moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Złóż życzenia wolnej Polsce

Każdy z nas może wpisać się do p amiątkowej księgi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do 11 listopada wydana przez MON księga będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy, za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy – zachęca minister Mariusz Błaszczak.

Księga z wpisami Polaków ma stać się nie tylko skarbnicą życzeń dla Ojczyzny, ale także ważnym dokumentem historycznym. Jej pomysłodawcą jest szef MON-u Mariusz Błaszczak. Księga została wystawiona 25 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pieczę nad nią sprawują oficerowie Pułku Ochrony podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Księga wzbudza spore zainteresowanie. – Życzenia wpisują między innymi mieszkańcy stolicy spacerujący po placu Piłsudskiego, ale przychodzą też turyści czy przedstawiciele różnych instytucji. Bardzo wiele wpisów jest autorstwa dzieci – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że warto skorzystać z okazji, by zostawić w pamiątkowej księdze swój ślad. – Nie ma wiele czasu, bo księga będzie wystawiona przed Grobem Nieznanego Żołnierza do 11 listopada, kiedy odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy, aby przyjść i się wpisać. Można to zrobić codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 15.00 – dodaje ppłk Klejszmit.

REKLAMA

Po raz pierwszy pamiątkowa księga 100-lecia niepodległości została wystawiona 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. Warszawiacy i turyści wpisywali się do niej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jako pierwsi mogli się do niej wpisać parlamentarzyści, którzy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym 5 grudnia 2017 roku. Zostało ono zwołane w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcje składania życzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są organizowane w różnych częściach Polski. W kwietniu władze stolicy zachęcały mieszkańców do podpisywania się pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Każdy mógł dodać także kilka słów od siebie i wkleić swoje zdjęcie. Powstała z tego Warszawska Księga Wolności, która 13 października została umieszczona w kapsule czasu i wmurowana na skwerze im. Księdza Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Specjalną księgę przygotowali także Częstochowianie. Tu także księga z życzeniami ma zostać zamknięta w specjalnej kapsule czasu, zdeponowanej w jednym z częstochowskich muzeów. Intencją organizatorów jest, by kapsuła z księgą została wystawiona za 100 lat, kiedy Polska będzie obchodzić 200. rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazję do wpisania okolicznościowych życzeń mają również mieszkańcy Zamościa. Pamiątkowa księga wędruje od maja po tamtejszych urzędach, instytucjach, szkołach i organizacjach. „Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania tej księgi. Podzielmy się w niej wspomnieniami z historii naszego miasta, przywołajmy naszych lokalnych patriotów, opowiedzmy czym jest dla nas wolność i jak współcześnie rozumiemy patriotyzm. Zapiszmy w niej swoje „myśli niepodległe” – zachęcają inicjatorzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczny powrót myśliwców
Testament geopolityczny prezydenta
Mistrz sztangi
Wyślij paczkę do PKW
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Polska Casa nad Irakiem
Film Frames from the War Front
Zmiany w ustawie o weteranach
„Ślązak” na morskiej próbie
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Morskie kły na „Anakondzie”
He Who Awaken Poles to Arms
Sarex na Mazurach
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kolejne Jelcze dla armii
Luzowanie na „Anakondzie”
Liceum im. Milewicza wyróżnione Medalem „Pro Patria”
Obronne wyzwania fotoniki
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Gorzki finisz wielkiej wojny
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
„Pułaski” wrócił do Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
We Build the World of Details
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Cel – Fort Trump
„Anakonda” w Orzyszu
Kawalerzyści na górskich trasach
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Konwój dotarł do celu
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Our efforts passed muster
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
The United States of America Have It Their Way
Wojsko szuka pielęgniarek
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
Konwój idzie przez Bałtyk
Rakiety Homara
Sto lat niepodległości
Nothing Can Stop Our Tanks
Polsko-amerykańskie negocjacje
Rząd za kluczowymi zmianami
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Wolna Polska na gruzach starego świata
Kto zbiera burzę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO