moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

REKLAMA

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Testament geopolityczny prezydenta
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Bezpieczny powrót myśliwców
He Who Awaken Poles to Arms
Nothing Can Stop Our Tanks
„Ślązak” na morskiej próbie
The United States of America Have It Their Way
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Mistrz sztangi
Zmiany w ustawie o weteranach
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Konwój idzie przez Bałtyk
Cel – Fort Trump
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Morskie kły na „Anakondzie”
Obronne wyzwania fotoniki
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Kolejne Jelcze dla armii
Polsko-amerykańskie negocjacje
Konwój dotarł do celu
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Film Frames from the War Front
Polska Casa nad Irakiem
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Kto zbiera burzę
We Build the World of Details
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Gorzki finisz wielkiej wojny
Wyślij paczkę do PKW
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Luzowanie na „Anakondzie”
Rząd za kluczowymi zmianami
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Sarex na Mazurach
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Sto lat niepodległości
Our efforts passed muster
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
„Anakonda” w Orzyszu
Wojsko szuka pielęgniarek
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Kawalerzyści na górskich trasach
Rakiety Homara
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Wolna Polska na gruzach starego świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO