moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda dla medyka GROM-u

Po raz pierwszy w historii operator polskiej jednostki specjalnej otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez międzynarodową organizację medyków sił specjalnych. „Maniek”, operator  z Jednostki Wojskowej GROM, został doceniony za odwagę na polu walki oraz wkład w szkolenie medyków jednostek specjalnych. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w USA.

„Maniek” w wojsku służy od 20 lat, a od 12 jest operatorem w zespole bojowym Jednostki Wojskowej GROM. Na koncie ma wiele zagranicznych operacji, m.in. w Afganistanie i Iraku. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim operatorem wojsk specjalnych, a dopiero w drugiej kolejności medykiem. W Afganistanie szkolił polskich ratowników medycznych (również cywilnych, którzy przyjeżdżali do pracy w Polskim Kontyngencie Wojskowym) oraz lokalne jednostki specjalne. Wielokrotnie wykorzystywał swoje umiejętności medyczne na polu walki, choć kulisy jego działania, tak jak pozostałych operatorów, nie są znane. Za pomoc rannemu koledze podczas wykonywania operacji bojowej w 2013 roku został wyróżniony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim.  

„Maniek” jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tytuł „Międzynarodowego Medyka Sił Specjalnych Roku 2019”. Wyróżnienie przyznawane jest co roku, niemal od 30 lat, czyli od początku istnienia Stowarzyszenia Medycyny Wojsk Specjalnych SOMA (Special Operations Medical Association), organizacji, która zrzesza medyków sił specjalnych z całego świata. W zeszłym roku nagrodę otrzymał żołnierz wojsk specjalnych z Włoch, dwa lata temu z Niemiec. – To prestiżowa nagroda i ogromne wyróżnienie dla polskiego żołnierza, nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej – komentują medycy związani z SOMA. 

Żołnierz GROM-u nagrodę otrzymał za całokształt swojej pracy. SOMA doceniła przede wszystkim jego wysiłki na rzecz poprawy poziomu wyszkolenia operatorów-medyków wojsk specjalnych w Polsce i Europie. „Maniek” był jednym ze współorganizatorów konferencji SOFmed Poland, w której uczestniczyli operatorzy-medycy i lekarze sił specjalnych z całego świata. „Odwaga na polu bitwy oraz wysiłek w dbaniu o szkolenie medyczne swoich kolegów przyniosły »Mańkowi« ten zaszczytny tytuł. SOMA jest również pełna uznania dla jego dążeńdo zacieśniania partnerstwa pomiędzy medykami sił specjalnych na całym świecie” – czytamy w liście Harolda „Monty” Montgomery’ego, prezesa SOMA, który poinformował o przyznaniu nagrody Polakowi.


Film: SOF 687

Wiadomość o nagrodzie dla Polaka ucieszyła m.in. byłych żołnierzy GROM-u. Na fanpage'u Fundacji Sprzymierzeni z GROM gratulowali mu: „Maniek, wielki szacunek dla Ciebie Przyjacielu za to co robisz i jak działasz”. Byli gromowcy podkreślają, że są dumni z kolegi. – Jest skromny, uczciwy i bardzo szanowany. Nie lubi poklasku, wielu mogłoby się od niego uczyć, jak być skutecznym, a przy tym nie rzucać się nikomu w oczy. Jak go znam, to z jednej strony jest dumny z tej nagrody, a z drugiej wścieka się z powodu tego zamieszania – mówi jego dawny kolega z jednostki.

– „Maniek” to doskonały fachowiec i człowiek. Cały czas szuka rozwiązań, które mogłyby usprawnić nie tylko działania medyków wojsk specjalnych, ale operatorów w ogóle – mówi Kasia Hampton, lekarz medycyny ratunkowej i szkoleniowiec operatorów-medyków amerykańskich sił specjalnych. Razem z „Mańkiem” przygotowywała w 2018 roku konferencję SOFmed Poland. – To człowiek, który zawsze myśli o tym, co zostawi po sobie w wojskach specjalnych. Zależy mu na przekazaniu wiedzy i doświadczeń swoim następcom wśród polskich specjalsów. Stąd jego determinacja do tworzenia systemu szkoleniowego – dodaje Kasia.

Nagroda SOMA to przede wszystkim prestiżowy tytuł, ale także pamiątkowa tablica z repliką sztyletu – symbolu sił specjalnych. Uroczystość wręczenia nagrody polskiemu specjalsowi zaplanowano na 9 maja 2019 roku na bankiecie z okazji dorocznej konferencji SOMA w Charlotte w Stanach Zjednoczonych.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


O honor Polski walczącej
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Testament geopolityczny prezydenta
Panie bez taryfy ulgowej
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Podwójne zamrożenie
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
Sądny dzień Parośli
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Diabły po Żelaznych Koniach
Deputowani z USA murem za NATO
Cel: bezpieczny dowódca
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Najlepsi z najlepszych
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
„Bull Run” po raz ósmy
Zwiad w miejskiej dżungli
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Na straży historii
Obrady NATO w Brukseli
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
W Brukseli o bezpieczeństwie
75 lat od akcji „Kutschera”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Pokonać strach przed ogniem
Zwiadowcy w głębokim śniegu
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Cel – bezpieczna Europa
Boeing walczy o Harpię
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Wypływamy na prostą
Służyć i towarzyszyć
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Misja jest święta
Bałtyk. Okno na świat
Peaceful Pretexts of Putin
Podchorążowie na zimowym survivalu
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Wsparcie na czterech łapach
77 lat temu powstała Armia Krajowa
Ramię w ramię z pogranicznikami
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO