moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bojowe wyzwania dla lotników

Misje „Air Policing”, lotnicza działalność patrolowo-rozpoznawcza, ratownictwo morskie w krajowej strefie SAR czy doświadczenia zebrane podczas misji CSAR – to tylko niektóre tematy poruszane podczas corocznej ogólnopolskiej konferencji „Wybrane aspekty zastosowania bojowego lotnictwa”. Nad tymi zagadnieniami debatowali w Lotniczej Akademii Wojskowej naukowcy oraz przedstawiciele sił lotniczych z całej Polski.

To była czwarta edycja konferencji organizowanej corocznie w murach Szkoły Orląt. – To jedno z niewielu takich spotkań i dowód na to, że w Lotniczej Akademii Wojskowej prowadzimy szkolenie teoretyczne i praktyczne na najwyższym poziomie – mówi płk dr inż. Adam Wetoszka, prorektor Akademii ds. kształcenia i studenckich. – Wiedza o użyciu lotnictwa w działaniach bojowych w aspekcie uzbrojenia czy dowodzenia jest dla nas pożądana. Dyskutujemy zatem o nowościach i kluczowych przedsięwzięciach realizowanych nie tylko w siłach powietrznych, lecz także w całych siłach zbrojnych.

Tegoroczną edycję konferencji rozpoczęły panele historyczne. Nieprzypadkowo, ponieważ oprócz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku przypada stulecie polskiego lotnictwa. O jego początkach i teraźniejszości oraz o rozwoju rodzimej myśli technicznej mówił w Dęblinie prof. dr hab. inż. Andrzej Żyluk z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. – Już przed drugą wojną światową, w krótkim okresie kształtowania się polskiej państwowości, powstało wiele fabryk i instytucji związanych z przemysłem lotniczym. Po 1945 roku utworzono Polskie Zakłady Lotnicze, działające w różnych miejscowościach i o różnych możliwościach, ale budujące maszyny powietrzne używane na całym świecie. Obecnie wszystkie te zakłady są w rękach dużych zagranicznych koncernów. Szkoda, bo mogliśmy ten rynek utrzymać, na przykład przez modernizację samolotu PZL TS-11 Iskra czy kontynuację programu produkcji PZL I-22 Iryda – zaznaczył prof. Żyluk, podkreślając jednocześnie: – Mamy doświadczenia w dziedzinie lotnictwa, powinny być zatem wykorzystywane. Nie bójmy się wyzwań, bo polska myśl techniczna jest gotowa, by pewne rzeczy wykonywać samodzielnie, a przy tym dobrze.

REKLAMA

Do historii polskiego lotnictwa nawiązał w swoim wystąpieniu również przedstawiciel Muzeum Sił Powietrznych. Marcin Arbuz przypomniał wydatny wkład polskich lotników w operację „Overlord” w 1944 roku, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w alianckiej inwazji na Francję 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”.

O obecnych zadaniach lotnictwa taktycznego w czasie pokoju mówił z kolei płk Krzysztof Stobiecki. Dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego nakreślił rolę polskich pilotów w misji „Air Policing”. – Misja ta to nic innego jak kontynuacja naszych dyżurów narodowych, które zresztą wciąż są pełnione. Ma zapewnić integralność przestrzeni powietrznej NATO dzięki prowadzeniu stałej jej kontroli – wyjaśnił płk Stobiecki i dodał: – Sam kontyngent „Orlik 5”, którym dowodziłem, wykonał około 30 misji bojowych związanych z dużą aktywnością samolotów Federacji Rosyjskiej. Można więc powiedzieć, że podczas misji „Air Policing” wykonuje się zadania bojowe w czasie pokoju.

Prelegenci poświęcili wiele miejsca działaniom lotnictwa podczas misji, jak również zadaniom realizowanych przez Siły Zbrojne RP. O roli marynarki wojennej w krajowej strefie SAR (Search and Rescue) mówił kmdr por. Piotr Gawron z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. – Za wykonywanie zadań SAR na morzu odpowiada Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Marynarka wojenna swoimi siłami i środkami wspiera jej wysiłek. Robimy to z wielkim zaangażowaniem, bo cel jest słuszny, ale nie jesteśmy organizatorami systemu i nie my za ten system odpowiadamy – podkreślił kmdr por. Piotr Gawron. – Wspieramy te działania, używając statków powietrznych dyżurujących na lotniskach na Oksywiu i w Darłowie, czyli śmigłowców PZL W-3 i Mi-14, oraz An-28B1R Bryza na lotnisku w Siemirowicach. Do systemu SAR wyznaczamy również okręty dyżurne. Oficer zwrócił również uwagę na perspektywy rozwoju ratownictwa morskiego. – Jako marynarka wojenna jesteśmy zobowiązani, by zabezpieczyć działalność sił własnych oraz innych rodzajów sił zbrojnych, które wykonują zadania na morzu lub nad morzem, a także sił w układzie sojuszniczym. Jednym z elementów działań jest ratowanie załóg okrętów podwodnych. To jedno z najtrudniejszych zadań, do którego potrzebny jest wysoce specjalistyczny sprzęt. Dysponujemy takim, ale jest on dość leciwy. Okręty ratownicze ORP „Piast” i ORP „Lech” mają już ponad 40 lat. Obecnie spełniają wymagania, ale należałoby pomyśleć już o jakiejś nowoczesnej platformie. Kilka lat temu w potrzebach operacyjnych określono konieczność pozyskania lub zbudowania jednostki morskiej, która byłaby nosicielem nowoczesnego systemu ratowniczego – zaznaczył przedstawiciel COM-DKM.

Z kolei ppłk pil. Piotr Gronczyński z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu opowiadał o doświadczeniach z realizacji misji CSAR (Combat Search and Rescure). – W misji CSAR uczestniczy jedynie wąska grupa żołnierzy, którzy mają wyszkolenie z SERE C. Pozostali wykonują zadania odzyskiwania personelu, czyli combat recovery – wyjaśnił oficer i zaznaczył: – Eskadra CSAR powstała w Inowrocławiu w 2008, a od 2013 roku bierzemy corocznie udział w ćwiczeniach organizowanych przez European Personnel Recovery Centre z siedzibą w Poggio Renatico we Włoszech. Ćwiczenia te skupiają się właśnie na wykonywaniu misji CSAR. Dzięki temu osiągnęliśmy taki poziom wyszkolenia, że wszyscy nasi piloci są w stanie sprostać procedurom i zasadom stosowanym w innych państwach w dziedzinie odzyskiwania zaginionego personelu, w tym w misji CSAR. Dodał przy tym: – W 2015 roku powstała koncepcja rozwoju procesu odzyskiwania personelu w Siłach Zbrojnych RP. Jest ukierunkowana na szkolenie sił odzyskujących, dowództw, sztabów i osób, które mogą być narażone na izolację. Ten system już de facto funkcjonuje, ale finałem będzie jego zgrywanie – mówił przedstawiciel 56 Bazy Lotniczej.

Podczas tegorocznej konferencji nie mogło zabraknąć dyskusji na temat roli samolotów szkolno-treningowych M-346 Bielik w systemie szkolenia lotniczego. – Mamy już doświadczenia związane z wprowadzaniem zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego. Wiemy, że umożliwia on nie tylko zredukowanie czasu i kosztów, lecz także osiągnięcie wyższego poziomu wyszkolenia pilota, czyli przygotowania do pilotowania samolotu wielozadaniowego. System pozwala nam prowadzić szkolenie m.in. z zastosowaniem różnych wariantów działania w powietrzu, przygotowania do lotu czy reagowania na zaistniałe incydenty. Doświadczenia naszych pilotów już potwierdzają zasadność przyjętego kierunku szkolenia lotniczego – przekonywał płk dr inż. Jarosław Rosiński z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Samoloty M-346 są w wyposażeniu dęblińskiej jednostki. – Obecnie szkolą się na nich instruktorzy. W 2019 roku za sterami samolotów M-346 Bielik usiądzie pierwsza grupa podchorążych, która będzie przygotowywana już według nowego modelu szkolenia do lotów na samolocie wielozadaniowym – zapewnił oficer 4 SLSz.

Zwieńczeniem dęblińskiego spotkania będzie, jak co roku, publikacja pokonferencyjna. – Wymieniamy się opiniami, dzielimy spostrzeżeniami. Ważne jest jednak to, by uczestnicy konferencji przelali swoją wiedzę na papier. Opublikujemy ich wystąpienia w formie naukowej i dzięki temu z wszelkimi zagadnieniami, które poruszyliśmy, będą mogli zapoznać się żołnierze sił powietrznych – tłumaczył płk dr inż. Adam Wetoszka. Prorektor Lotniczej Akademii Wojskowej zapewnił, że publikacja powinna być dostępna w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Czarter samolotów dla VIP-ów
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Powrót lekkich czołgów w US Army
Cybernetyczna foka lustruje dno
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
„Sophia” do końca marca
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Proobronna „Anakonda”
Antoś, symbol Lwowa
See You On The Mat
Polscy generałowie w strukturach NATO
Poszukiwana Harpia
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pilot z precyzją chirurga
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
„Poszli nasi w bój bez broni”
Testament geopolityczny prezydenta
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Playing the World
Curse of the Black Gold
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Militaria z morskiego dna
Album na urodziny „Łuka”
Zrobiłem to, co do mnie należało
Panie bez taryfy ulgowej
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Formowanie Żelaznej Dywizji
Centrum w zawieszeniu
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Cel – bezpieczna Europa
ORP „Drużno” po nowemu
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
13 Desperadoes
Klątwa czarnego złota
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Pożegnanie generała Surawskiego
Morze niezgody
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Granice są po to, by je przekraczać
Widzimy się na macie
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Ogień przez 48 godzin
Polskie święta na misjach
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO