moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda dla medyka GROM-u

Po raz pierwszy w historii operator polskiej jednostki specjalnej otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez międzynarodową organizację medyków sił specjalnych. „Maniek”, operator  z Jednostki Wojskowej GROM, został doceniony za odwagę na polu walki oraz wkład w szkolenie medyków jednostek specjalnych. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w USA.

„Maniek” w wojsku służy od 20 lat, a od 12 jest operatorem w zespole bojowym Jednostki Wojskowej GROM. Na koncie ma wiele zagranicznych operacji, m.in. w Afganistanie i Iraku. Sam o sobie mówi, że jest przede wszystkim operatorem wojsk specjalnych, a dopiero w drugiej kolejności medykiem. W Afganistanie szkolił polskich ratowników medycznych (również cywilnych, którzy przyjeżdżali do pracy w Polskim Kontyngencie Wojskowym) oraz lokalne jednostki specjalne. Wielokrotnie wykorzystywał swoje umiejętności medyczne na polu walki, choć kulisy jego działania, tak jak pozostałych operatorów, nie są znane. Za pomoc rannemu koledze podczas wykonywania operacji bojowej w 2013 roku został wyróżniony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim.  

„Maniek” jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tytuł „Międzynarodowego Medyka Sił Specjalnych Roku 2019”. Wyróżnienie przyznawane jest co roku, niemal od 30 lat, czyli od początku istnienia Stowarzyszenia Medycyny Wojsk Specjalnych SOMA (Special Operations Medical Association), organizacji, która zrzesza medyków sił specjalnych z całego świata. W zeszłym roku nagrodę otrzymał żołnierz wojsk specjalnych z Włoch, dwa lata temu z Niemiec. – To prestiżowa nagroda i ogromne wyróżnienie dla polskiego żołnierza, nie tylko w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej – komentują medycy związani z SOMA. 

Żołnierz GROM-u nagrodę otrzymał za całokształt swojej pracy. SOMA doceniła przede wszystkim jego wysiłki na rzecz poprawy poziomu wyszkolenia operatorów-medyków wojsk specjalnych w Polsce i Europie. „Maniek” był jednym ze współorganizatorów konferencji SOFmed Poland, w której uczestniczyli operatorzy-medycy i lekarze sił specjalnych z całego świata. „Odwaga na polu bitwy oraz wysiłek w dbaniu o szkolenie medyczne swoich kolegów przyniosły »Mańkowi« ten zaszczytny tytuł. SOMA jest również pełna uznania dla jego dążeńdo zacieśniania partnerstwa pomiędzy medykami sił specjalnych na całym świecie” – czytamy w liście Harolda „Monty” Montgomery’ego, prezesa SOMA, który poinformował o przyznaniu nagrody Polakowi.


Film: SOF 687

Wiadomość o nagrodzie dla Polaka ucieszyła m.in. byłych żołnierzy GROM-u. Na fanpage'u Fundacji Sprzymierzeni z GROM gratulowali mu: „Maniek, wielki szacunek dla Ciebie Przyjacielu za to co robisz i jak działasz”. Byli gromowcy podkreślają, że są dumni z kolegi. – Jest skromny, uczciwy i bardzo szanowany. Nie lubi poklasku, wielu mogłoby się od niego uczyć, jak być skutecznym, a przy tym nie rzucać się nikomu w oczy. Jak go znam, to z jednej strony jest dumny z tej nagrody, a z drugiej wścieka się z powodu tego zamieszania – mówi jego dawny kolega z jednostki.

– „Maniek” to doskonały fachowiec i człowiek. Cały czas szuka rozwiązań, które mogłyby usprawnić nie tylko działania medyków wojsk specjalnych, ale operatorów w ogóle – mówi Kasia Hampton, lekarz medycyny ratunkowej i szkoleniowiec operatorów-medyków amerykańskich sił specjalnych. Razem z „Mańkiem” przygotowywała w 2018 roku konferencję SOFmed Poland. – To człowiek, który zawsze myśli o tym, co zostawi po sobie w wojskach specjalnych. Zależy mu na przekazaniu wiedzy i doświadczeń swoim następcom wśród polskich specjalsów. Stąd jego determinacja do tworzenia systemu szkoleniowego – dodaje Kasia.

Nagroda SOMA to przede wszystkim prestiżowy tytuł, ale także pamiątkowa tablica z repliką sztyletu – symbolu sił specjalnych. Uroczystość wręczenia nagrody polskiemu specjalsowi zaplanowano na 9 maja 2019 roku na bankiecie z okazji dorocznej konferencji SOMA w Charlotte w Stanach Zjednoczonych.

Magdalena Kowalska-Sendek, Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Zdążyć przed deszczem
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Targi Air Fair 2019
Upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji – czas na konkrety
Konkurs „Wdzięczni bohaterom”
Uchylone wrota piekieł
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Wywiad AK w służbie aliantów
Modernizacja floty powietrznej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Jelcze dla Wisły
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
Szef NATO w Warszawie
Święto specjalsów
Jihadist Mill
Pomóżmy bliskim żołnierza
Fabryka dżihadystów
Region Without a Key
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
15 lat JFTC
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Follow Me
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Dołącz do zawodowców
„Kościuszko” i „Arctowski” idą do remontu
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Ich zadanie – zdobyć informację
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Zmiany w przepisach mundurowych
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Śmigłowiec na „Ślązaku”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
„Baltic Protector”
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
F-16 wracają do Polski
Modernizacja bombowców
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Nano-drony dla specjalsów
Nowy batalion podhalańczyków
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Medale dla uczestników walk w Karbali
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Kampania wyborcza poza armią
Czarna taktyka Agatu
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Sprawdzian dla WOT-u
Kierunek: Afganistan
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
Tu się zadań nie wybiera
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Żołnierze pomagają powodzianom

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO