moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obronne wyzwania fotoniki

Ponad dwustu ekspertów od optyki, elektroniki i informatyki ze świata nauki, przemysłu i wojska przez dwa dni debatowało w podwarszawskiej Jachrance o wyzwaniach, jakie stoją w najbliższych latach przed polską fotoniką w dziedzinie obronności. Konferencję Optoelektroniczną już po raz czwarty zorganizowało PCO, WAT, Politechnika Warszawska oraz Polska Platforma Techniczna Fotoniki.

Eksperci przez dwa dni, 14 i 15 listopada, rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed fotoniką, czyli dziedziną nauki łączącą w sobie optykę, elektronikę oraz informatykę. – Chcemy, aby polski przemysł korzystał z rodzimych osiągnięć z dziedziny fotoniki, wdrażał innowacyjne rozwiązania z myślą o poprawie bezpieczeństwa kraju i obywateli – Krzysztof Kluza, prezes Przemysłowego Centrum Optyki (PCO S.A.), wyjaśnia ideę zorganizowania – już po raz czwarty – konferencji.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i tegoroczna impreza objęta została honorowym patronatem ministrów: obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Nic dziwnego, mając na uwadze, jak ważna jest fotonika dla obronności państwa. Lornetki wyposażone w dalmierze, celowniki oraz gogle nokto- i termowizyjne, głowice optoelektroniczne w dronach i zestawach przeciwlotniczych oraz pociskach rakietowych różnego typu, systemy dookólnej obserwacji terenu, wszelkiego rodzaju kamery do pojazdów, systemy wykrywania opromieniowania laserowego, peryskopy… Żołnierze na całym świecie bardzo intensywnie i na szeroką skalę wykorzystują różnego typu konstrukcje optoelektroniczne, a polscy wojskowi nie są w tym zakresie wyjątkiem.

IV Konferencja Optoelektroniczna podzielona została na trzy sesje panelowe: „Wyzwania wobec nowoczesnych systemów optoelektronicznych”, „Potencjał polskiej fotoniki w służbie bezpieczeństwa kraju i obywateli” oraz „Technologie optoelektroniczne we współczesnej sztuce wojennej”, a także na cztery sesje dyskusyjne poświęcone przyszłości polskiej fotoniki.

Z wymienionych sesji panelowych szczególny charakter miała sesja nr 2, gdyż poświęcono ją pamięci zmarłego w tym roku prof. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza, jednego z najwybitniejszych polskich konstruktorów systemów optoelektronicznych ostatnich lat, który był autorem m.in. pierwszych polskich laserów i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i Piorun.

Wyzwania polskiej fotoniki

Najciekawszą częścią konferencji były panele dyskusyjne, na których specjaliści dyskutowali na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się naukowcy i konstruktorzy pracujący nad systemami optoelektronicznymi. Jako główne bolączki wskazano niewystarczającą ilość środków finansowych, jakie kierowane są z budżetu na badania obronne z zakresu fotoniki. – Kiedyś tych projektów badawczo-rozwojowych było zdecydowanie więcej. Teraz jest ich zbyt mało. Można wręcz powiedzieć, że są realizowane tylko te prace, które uruchomiono kilka lat temu – sygnalizował Ryszard Kardasz, były prezes PCO i PIT Radwaru. – Brak jest finansowania podstawowych prac badawczo-rozwojowych, które zakończyłyby się opracowaniem prototypu czy demonstratora. To ogromny problem – zgadzali się inni uczestnicy debaty.

Wskazano też na inny istotny problem – na komunikację na linii wojsko – przemysł – nauka. – Nie ma wystarczającego przepływu informacji pomiędzy gestorami a przemysłem i nauką. Nie mamy wystarczającego dostępu do wymagań operacyjnych, aby móc przygotować dla wojska produkty, których oczekuje – podkreślał przedstawiciel Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że szansą dla naprawy powyższych bolączek jest utworzenie Agencji Uzbrojenia, która może zostać wyposażona nie tylko w stosowne środki finansowe, aby uruchamiać nowe prace badawczo-rozwojowe, ale również mieć narzędzia prawne do skutecznej komunikacji z przemysłem i światem nauki.

„Polska Zbrojna” była patronem medialnym konferencji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Kremlowska gra
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Rakiety w celu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Medycy WOT kontra COVID-19
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kwarantanna na WAT
Miliony ofiar hiszpanki
Studia on-line w Szkole Orląt
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Trzy cele na ścieżce
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Obradowała Rada Gabinetowa
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Więcej wojska do walki z pandemią
Poprady i Pilica z interrogatorami
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Saperzy w walce z Covid-19
Wojskowi medycy w gotowości
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Certyfikacja na „Tarczowni”
Zryw kościuszkowski
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nissany zastąpią Honkery
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
We Are All Darfur
Koronawirus na wojskowej uczelni
Testy radarów dla Wisły
Beagle dla Polaków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Nabór na wojskowe studia trwa
Arsenał Iranu
Cichociemny patronem 14 BOT
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Poprad w kolejnej jednostce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Dowodzę najlepszymi
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Dwa oblicza agenta wywiadu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO