moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę

Kolumny wojskowych pojazdów, które trzy dni temu wyruszyły z koszar 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie i Stargardzie, są coraz bliżej Orzysza. Dzisiaj dotarły do Chełmna, gdzie w ramach ćwiczenia „Anakonda ’18”, miały przeprawić się przez Wisłę. Choć nie wszystko odbyło się zgodnie z planem, żołnierze swoje zadania wykonali.

Przez noc woda w Wiśle w okolicach Chełmna (województwo kujawsko-pomorskie) opadła aż o 40 cm. – Pogoda jest zmienna i ma wpływ na stan wody. Szczególnie na Wiśle, gdzie koryto rzeki zmienia się niemal codziennie. Tym razem poziom wody niespodziewanie opada. Widać łachy, które w tej chwili uniemożliwiają wykorzystanie naszego sprzętu pontonowego – mówi płk Rajmund Giera, szef inżynierii wojskowej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który brał udział w niemal wszystkich ćwiczeniach „Anakonda”, a teraz jest w ich kierownictwie.

Choć przeprawa w tym momencie okazała się niemożliwa, żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej muszą do Orzysza dotrzeć na czas. – Byliśmy przygotowani na ewentualne opóźnienia z tego powodu – przyznaje oficer. Wojsko opracowało więc objazdy. Pułkownik dodaje, że najważniejszym zadaniem pododdziałów nie była techniczna przeprawa sprzętu i ludzi. – Naszym głównym celem było skoordynowanie działania pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej z pododdziałami inżynieryjnymi. Zależało nam na tym, aby prawidłowo wykonano przedsięwzięcia związane z planowaniem i organizacją przeprawy – dodaje oficer.

REKLAMA

Przeprawę w okolicach Chełmna przygotowała kompania pontonowa z 5 Pułku Inżynieryjnego i pluton pontonowy z 15 Pułku Inżynieryjnego z Republiki Czeskiej. – Żołnierze z Czech zostali podporzadkowani dowódcy naszej kompanii pontonowej. Współpraca między plutonem czeskim i saperami ze Szczecina przebiegała bez żadnych zakłóceń – mówi kpt Michał Rabcewicz, oficer prasowy 5 Pułku Inżynieryjnego. Osłona przeciwlotnicza, ubezpieczenia bojowe, łączność na przeprawie i kierowanie nią – żołnierze wykonali wszystkie zaplanowane elementy.

Saperzy wraz z żołnierzami z 3 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej zrealizowali także dodatkowe zadanie. Odbyli krótkie szkolenie, podczas którego ćwiczyli wjazd transporterów Rosomak na prom, odbicie od brzegu, zawrócenie na środku rzeki, dobicie do brzegu i opuszczenie promu.

Manewr związany z przeprawą przez Wisłę w okolicach Chełmna był dla zmechanizowanych przystankiem podczas rajdu do Orzysza, gdzie „zluzują” na pozycjach obronnych żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jednak część wojsk 12 Dywizji wyruszy jeszcze dalej, na Litwę, gdzie połączą się z pododdziałami przetransportowanymi drogą morską i wojskami sojuszniczymi. Wesprą siły międzynarodowe, które uczestniczą w operacji obronnej na wschodniej flance NATO. W tym roku po raz pierwszy w historii ćwiczenia „Anakonda ’18” odbędą się także na terytorium krajów bałtyckich. W całej Polsce będzie współdziałało 12,5 tys. żołnierzy, a kolejne 5 tys. na poligonach na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Klątwa czarnego złota
Przetrwać na wrogim terenie
Who Reaps the Whirlwind
Wojna zaczyna się w czwartek
Nagroda dla medyka GROM-u
Pokazy od kuchni
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Miła sercu epoka Periniego
One step ahead of the enemy
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Shows from the backstage
Pomoc dla bohaterów
Nominacje generalskie
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Cel – bezpieczna Europa
Krew na wagę zwycięstwa
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Kompania pełna braci
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Zmiany w ustawie o weteranach
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Kawalerzyści na górskich trasach
Playing the World
Nothing Can Stop Our Tanks
Centrum w zawieszeniu
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Świąteczna paczka dla powstańca
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Natowska dywizja gotowa do działania
W Brukseli o bezpieczeństwie
Polska Casa nad Irakiem
Wyślij paczkę do PKW
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Rząd za kluczowymi zmianami
Wyjątkowy Vis
Homar wyceniony
Testament geopolityczny prezydenta
Orliki kupione
Curse of the Black Gold
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Opłatek u kombatantów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Our efforts passed muster
Stępka pod „Albatrosa”
Fly Eye dla terytorialsów
Okręty NATO w polskich portach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO