moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złóż życzenia wolnej Polsce

Każdy z nas może wpisać się do p amiątkowej księgi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do 11 listopada wydana przez MON księga będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy, za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy – zachęca minister Mariusz Błaszczak.

Księga z wpisami Polaków ma stać się nie tylko skarbnicą życzeń dla Ojczyzny, ale także ważnym dokumentem historycznym. Jej pomysłodawcą jest szef MON-u Mariusz Błaszczak. Księga została wystawiona 25 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pieczę nad nią sprawują oficerowie Pułku Ochrony podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Księga wzbudza spore zainteresowanie. – Życzenia wpisują między innymi mieszkańcy stolicy spacerujący po placu Piłsudskiego, ale przychodzą też turyści czy przedstawiciele różnych instytucji. Bardzo wiele wpisów jest autorstwa dzieci – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że warto skorzystać z okazji, by zostawić w pamiątkowej księdze swój ślad. – Nie ma wiele czasu, bo księga będzie wystawiona przed Grobem Nieznanego Żołnierza do 11 listopada, kiedy odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy, aby przyjść i się wpisać. Można to zrobić codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 15.00 – dodaje ppłk Klejszmit.

Po raz pierwszy pamiątkowa księga 100-lecia niepodległości została wystawiona 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. Warszawiacy i turyści wpisywali się do niej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jako pierwsi mogli się do niej wpisać parlamentarzyści, którzy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym 5 grudnia 2017 roku. Zostało ono zwołane w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcje składania życzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są organizowane w różnych częściach Polski. W kwietniu władze stolicy zachęcały mieszkańców do podpisywania się pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Każdy mógł dodać także kilka słów od siebie i wkleić swoje zdjęcie. Powstała z tego Warszawska Księga Wolności, która 13 października została umieszczona w kapsule czasu i wmurowana na skwerze im. Księdza Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Specjalną księgę przygotowali także Częstochowianie. Tu także księga z życzeniami ma zostać zamknięta w specjalnej kapsule czasu, zdeponowanej w jednym z częstochowskich muzeów. Intencją organizatorów jest, by kapsuła z księgą została wystawiona za 100 lat, kiedy Polska będzie obchodzić 200. rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazję do wpisania okolicznościowych życzeń mają również mieszkańcy Zamościa. Pamiątkowa księga wędruje od maja po tamtejszych urzędach, instytucjach, szkołach i organizacjach. „Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania tej księgi. Podzielmy się w niej wspomnieniami z historii naszego miasta, przywołajmy naszych lokalnych patriotów, opowiedzmy czym jest dla nas wolność i jak współcześnie rozumiemy patriotyzm. Zapiszmy w niej swoje „myśli niepodległe” – zachęcają inicjatorzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Śmierć „Zapory”
Cel – bezpieczna Europa
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Odwiedź „kuźnię generałów”
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
MP5: pierwszy z NATO
Generała Andersa akces do NATO
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
Pokonać strach przed ogniem
Trening na wieżowcu i nad wodą
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
„Zoom na proobronność”
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Fuzja w ramach PGZ
W Brukseli o bezpieczeństwie
12 Brygada 20 lat w NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
19 medali żołnierzy
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Szef NATO w Warszawie
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Drugie życie Wilczego Szańca
Panie bez taryfy ulgowej
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Getting on an Even Keel
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pancerna walka w mieście
To był realny plan odbudowy Polski
Kampania wyborcza poza armią
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Wizja marszałka prysła w Rydze
Otwarte drzwi
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Trzecia Setka Komandosa
„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Pogromcy czołgów poszukiwani
201 maratonów w 201 krajach
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO