moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Radary dla programu „Wisła”

US Army znacząco przyspieszyła program pozyskania nowych radarów dla modernizowanych przeciwrakietowych i przeciwlotniczych systemów Patriot. Zamiast w 2027 roku amerykańskie wojsko ma je mieć do testów już w 2022 roku. To bardzo ważna wiadomość dla naszych sił zbrojnych, gdyż zgodnie z programem „Wisła”, nasze systemy Patriot docelowo mają mieć takie same radary, jakich będzie używać armia USA.

Przeciwrakietowy i przeciwlotniczy system Patriot jest obecnie najpowszechniej stosowanym na świecie uzbrojeniem służącym do zwalczania rakiet manewrujących i balistycznych, a także samolotów i śmigłowców. W Patrioty wyposażonych jest pięciu członków NATO – USA, Niemcy, Grecja, Hiszpania i Holandia, a ponadto armie: Izraela, Arabii Saudyjskiej, krajów Zatoki Perskiej, Japonii i Tajwanu. W najbliższym czasie w systemy Patriot wyposażona zostanie armia rumuńska, szwedzka oraz polska.

Nasz kraj chce pozyskać systemy Patriot w dwóch fazach. W ramach pierwszej do polskiego wojska – do 2022 roku – mają trafić dwie baterie. W ramach drugiej fazy (dokładny terminarz dostarczenia broni będzie dopiero negocjowany), kolejne sześć baterii. Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do Rumunii i Szwecji, polska armia ma zostać uzbrojona nie w systemy obecnie użytkowane przez USA (i kilka krajów, w tym Japonię i Arabię Saudyjską) o nazwie PAC-3+, ale w ich ulepszoną wersję posiadającą sieciocentryczny system dowodzenia IBCS, radary dookólne AESA oraz pociski niskokosztowe.

REKLAMA

Taka konfiguracja jest dla rządu USA (który jest gwarantem zamówienia) oraz amerykańskiej zbrojeniówki (jako jego wykonawcy) sporym wyzwaniem, ponieważ w służbie US Army nie ma jeszcze takich zestawów, jakie zamówiła polska armia. Owszem, armia naszego sojusznika również chce zmodernizować Patrioty o nowe, dookólne radary (LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), ale planowała to zrobić dopiero pod koniec obecnej dekady. Testy miały rozpocząć się w 2027 roku, a pierwsze liniowe jednostki miały otrzymać nowe komponenty dwa lata później.

Okazuje się, że plany Pentagonu zostały mocno w tej sprawie zweryfikowane. Podczas październikowych targów zbrojeniowych w Waszyngtonie – „AUSA 2018 Annual Meeting and Exposition”, dr Bruce Jette, asystent sekretarza armii ds. akwizycji, logistyki i technologii, zapowiedział, że terminarz pozyskania nowego radaru dla Patriotów ulegnie znaczącemu przyspieszeniu. – Aby spełnić oczekiwania kongresu i wojska wykorzystamy w programie LTAMDS zarówno metody szybkiego prototypowania, jak i testów terenowych – zadeklarował na jednym ze sympozjów towarzyszących targom.

Deklaracje Jettego szybko znalazły odzwierciedlenie w programie LTAMDS. Kilka dni temu jego kierownictwo poinformowało, że nowy terminarz przewiduje, iż amerykańska armia otrzyma do testów pierwsze sześć radarów nie w 2027 roku, a już w 2022. Co to oznacza dla dwóch firm, które obecnie walczą o zwycięstwo w tym przetargu – Raytheona i Lockheeda Martina?

To, że już za nieco ponad pół roku – na przełomie maja i czerwca, będą musiały w ramach „sense-off”, czyli prezentacji zdolności przemysłowych, zaprezentować na jednym z poligonów działający demonstrator technologii swojego radaru, a pół roku później – pod koniec 2019 – amerykańska armia ogłosi, kto podczas tych testów wypadł najlepiej i otrzyma lukratywne – warte kilka miliardów dolarów – zlecenie ma modernizację tamtejszych baterii Patriot. I w konsekwencji, także polskich baterii „Wisła”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
 
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Więcej miejsc dla przyszłych kaprali
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Ostatni rozdział generała
Raptory lecą do Polski
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Wszystkiego najlepszego!
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Śladem profesjonalistów
Szkolenie na klifie
Wymiana ciosów w Ukrainie
Młot na bolszewików
Raptory już w Polsce
Dwa złota w jeden dzień
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Przemysł idzie w OPL
Rozkaz ludobójstwa
Gdynia wita „Albatrosa”
Awanse w święto wojska
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Świat polskiej armii sprzed stu lat
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Żołnierze świętowali
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
1 Kadrowa idzie w bój
Bumar dementuje medialne doniesienia
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Powrót do korzeni
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wojsko pomaga ratować Odrę
O pomocy dla Ukrainy
Operacja „Śluza”
NATO zmienia priorytety
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Katorżnik nie odpuszcza
Złoto i srebro w Monachium
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Włoscy lotnicy w Malborku
Kolejny krążek żołnierza-sportowca
Kolektywna obrona to priorytet
Zwiad ze spadochronem
Desant do Jeziora Żywieckiego
Pożegnanie z Iskrą
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Wizyta w PKW Łotwa
Akademia Abrams ruszyła!
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Musimy powstrzymać działania Rosji
Polacy świętują z żołnierzami
Trzeci turnus na szkoleniu
O jeden most za daleko?
Dublet na czterysta
AWL również w Żaganiu
Polskie „tak” dla nowych członków NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO