moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagroda dla medyka GROM-u

Po raz pierwszy w historii operator polskiej jednostki specjalnej otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez międzynarodową organizację medyków sił specjalnych. „Maniek”, operator  z Jednostki Wojskowej GROM, został doceniony za odwagę na polu walki oraz wkład w szkolenie medyków jednostek specjalnych. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w USA.

„Maniek” w wojsku służy od 20 lat, a od 12 jest operatorem w zespole bojowym Jednostki Wojskowej GROM. Na koncie ma wiele zagranicznych operacji, m.in. w Afganistanie i Iraku. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim operatorem wojsk specjalnych, a dopiero w drugiej kolejności medykiem. W Afganistanie szkolił polskich ratowników medycznych (również cywilnych, którzy przyjeżdżali do pracy w Polskim Kontyngencie Wojskowym) oraz lokalne jednostki specjalne. Wielokrotnie wykorzystywał swoje umiejętności medyczne na polu walki, choć kulisy jego działania, tak jak pozostałych operatorów, nie są znane. Za pomoc rannemu koledze podczas wykonywania operacji bojowej w 2013 roku został wyróżniony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim.  

„Maniek” jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tytuł „Międzynarodowego Medyka Sił Specjalnych Roku 2019”. Wyróżnienie przyznawane jest co roku, niemal od 30 lat, czyli od początku istnienia Stowarzyszenia Medycyny Wojsk Specjalnych SOMA (Special Operations Medical Association), organizacji, która zrzesza medyków sił specjalnych z całego świata. W zeszłym roku nagrodę otrzymał żołnierz wojsk specjalnych z Włoch, dwa lata temu z Niemiec. – To prestiżowa nagroda i ogromne wyróżnienie dla polskiego żołnierza, nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej – komentują medycy związani z SOMA. 

Żołnierz GROM-u nagrodę otrzymał za całokształt swojej pracy. SOMA doceniła przede wszystkim jego wysiłki na rzecz poprawy poziomu wyszkolenia operatorów-medyków wojsk specjalnych w Polsce i Europie. „Maniek” był jednym ze współorganizatorów konferencji SOFmed Poland, w której uczestniczyli operatorzy-medycy i lekarze sił specjalnych z całego świata. „Odwaga na polu bitwy oraz wysiłek w dbaniu o szkolenie medyczne swoich kolegów przyniosły »Mańkowi« ten zaszczytny tytuł. SOMA jest również pełna uznania dla jego dążeńdo zacieśniania partnerstwa pomiędzy medykami sił specjalnych na całym świecie” – czytamy w liście Harolda „Monty” Montgomery’ego, prezesa SOMA, który poinformował o przyznaniu nagrody Polakowi.


Film: SOF 687

Wiadomość o nagrodzie dla Polaka ucieszyła m.in. byłych żołnierzy GROM-u. Na fanpage'u Fundacji Sprzymierzeni z GROM gratulowali mu: „Maniek, wielki szacunek dla Ciebie Przyjacielu za to co robisz i jak działasz”. Byli gromowcy podkreślają, że są dumni z kolegi. – Jest skromny, uczciwy i bardzo szanowany. Nie lubi poklasku, wielu mogłoby się od niego uczyć, jak być skutecznym, a przy tym nie rzucać się nikomu w oczy. Jak go znam, to z jednej strony jest dumny z tej nagrody, a z drugiej wścieka się z powodu tego zamieszania – mówi jego dawny kolega z jednostki.

– „Maniek” to doskonały fachowiec i człowiek. Cały czas szuka rozwiązań, które mogłyby usprawnić nie tylko działania medyków wojsk specjalnych, ale operatorów w ogóle – mówi Kasia Hampton, lekarz medycyny ratunkowej i szkoleniowiec operatorów-medyków amerykańskich sił specjalnych. Razem z „Mańkiem” przygotowywała w 2018 roku konferencję SOFmed Poland. – To człowiek, który zawsze myśli o tym, co zostawi po sobie w wojskach specjalnych. Zależy mu na przekazaniu wiedzy i doświadczeń swoim następcom wśród polskich specjalsów. Stąd jego determinacja do tworzenia systemu szkoleniowego – dodaje Kasia.

Nagroda SOMA to przede wszystkim prestiżowy tytuł, ale także pamiątkowa tablica z repliką sztyletu – symbolu sił specjalnych. Uroczystość wręczenia nagrody polskiemu specjalsowi zaplanowano na 9 maja 2019 roku na bankiecie z okazji dorocznej konferencji SOMA w Charlotte w Stanach Zjednoczonych.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Co dalej z Tarczą Wschód?
Medyczny impas
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Piątka z czwartego wozu
FORT Kraków otwarty
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Ekstremalnie ważny cel
Experience It Yourself
Waiting for the F-35
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
To nie mogło się udać, ale…
Co nowego w przepisach?
Maj polskich żywych torped
W cieniu dumy floty
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Premier wojenny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Partnerstwo Polski i Litwy
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Jak zbudować armię przyszłości
Wojskowy triumf na Gali Sportu
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
O bezpieczeństwie u prezydenta
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykański szogun
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Good Morning, Orka!
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
PKW „Noteć” – koniec misji
Dyrygent w mundurze
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Medale na lodzie i śniegu
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Kierunek Rumunia
Pucharowy medal na desce
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Człowiek, który sprzedał ciszę
Utraceni, lecz nie zapomniani
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Więcej mocy dla Orki
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO