moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas na „Anakondę”

To będzie szczególna „Anakonda” z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że żołnierze będą ćwiczyć nie tylko w Polsce, ale również w krajach bałtyckich – mówił gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych podczas uroczystości rozpoczynającej manewry. Odbyła się ona dzisiaj w Dowództwie Operacyjnym RSZ.

Organizatorem „Anakondy ’18” jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenia rozpoczynają się 7 listopada i potrwają do 6 grudnia. W tym czasie w całej Polsce będzie współdziałało 12,5 tys. żołnierzy, a kolejne 5 tys. na poligonach na Litwie, Łotwie i w Estonii. – To wyjątkowe ćwiczenia. Po pierwsze odbywają się w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości, po drugie ćwiczymy nie tylko w Polsce, ale też w krajach bałtyckich, po trzecie – po raz pierwszy „Anakonda” odbywa się również tu w Warszawie, w Dowództwie Operacyjnym – mówił gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny. Generał zwrócił również uwagę na to, że żołnierze będą działać w obszarach objętych klauzulami NATO Secret. – To dla nas bardzo ważne doświadczenie – mówił.

W manewrach będą uczestniczyć żołnierze z kilkunastu państw Sojuszu, a ich głównym celem będzie sprawdzian zdolności i współdziałania. W tegorocznej „Anakondzie” wezmą udział również żołnierze WOT-u. – Rok temu po raz pierwszy współdziałaliśmy z wojskami operacyjnymi podczas ćwiczeń „Dragon”. W tym roku rozszerzamy zakres naszego zaangażowania, oprócz grup operacyjnych w ćwiczeniach „Anakonda ‘18" wezmą udział trzy kompanie lekkiej piechoty. Nasz udział będzie służył weryfikacji przyjętych założeń doktrynalnych i taktycznych – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u.

Niemal 400 żołnierzy z trzech kompanii lekkiej piechoty 1, 2 i 4 Brygady Obrony Terytorialnej będzie działać podczas trzech epizodów manewrów. – Na terenie województw lubelskiego i podlaskiego żołnierze WOT-u będą współpracować ze Strażą Graniczną przy ochranianiu granic, zabezpieczą też drogowe odcinki lotniskowe, które są wykorzystywane w przypadku zniszczenia lotnisk. Jednym z zadań żołnierzy WOT-u będzie również ochrona Zakładów Azotowych w Puławach – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u.

„Anakonda” odbywa się od 2006 roku, co dwa lata. Tym razem jej scenariusz zakłada, że na terenie Polski żołnierze będą prowadzić działania przeciwhybrydowe. Wojsko będzie przeciwdziałać zagrożeniom terrorystycznym na morzu, a także tym związanym z użyciem broni masowego rażenia, ewakuować cywilów, prowadzić ogień, akcje poszukiwawczo-
-ratownicze i przeprawiać się przez Wisłę. W tym samym czasie na terenie państw bałtyckich będzie prowadzona operacja obronna. Część ćwiczeń będzie dotyczyła głównie działań dowódczo-sztabowych. Żołnierze przygotują oraz sprawdzą stanowiska dowodzenia, które będą działać w ramach połączonej sojuszniczej operacji obronnej.

Ewa Korsak

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze wracają do Libanu
 
Rozdarty subkontynent
Raki dla zawiszaków
Nowy pułk artylerii
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Kolejna szabla AFN zdobyta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Formowanie 19 Brygady
Nowe nakolanniki
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Wielkie święto kawalerii!!!
Desant na czeskich spadochronach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
The Chariots of Jihad
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Karabiny od dęblińskich saperów
„Dragon’19” od kuchni
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Fleet of the Future
F-35 wylądowały w Powidzu
Moja „bazówka”
„Pułaski” wrócił do kraju
Obława pełna białych plam
Polsko-francuska szkoła uczuć
Rywalizacja na zamkniętym morzu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Mieszko” po wodowaniu
Rozpoczynamy nową erę
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Miroslawiec Up
Działalność firm na rzecz obronności
Gotowi na F-35?
Sport nie dzieli, sport łączy
Kierunek: Afganistan
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Sojusze na fali
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Tak umierał Wołyń
Początek dowódczej drogi
Zmiany w przepisach mundurowych
Stawiamy na rozwój
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Air-Landing Outside Comfort Zone
Brytyjska „pamiątka”
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Nowi szturmani w JW Agat
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO