moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel – bezpieczna Europa

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się we wtorek z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa wschodniej flanki. – Szef NATO przyznał, że zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Europie, w Polsce wzmacnia zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił dziennikarzom szef resortu obrony.

Spotkanie Mariusza Błaszczaka z szefem Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem odbyło się dziś w Brukseli. – Zapewniłem sekretarza generalnego, że nasz główny cel to wzmocnienie zdolności obronnych NATO. Bazy wojsk USA to więcej bezpieczeństwa dla całego regionu i wszystkich sojuszników – mówi szef resortu obrony. – Przyznał, że zwiększona obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance wzmacnia bezpieczeństwo w całej Europie – dodał.

Mariusz Błaszczak był pytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkania poruszono kwestię budowy w Polsce „Fortu Trump”. Minister zapewnił, że „Jens Stoltenberg powiedział wprost, że cieszy się z każdej inicjatywy, z każdego projektu, który wzmacnia zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

Wcześniej odbyło się posiedzenie Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej. Uczestniczyli w nim szefowie resortów obrony oraz ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Dziś, drugiego dnia obrad, tematem debaty była m.in. współpraca między Unią Europejską i Sojuszem Północnoatlantyckim. – Silniejsza obrona europejska może przyczynić się do sprawiedliwszego podziału obciążeń w ramach NATO – mówił Stoltenberg. Zaznaczył jednak, że to właśnie Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem europejskiego bezpieczeństwa. To zdanie podziela Mariusz Błaszczak. – Zależy nam, aby europejski system obronny był kompatybilny z systemem natowskim. To NATO ma zdolności obronne. Trzeba je wzmacniać i pielęgnować – mówił podczas konferencji prasowej.

Podczas obrad omawiana była także kwestia traktatu INF, który w 1987 roku został podpisany między Rosją i Stanami Zjednoczonymi. Wówczas obie strony zadeklarowały likwidację rakiet średniego i pośredniego zasięgu. Jednak od kilku lat pojawiają się spekulacje, że Rosja nie wywiązuje się postanowieniami INF, w związku z czym, Stany Zjednoczone rozważają wycofanie się z deklaracji. – Wszyscy powinniśmy wezwać Rosję do zapewnienia pełnej i przejrzystej zgodności z traktatem INF, ponieważ nie chcemy nowego wyścigu zbrojeń. Traktat INF jest ważny dla naszego bezpieczeństwa – podkreślał Stoltenberg.

Dziś w Brukseli podpisano także notę w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która pod przewodnictwem Polski obejmie dyżur w drugiej połowie 2019 roku. – Dołączenie Chorwacji do grupy bojowej V4 wzmacnia nasze relacje i stwarza nowe możliwości dla inicjatyw obronnych – skomentował szef MON.

Magdalena Miernicka , PAP

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
 
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Obrady Rady Unii Europejskiej
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Tak umierał Wołyń
Brytyjska „pamiątka”
„Dragon’19” od kuchni
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Wkręceni w skoki
Polska historia w Norwegii
Nowi szturmani w JW Agat
Gotowi na F-35?
Od konfliktu do zgody
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Sojusze na fali
Kolejna szabla AFN zdobyta
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejne drony dla WOT-u
Stawiamy na rozwój
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
The Chariots of Jihad
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowe nakolanniki
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Kierunek: Afganistan
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Desant z transportowca-giganta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
NATO silniejsze z rezerwistami
Działalność firm na rzecz obronności
Ankona – samodzielna polska operacja
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Desant na czeskich spadochronach
Rozdarty subkontynent
Formowanie 19 Brygady
F-35 wylądowały w Powidzu
Obława pełna białych plam
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO