moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie

Szefowie resortów obrony i spraw zagranicznych państw Wspólnoty Europejskiej rozmawiali w poniedziałek o unijnej strategii bezpieczeństwa. – Zależy nam, aby europejski system obronny był kompatybilny z systemem natowskim – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u dodał, że „zasadniczą formą zapewnienia zdolności obronnych państwom UE jest NATO”.

Do Brukseli na dwudniowe posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej przyjechali szefowie resortów obrony oraz ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Wśród tematów spotkania są kwestie dotyczące współpracy obronnej, relacji UE–NATO oraz strategii obronnej Wspólnoty Europejskiej. W poniedziałek ministrowie rozmawiali także o realizacji 17 inicjatyw prowadzonych w ramach PESCO (to zbiór międzynarodowych programów, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowej czy wzmocnienie przemysłu obronnego).

Polska do tej pory zadeklarowała udział w dziesięciu inicjatywach. Jednak, jak zapowiedział w Brukseli minister Błaszczak, polski przemysł i ośrodki naukowe są zainteresowane także udziałem w niemiecko-francuskim projekcie budowy nowoczesnego czołgu. – Chcielibyśmy, aby projekt został objęty formułą PESCO. Poruszyłem ten temat już wcześniej, kiedy minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen przebywała z wizytą w Polsce, i spotkałem się z dużą otwartością. Natomiast jutro będę o tym rozmawiał z Florence Parly, szefem resortu obrony Republiki Francuskiej – zapowiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u stwierdził, że możliwość zaangażowania się w projekt PESCO powinny mieć także państwa, które do Unii Europejskiej nie należą. – Mam na myśli Stany Zjednoczone, Norwegię, a także Wielką Brytanię, kiedy ta opuści struktury Unii – wyjaśniał.

Polski minister obrony zapewnił, że działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa przez Unię (w szczególności angażowanie się państw członkowskich w realizację programów PESCO) „nie są zalążkiem wspólnej europejskiej armii”. – PESCO to zbiór programów, które dają szansę wzmocnienia zdolności obronnych, ale to Sojusz Północnoatlantycki, a nie UE ma zdolności obronne – podkreślił.

Jutro obrady Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej będą kontynuowane, a jednym z tematów dyskusji mają być relacje między Unią Europejską a NATO. Oprócz tego przedstawiciele państw członkowskich będą rozmawiali o misjach reagowania kryzysowego UE.

Na wtorek zaplanowano także podpisanie noty akcesyjnej w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która pod przewodnictwem Polski obejmie dyżur w drugiej połowie 2019 roku. Minister Błaszczak przypomniał, że żołnierze armii chorwackiej, w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonują w Bemowie Piskim.

Tuż po uroczystości szef MON-u spotka się z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem. – Będziemy rozmawiać na temat współpracy, relacji polsko-amerykańskich, a także wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance – zapowiedział szef resortu obrony. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
„Air Force One” na Cytadeli
Kolejna szabla AFN zdobyta
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
A Half-Open Gate to Hell
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Memory Gives Us Wings
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Rydwany dżihadu
Chemicy w akcji
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Curious about Poland
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
„Puma” naciera
F-16 wracają do Polski
The Chariots of Jihad
Rusza cyberkomponent WOT-u
Likwidacja komendanta Junka
Pierwszy krok do „Mewy”
Trudny sojusz partyzantów
Mapa z głębin morza
Tu się zadań nie wybiera
Następcy Herculesów
Ekonowinki na poligonie
Miroslawiec Up
Zmiany w przepisach mundurowych
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Fleet of the Future
Kierunek: Afganistan
Medale dla uczestników walk w Karbali
Działalność firm na rzecz obronności
„Dragon” na Bałtyku
Jastrzębie wspierają wojska lądowe
Obrady Rady Unii Europejskiej
Flota przyszłości
Logistyka dla Leopardów
Jak zginął „Ponury”
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Polski wkład w operację „Overlord”
Kontroler na bojowo

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO