moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził GROM
Herculesem dookoła świata
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Cel – bezpieczna Europa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Panie bez taryfy ulgowej
Nadzieja sportu wojskowego mistrzynią Europy
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Podwyżki dla pracowników wojska
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
General Anders Joins NATO
Rok intensywnych ćwiczeń
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kościuszko na czele insurekcji
Pogromcy czołgów poszukiwani
Szef NATO w Warszawie
Spędź sobotę w WAT
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
To był realny plan odbudowy Polski
Najważniejsze jest rażenie
Kraby na służbie w Sulechowie
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Wizja marszałka prysła w Rydze
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Step ahead in a different world
Jastrzębie widzą w ciemności
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Trzecia Setka Komandosa
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
Podniebny trening transportowców
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Wolność, odwaga, pomysłowość. 75 lat od Wielkiej Ucieczki
Trening na wieżowcu i nad wodą
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
NATO i kosowska łamigłówka
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kraby dla artylerzystów z Sulechowa
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Kampania wyborcza poza armią
75 lat od wielkiej ucieczki
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
US Army od kuchni
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO