moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obronne wyzwania fotoniki

Ponad dwustu ekspertów od optyki, elektroniki i informatyki ze świata nauki, przemysłu i wojska przez dwa dni debatowało w podwarszawskiej Jachrance o wyzwaniach, jakie stoją w najbliższych latach przed polską fotoniką w dziedzinie obronności. Konferencję Optoelektroniczną już po raz czwarty zorganizowało PCO, WAT, Politechnika Warszawska oraz Polska Platforma Techniczna Fotoniki.

Eksperci przez dwa dni, 14 i 15 listopada, rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed fotoniką, czyli dziedziną nauki łączącą w sobie optykę, elektronikę oraz informatykę. – Chcemy, aby polski przemysł korzystał z rodzimych osiągnięć z dziedziny fotoniki, wdrażał innowacyjne rozwiązania z myślą o poprawie bezpieczeństwa kraju i obywateli – Krzysztof Kluza, prezes Przemysłowego Centrum Optyki (PCO S.A.), wyjaśnia ideę zorganizowania – już po raz czwarty – konferencji.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i tegoroczna impreza objęta została honorowym patronatem ministrów: obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Nic dziwnego, mając na uwadze, jak ważna jest fotonika dla obronności państwa. Lornetki wyposażone w dalmierze, celowniki oraz gogle nokto- i termowizyjne, głowice optoelektroniczne w dronach i zestawach przeciwlotniczych oraz pociskach rakietowych różnego typu, systemy dookólnej obserwacji terenu, wszelkiego rodzaju kamery do pojazdów, systemy wykrywania opromieniowania laserowego, peryskopy… Żołnierze na całym świecie bardzo intensywnie i na szeroką skalę wykorzystują różnego typu konstrukcje optoelektroniczne, a polscy wojskowi nie są w tym zakresie wyjątkiem.

IV Konferencja Optoelektroniczna podzielona została na trzy sesje panelowe: „Wyzwania wobec nowoczesnych systemów optoelektronicznych”, „Potencjał polskiej fotoniki w służbie bezpieczeństwa kraju i obywateli” oraz „Technologie optoelektroniczne we współczesnej sztuce wojennej”, a także na cztery sesje dyskusyjne poświęcone przyszłości polskiej fotoniki.

Z wymienionych sesji panelowych szczególny charakter miała sesja nr 2, gdyż poświęcono ją pamięci zmarłego w tym roku prof. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza, jednego z najwybitniejszych polskich konstruktorów systemów optoelektronicznych ostatnich lat, który był autorem m.in. pierwszych polskich laserów i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i Piorun.

Wyzwania polskiej fotoniki

Najciekawszą częścią konferencji były panele dyskusyjne, na których specjaliści dyskutowali na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się naukowcy i konstruktorzy pracujący nad systemami optoelektronicznymi. Jako główne bolączki wskazano niewystarczającą ilość środków finansowych, jakie kierowane są z budżetu na badania obronne z zakresu fotoniki. – Kiedyś tych projektów badawczo-rozwojowych było zdecydowanie więcej. Teraz jest ich zbyt mało. Można wręcz powiedzieć, że są realizowane tylko te prace, które uruchomiono kilka lat temu – sygnalizował Ryszard Kardasz, były prezes PCO i PIT Radwaru. – Brak jest finansowania podstawowych prac badawczo-rozwojowych, które zakończyłyby się opracowaniem prototypu czy demonstratora. To ogromny problem – zgadzali się inni uczestnicy debaty.

Wskazano też na inny istotny problem – na komunikację na linii wojsko – przemysł – nauka. – Nie ma wystarczającego przepływu informacji pomiędzy gestorami a przemysłem i nauką. Nie mamy wystarczającego dostępu do wymagań operacyjnych, aby móc przygotować dla wojska produkty, których oczekuje – podkreślał przedstawiciel Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że szansą dla naprawy powyższych bolączek jest utworzenie Agencji Uzbrojenia, która może zostać wyposażona nie tylko w stosowne środki finansowe, aby uruchamiać nowe prace badawczo-rozwojowe, ale również mieć narzędzia prawne do skutecznej komunikacji z przemysłem i światem nauki.

„Polska Zbrojna” była patronem medialnym konferencji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Spotkanie Rady NATO–Rosja
 
Wiedza, która ratuje życie
Hiszpańskie dylematy
Nowe radary dla MW
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Saperzy rozminowują Kłaj
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Wojsko ma nowego biskupa polowego
W BBN o sytuacji na granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Zima, skały i kawalerzyści
Misja nie tylko wojskowa
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Zbuduj formę na wiosnę!
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Bombardowanie Monte Cassino
Rodzeństwo na medal
Przesiadka do klasy premium
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zielony, żółty czy czerwony?
Survival w Kosowie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Jak Perun z Piratem
Z pomocą dla Libanu
Pierwszy krok do zawodowców
MON: nie wyciekły tajne informacje
Polak w szkole boardingu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zostań wojskowym muzykiem
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Na wolność przez dwa mury
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jakie zmiany dla podchorążych?
Bez AK, ale nadal w walce
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Border Protection Is a Priority
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dywizjon 303 w Napoleonie
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rosomaki będą groźniejsze
Kolejna prowokacja na granicy
Nauka kruszenia lodu
Oczy na wschodnią flankę
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Drony na fali
Nowa Rada przy prezydencie
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
W Brukseli o przyszłości NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO