moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
100 miast na 100 lat

Amerykańscy dyplomaci, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowili odwiedzić sto polskich miast i spotkać się z ich mieszkańcami. Dziś w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej odbył się finał akcji. – Relacje polsko-amerykańskie są bardzo silne, razem możemy osiągnąć bardzo wiele – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON podczas uroczystości.

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher spotkali się dziś w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. To właśnie w tej jednostce odbył się finał amerykańskiej kampanii „100 lat razem: ludzie, historia i przyszłość”, której celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązania polsko-amerykańskiej współpracy.

– Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość, bo byliśmy zaangażowani w ten proces, a także dlatego, że potrafiliśmy nawiązać ścisłe relacje ze Stanami Zjednoczonymi – mówił dziś minister Błaszczak. Przypomniał, że mimo iż polsko-amerykańskie stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane w 1919 roku, bardzo istotne wydarzenia miały miejsce już wcześniej. Wyjaśnił, że chodzi o składający się z 14 punktów program pokojowy, który w 1918 roku przedstawił Kongresowi prezydent USA, Thomas Woodrow Wilson. – Dla Polski najistotniejszy był jego 13 punkt, który mówił o stworzeniu niepodległego państwa polskiego – zaznaczył. Mówił także o zasługach, jakie dla Polski mieli: pianista i polityk Ignacy Paderewski, prezydenci USA Ronald Reagan i George Bush. Wspomniał także o Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Pułaskim, którzy walczyli nie tylko o wolność Polski, ale i Stanów Zjednoczonych.

– Dziś jesteśmy krajem wolnym i sami stanowimy o naszej przyszłości. Chronimy bezpieczeństwo Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Także nasze relacje z USA są bardzo silne, razem możemy osiągnąć bardzo wiele – podkreślił. Dodał, że ma nadzieję, że w Polsce będzie stacjonowało jeszcze więcej amerykańskich żołnierzy i zostanie zrealizowany projekt nazywany „Fort Trump”. – Wierzę, że dzięki naszej aktywności w NATO, a także wspólnej polsko-amerykańskiej historii uda nam się ten sukces osiągnąć.

Minister zaznaczył także, że spotkanie podsumowujące amerykańską kampanię nie bez przyczyny odbywa się w Nowym Glinniku, gdzie stacjonuje 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Żołnierze z tej jednostki niejednokrotnie służyli ramię w ramię z żołnierzami US Army podczas operacji wojskowych poza granicami kraju. – To jest właśnie przejaw naszej solidarności i dowód na to, że mamy podobne podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem – zaznaczył.

O misjach w Iraku, Afganistanie i Kosowie, w które zaangażowani byli wojskowi z 25 Brygady i US Army mówiła także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher. – Wkrótce niektórzy z was pojadą do Stanów Zjednoczonych na wspólne szkolenie z amerykańskimi żołnierzami. Dziękuję za waszą służbę – powiedziała.

Ambasador podkreślała także, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą głębokie więzi. – Rok temu rozpoczęliśmy świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas których odwiedziliśmy sto miast – mówiła.
Zorganizowana przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce kampania „100 lat razem: ludzie, historia i przyszłość” została zainaugurowana 6 grudnia 2017 roku. Jej celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także polsko-amerykańskiej współpracy. W ramach akcji amerykańscy dyplomaci odwiedzili sto polskich miast, m.in. Warszawę, Kraków, Lublin, Radom, Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn, Słupsk czy Rzeszów. Podczas spotkań z ich mieszkańcami opowiadali o wspólnej historii obu państw, a także częstowali okolicznościowym tortem. Dzisiejsze spotkanie w Tomaszowie Mazowieckim było ostatnim.

Źródło: MON

Ambasador Mosbacher zapewniła także, że zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Polski oraz wobec trwałej obecności amerykańskiego wojska w Polsce jest niepodważalne. – Powtórzę to jeszcze raz: zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jest niepodważalne – podkreśliła.

Podczas uroczystości uczczono także minutą ciszy zmarłego w zeszłym tygodniu prezydenta USA George'a H.W. Busha.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Testament geopolityczny prezydenta
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Lekcja zimowego przetrwania
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Granice są po to, by je przekraczać
Playing the World
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Węzły dla wojska
Pilot z precyzją chirurga
See You On The Mat
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa
Technologiczne inwestycje HSW
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Klątwa czarnego złota
13 Desperadoes
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Polscy generałowie w strukturach NATO
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
ORP „Drużno” po nowemu
Widzimy się na macie
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Proobronna „Anakonda”
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Panie bez taryfy ulgowej
Album na urodziny „Łuka”
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Bal na rzecz weteranów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Antoś, symbol Lwowa
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Poszukiwana Harpia
Curse of the Black Gold
Morze niezgody
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Centrum w zawieszeniu
„Snipy” to oczy...
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Polskie święta na misjach
Powrót lekkich czołgów w US Army
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
„Sophia” do końca marca
Zrobiłem to, co do mnie należało
Militaria z morskiego dna
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Cybernetyczna foka lustruje dno
Czarter samolotów dla VIP-ów
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO