćwiczenie w Jägerbrück w landzie Meklemburgia Pomorze Przednie to ważny sprawdzian tej współpracy. Na poligon wyjechali pancerniacy ze Świętoszowa i Żagania. Gospodarzem była 41 Brygada Grenadierów Pancernych „Vorpommern”.

W działaniach brało udział 10 polskich czołgów Leopard 2A4 i nowszych  – 2A5. Z kolei grenadierzy korzystali z transporterów opancerzonych Boxer, lekkich – ważących 2,7 t – pojazdów gąsienicowych Wiesel oraz bojowych wozów Marder, które zapewniły główną siłę ogniową niemieckiej jednostki. Piechota wyposażona została m.in. w najnowszej generacji przeciwpancerne granatniki Panzerfaust III.

Scenariusz  „Griffin Sword” zakładał rozpoznanie nieprzyjaciela i obronę, po czym przejście do kontrataku. Środkowe uderzenie przeciwnika przyjmowała na siebie zmotoryzowana niemiecka piechota, zaś z flanki ogień prowadziły polskie czołgi Leopard z 10 oraz 34 Brygady Kawalerii Pancernej. W takim też szyku jednostki przeszły następnie do kontrnatarcia.

Ćwiczeniom przyglądali się najwyżsi rangą dowódcy: niemiecki inspektor wojsk lądowych gen. broni Jorg Vollmer oraz gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Obecny był także gen. broni Sławomir Wojciechowski, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.

Gen. Mika chwalił poligon w Jägerbrück. Podkreślał, że umożliwia on rozwinięcie sił, podczas którego polskie czołgi operują na flankach zostawiając środek obrony niemieckim partnerom. Poligon zajmuje 10 tys. ha, może na nim na stałe stacjonować 650 żołnierzy i dodatkowo 600 w obozowiskach pod namiotami.

Z kolei gen. Vollmer mówił o wieloletniej współpracy obu armii. – W przyszłym roku Polska będzie świętować 20 lat obecności w NATO. Razem jesteśmy w stanie odpowiadać za bezpieczeństwo tej części Europy – podkreślał niemiecki dowódca.

Gen. Mika zapewnił, że polsko-niemieckie szkolenia w ramach „Cross Attachment” będą kontynuowane. – Będziemy budować jeszcze większą interoperacyjność naszych jednostek – zapowiedział dowódca generalny. Przypomniał, że współpraca z naszym zachodnim sąsiadem dotyczy nie tylko wojsk pancernych. – To także wymiana doświadczeń w ramach batalionowych grup bojowych. Przykładem jest funkcjonowanie w Szczecinie Wielonarodowego Korpusu – dodał generał.

Porozumienie o współpracy „Cross Attachment” zostało podpisane przez ministrów obrony Polski i Niemiec w 2014 roku. Dokument zakłada wspólne szkolenia, podczas których poszczególne bataliony są podporządkowane partnerskiej brygadzie. Celem jest takie zgranie pododdziałów, by w przyszłości mogły prowadzić wspólne operacje bojowe.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1544972880
Nie rozumiem dlaczego na polskich czołgach i w ogóle na większości broni pancernej nie ma polskiej szachownicy, Na Niemieckich, Amerykańskich, Kanadyjskich itp. są oznakowania a na naszych nie, irytuje mnie to, chętnie widziałbym kolumnę Polskich leopardów z pięknymi szachownicami.
CB-81-47-BF
~ciekawe
1544912640
Tak z ciekawości, jaki pododdział pancerniacki reprezentował Żagań na tym szkoleniu?
39-5E-54-47
~Luke
1544789880
Te boczne biale numery pokazuja gdzie jest czolg, zdradaja go. Mysle ze musza byc przemalowane na ciemno szare, low visability!
89-B5-6E-3D

Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Leopardy w pułapce
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
„Sophia” z nową zmianą
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Region Without a Key
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Szef NATO w Warszawie
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Bohater Yoga
Leopards in a Trap
Wodowanie „Artemisa”
Panie bez taryfy ulgowej
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Sukcesy biegających żołnierzy
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Tryumf w cieniu Jałty
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Wilno w polskich rękach
Kampania wyborcza poza armią
Żołnierski dar serca
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Cel – bezpieczna Europa
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Remont „Piasta” na finiszu
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Tarcza przeciwko agresji
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szczęśliwa trzynastka
Czołgi błota się nie boją
Wojna w świętym mieście, epilog
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Zgrupowanie przed defiladą
Kurier podziemnego państwa
Rozgrywka Stalina
Bliski Wschód. Region bez klucza
Podpułkownik „Sokole Oko”
Irackie zapiski gen. Bieńka
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Alarm dla Jastrzębi
Ducha nie wolno tracić

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO