moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Generalskie gwiazdki na 11 listopada

Nominacje w roku stulecia odzyskania niepodległości to wielkie wydarzenie. Ale to nie jest prezent, to rezultat waszej ciężkiej pracy, służby i doświadczenia – mówił prezydent Andrzej Duda, mianując w sobotę dziewięciu oficerów na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

Zwierzchnik sił zbrojnych nominował dziewięciu oficerów na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka. O tym, kto otrzyma awans poinformowało 7 listopada Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste wręczenie aktów mianowań. – To wielkie wydarzenie otrzymać nominacje generalską w przeddzień stulecia odzyskania niepodległości. Jakże wielki to symbol. Z całego serca gratuluję – mówił prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości nominacje na stopień generała dywizji otrzymali gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz gen. bryg. Dariusz Malinowski, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – dowódca Komponentu Powietrznego. Wśród nominowanych był także kontradmirał Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej, który awansował do stopnia wiceadmirała.

Pięciu oficerów otrzymało swoją pierwszą, generalską gwiazdkę. Generałami brygady zostali: płk Artur Dębczak, zastępca dowódcy wojsk obrony terytorialnej, płk Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, płk Robert Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej, płk Jacek Ostrowski, dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej, płk Ireneusz Starzyński, dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Radosław Jeżewski , oficer Służby Wywiadu Wojskowego.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podkreślał, że awanse to efekt wielu lat służby każdego z dziewięciu oficerów. – To nie jest prezent, to rezultat Waszej pracy. Wszyscy panowie jesteście wszechstronne wykształceni, macie bogatą historię wojskową, dowódczą, także we współpracy z sojusznikami na różnego rodzaju misjach. Jesteście sprawdzeni, a buławy i nominacje, które dzierżycie w swoich dłoniach, to nie tylko podziękowanie, ale i wielkie zobowiązanie do wykonania stawianych zadań – mówił prezydent do oficerów nawiązując m.in. do podpisanej chwilę wcześniej nowelizacji, wprowadzających reformę systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Andrzej Duda wspomniał także o modernizacji polskiej armii, jej dalszym rozwoju i naprawie.

– Tym bardziej cieszę, że korpus generalski czynnych polskich żołnierzy zostaje zasilony. Wierzę w dobrą współpracę panów ze sztabem generalnym dla dobra Rzeczpospolitej, dla naszego bezpieczeństwa, dla wielkiego dzieła wzmocnienia sił zbrojnych i ich modernizacji – dodawał prezydent Duda.

 

Prezydent podkreślał też, że choć sprzęt i wyposażenie armii są bardzo ważne, to o jej sile stanowią przede wszystkim żołnierze. – Nie zastąpi ich żadna maszyna. Wiemy to doskonale, zwłaszcza dziś, gdy wspominamy żołnierzy RP z lat 1914- 21, którzy przynieśli nam upragnioną od ponad 123 lat niepodległość – mówił prezydent.

To trzecie w tym roku nominacje generalskie. Wcześniej 11 awansów zwierzchnik sił zbrojnych wręczył podczas Święta Wojska Polskiego. 14 innych oficerów otrzymało z kolei akty mianowań 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.


gen. bryg. Jarosław Gromadziński – dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej
Ukończył studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej (uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych) oraz Akademii Marynarki Wojennej. Jest także absolwentem Akademii Obrony NATO w Rzymie i Szkoły NATO w Niemczech. We wrześniu tego roku minister obrony narodowej powierzył mu sformowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Wcześniej gen. Gromadziński był zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej, dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, służył także w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Uczestniczył w misjach wojskowych w Syrii i w Iraku. W 2016 roku otrzymał pierwszą generalską gwiazdkę, a rok później został uhonorowany Buzdyganem – nagrodą przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

gen. bryg. Dariusz Malinowski – dowódca Centrum Operacji Powietrznych – dowódca komponentu powietrznego
Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Akademii Obrony Narodowej oraz studiów w Air War College (Maxwell Alabama, USA). W 2001 roku został zastępcą dowódcy nowo powstałej 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu personelu latającego do przeszkolenia w USA na samolot wielozadaniowy F-16, a w latach 2004–2006 sam uczestniczył w szkoleniu w 162 Skrzydle Lotniczym w San Antonio w Teksasie. W latach 2003–2010 dowodził 10 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego, potem stanął na czele 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W styczniu 2014 roku objął stanowisko dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a w grudniu 2016 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – dowódcy komponentu powietrznego w Warszawie. Gen. Malinowski jest pilotem klasy mistrzowskiej, spędził za sterami różnych typów samolotów (TS-11, MiG-21, T-38, F-16) 2500 godzin, z czego 1200 na samolocie F-16. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał w sierpniu 2014 roku.

kontradmirał Jarosław Ziemiański – inspektor marynarki wojennej
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, ukończył również Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Dowódczo-Sztabowej Połączonych Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii oraz Studium Polityki Obronnej w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Służbę rozpoczął w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, gdzie był między innymi dowódcą jednostki rakietowej ORP „Górnik” i dowódcą 32 Dywizjonu Okrętów Rakietowych. Po studiach w USA został mianowany na stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP ds. Marynarki Wojennej WP, później był zastępcą dowódcy Centrum Operacji Morskich, wreszcie stanął na czele 3 Flotylli. W 2014 roku przeszedł do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie został zastępcą inspektora marynarki wojennej. W czerwcu 2018 roku minister obrony narodowej wyznaczył go na stanowisko inspektora marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

płk Artur Dębczak – zastępca dowódcy wojsk obrony terytorialnej
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej oraz studiów doktoranckich w Akademii Obrony Narodowej. Jest doktorem nauk społecznych. Służył w m.in. w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Gdańsku i 36 Brygadzie Pancernej w Trzebiatowie. W 2007 roku był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie (PKW UNIFIL), a w latach 2008–2011 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. Pełnił także obowiązki szefa delegacji wojsk lądowych przy CSS WG (Combat Service Support Working Group) NSA (NATO Standardization Agency, gdzie odpowiadał m.in. za przygotowanie kontyngentów wojskowych, grup bojowych i sił odpowiedzi NATO. Jest współautorem Narodowego Systemu Rozwoju Koncepcji i Eksperymentowania – NSRKiE, w ramach którego powstały najważniejsze prace, m.in. z zakresu nauczania na odległość, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, działań militarnych w cyberprzestrzeni oraz zastosowania pojazdów autonomicznych i bezzałogowych. Od 2016 roku pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, a od 3 stycznia 2017 jest zastępcą dowódcy WOT-u.

płk Sławomir Drumowicz – dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Od początku swojej służby związany z wojskami specjalnymi. Poprzednio dowodził Jednostką Specjalną Agat, wcześniej służył w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu, gdzie w 2001 roku został zastępcą dowódcy Batalionu Specjalnego. Po przeformowaniu pułku w Jednostkę Wojskową Komandosów objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki, a potem pełnił obowiązki dowódcy.
Od grudnia 2012 roku płk Drumowicz służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych, m.in. jako szef Oddziału Rozpoznania. Dowodził plutonem polskiego kontyngentu sił UNPROFOR w byłej Jugosławii, a także zgrupowaniem sił specjalnych PKW w Iraku. W październiku tego roku został wyznaczony na dowódcę Komponentu Wojsk Specjalnych. Za dotychczasową służbę wyróżniony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia. W 2018 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

 

płk Robert Kosowski – dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej WOPL w Koszalinie, Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Ukończył też kurs NATO Peace Support Operations Course w niemieckim Obermmergau. Służył w 10 Brygadzie Zmechanizowanej, Dowództwie Wojsk Lądowych oraz Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W marcu 2018 roku został wyznaczony na dowódcę 17 Brygady Zmechanizowanej. Za dotychczasową służbę wyróżniony m.in. Złotym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

 

płk Jacek Ostrowski – dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. W swojej dotychczasowej karierze wojskowej był m.in. szefem szkolenia – zastępcą dowódcy, szefem Sztabu – zastępcą dowódcy oraz szefem Sztabu 12 Brygady Zmechanizowanej, zastępcą dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz szefem szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej. W latach 2011–2013 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. Uczestnik misji Polskich Kontyngentów Wojskowych w Jugosławii, Afganistanie oraz dwukrotnie w Iraku. Od 2014 roku był szefem oddziału szkolenia w Inspektoracie Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W latach 2015–2018 stał na czele 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Od kwietnia 2018 roku dowodzi 20 Brygadą Zmechanizowaną.

płk Ireneusz Starzyński – dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
Absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”, studiów wyższych na kierunku dowódczo-sztabowym w zakresie dowodzenia wojskami na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej Akademii Obrony Narodowej oraz studiów podyplomowych w zakresie operacyjno-strategicznym w AON. Ukończył także Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Wojennej Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Służbę rozpoczął w 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, gdzie był m.in. zastępcą dowódcy eskadry. Służył także w Mirosławcu, gdzie był kolejno szefem Sztabu 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, zastępcą dowódcy 8 Eskadry, a w 2006 roku został jej dowódcą. W latach 2008–2015 stał na czele 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Od stycznia 2017 roku dowodzi 1 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Jest pilotem instruktorem klasy mistrzowskiej z nalotem ponad 2100 godzin.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / KPRP, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Dwa oblicza agenta wywiadu
 
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Cichociemny patronem 14 BOT
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nissany zastąpią Honkery
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kremlowska gra
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Trzy cele na ścieżce
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Saperzy w walce z Covid-19
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Medycy WOT kontra COVID-19
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Studia on-line w Szkole Orląt
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zryw kościuszkowski
Poprady i Pilica z interrogatorami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Nabór na wojskowe studia trwa
Defense Without Politics
Certyfikacja na „Tarczowni”
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wojskowi medycy w gotowości
Więcej wojska do walki z pandemią
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Miliony ofiar hiszpanki
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Testy radarów dla Wisły
Nowy wiceminister w MON
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Beagle dla Polaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Poprad w kolejnej jednostce
Sukcesy sportowców w mundurach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Koronawirus na wojskowej uczelni
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Dowodzę najlepszymi
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Kwarantanna na WAT
„Gwiezdne wojny” Reagana
Rakiety w celu
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO