moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
100 miast na 100 lat

Amerykańscy dyplomaci, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości postanowili odwiedzić sto polskich miast i spotkać się z ich mieszkańcami. Dziś w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej odbył się finał akcji. – Relacje polsko-amerykańskie są bardzo silne, razem możemy osiągnąć bardzo wiele – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON podczas uroczystości.

Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher spotkali się dziś w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. To właśnie w tej jednostce odbył się finał amerykańskiej kampanii „100 lat razem: ludzie, historia i przyszłość”, której celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i nawiązania polsko-amerykańskiej współpracy.

– Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość, bo byliśmy zaangażowani w ten proces, a także dlatego, że potrafiliśmy nawiązać ścisłe relacje ze Stanami Zjednoczonymi – mówił dziś minister Błaszczak. Przypomniał, że mimo iż polsko-amerykańskie stosunki dyplomatyczne zostały nawiązane w 1919 roku, bardzo istotne wydarzenia miały miejsce już wcześniej. Wyjaśnił, że chodzi o składający się z 14 punktów program pokojowy, który w 1918 roku przedstawił Kongresowi prezydent USA, Thomas Woodrow Wilson. – Dla Polski najistotniejszy był jego 13 punkt, który mówił o stworzeniu niepodległego państwa polskiego – zaznaczył. Mówił także o zasługach, jakie dla Polski mieli: pianista i polityk Ignacy Paderewski, prezydenci USA Ronald Reagan i George Bush. Wspomniał także o Tadeuszu Kościuszce i Kazimierzu Pułaskim, którzy walczyli nie tylko o wolność Polski, ale i Stanów Zjednoczonych.

– Dziś jesteśmy krajem wolnym i sami stanowimy o naszej przyszłości. Chronimy bezpieczeństwo Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Także nasze relacje z USA są bardzo silne, razem możemy osiągnąć bardzo wiele – podkreślił. Dodał, że ma nadzieję, że w Polsce będzie stacjonowało jeszcze więcej amerykańskich żołnierzy i zostanie zrealizowany projekt nazywany „Fort Trump”. – Wierzę, że dzięki naszej aktywności w NATO, a także wspólnej polsko-amerykańskiej historii uda nam się ten sukces osiągnąć.

Minister zaznaczył także, że spotkanie podsumowujące amerykańską kampanię nie bez przyczyny odbywa się w Nowym Glinniku, gdzie stacjonuje 25 Brygada Kawalerii Powietrznej. Żołnierze z tej jednostki niejednokrotnie służyli ramię w ramię z żołnierzami US Army podczas operacji wojskowych poza granicami kraju. – To jest właśnie przejaw naszej solidarności i dowód na to, że mamy podobne podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem – zaznaczył.

O misjach w Iraku, Afganistanie i Kosowie, w które zaangażowani byli wojskowi z 25 Brygady i US Army mówiła także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher. – Wkrótce niektórzy z was pojadą do Stanów Zjednoczonych na wspólne szkolenie z amerykańskimi żołnierzami. Dziękuję za waszą służbę – powiedziała.

Ambasador podkreślała także, że Polskę i Stany Zjednoczone łączą głębokie więzi. – Rok temu rozpoczęliśmy świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas których odwiedziliśmy sto miast – mówiła.
Zorganizowana przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce kampania „100 lat razem: ludzie, historia i przyszłość” została zainaugurowana 6 grudnia 2017 roku. Jej celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także polsko-amerykańskiej współpracy. W ramach akcji amerykańscy dyplomaci odwiedzili sto polskich miast, m.in. Warszawę, Kraków, Lublin, Radom, Bydgoszcz, Kielce, Olsztyn, Słupsk czy Rzeszów. Podczas spotkań z ich mieszkańcami opowiadali o wspólnej historii obu państw, a także częstowali okolicznościowym tortem. Dzisiejsze spotkanie w Tomaszowie Mazowieckim było ostatnim.

Źródło: MON

Ambasador Mosbacher zapewniła także, że zaangażowanie USA na rzecz bezpieczeństwa Polski oraz wobec trwałej obecności amerykańskiego wojska w Polsce jest niepodważalne. – Powtórzę to jeszcze raz: zaangażowanie Stanów Zjednoczonych jest niepodważalne – podkreśliła.

Podczas uroczystości uczczono także minutą ciszy zmarłego w zeszłym tygodniu prezydenta USA George'a H.W. Busha.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
A Biting and Tracking Commando
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Trening na wieżowcu i nad wodą
General Anders Joins NATO
Wizja marszałka prysła w Rydze
Kraby na służbie w Sulechowie
Spędź sobotę w WAT
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Kościuszko na czele insurekcji
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Step ahead in a different world
„Zoom na proobronność”
201 maratonów w 201 krajach
Generała Andersa akces do NATO
Szef NATO w Warszawie
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Cel – bezpieczna Europa
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
To był realny plan odbudowy Polski
Pancerna walka w mieście
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Rok intensywnych ćwiczeń
Kampania wyborcza poza armią
Herculesem dookoła świata
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
NATO i kosowska łamigłówka
75 lat od wielkiej ucieczki
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Jastrzębie widzą w ciemności
Podniebny trening transportowców
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
US Army od kuchni
Premier odwiedził GROM
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Pogromcy czołgów poszukiwani
Drugie życie Wilczego Szańca
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Panie bez taryfy ulgowej
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Podwyżki dla pracowników wojska
Trzecia Setka Komandosa
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO