moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Złóż życzenia wolnej Polsce

Każdy z nas może wpisać się do p amiątkowej księgi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do 11 listopada wydana przez MON księga będzie dostępna na pl. Piłsudskiego w Warszawie. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy, za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy – zachęca minister Mariusz Błaszczak.

Księga z wpisami Polaków ma stać się nie tylko skarbnicą życzeń dla Ojczyzny, ale także ważnym dokumentem historycznym. Jej pomysłodawcą jest szef MON-u Mariusz Błaszczak. Księga została wystawiona 25 października przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Pieczę nad nią sprawują oficerowie Pułku Ochrony podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Księga wzbudza spore zainteresowanie. – Życzenia wpisują między innymi mieszkańcy stolicy spacerujący po placu Piłsudskiego, ale przychodzą też turyści czy przedstawiciele różnych instytucji. Bardzo wiele wpisów jest autorstwa dzieci – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. I dodaje, że warto skorzystać z okazji, by zostawić w pamiątkowej księdze swój ślad. – Nie ma wiele czasu, bo księga będzie wystawiona przed Grobem Nieznanego Żołnierza do 11 listopada, kiedy odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy, aby przyjść i się wpisać. Można to zrobić codziennie, także w weekendy w godzinach od 10.00 do 15.00 – dodaje ppłk Klejszmit.

Po raz pierwszy pamiątkowa księga 100-lecia niepodległości została wystawiona 15 sierpnia, czyli w Święto Wojska Polskiego. Warszawiacy i turyści wpisywali się do niej przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego oraz przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Jako pierwsi mogli się do niej wpisać parlamentarzyści, którzy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym 5 grudnia 2017 roku. Zostało ono zwołane w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcje składania życzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości są organizowane w różnych częściach Polski. W kwietniu władze stolicy zachęcały mieszkańców do podpisywania się pod przesłaniem dla kolejnych pokoleń. Każdy mógł dodać także kilka słów od siebie i wkleić swoje zdjęcie. Powstała z tego Warszawska Księga Wolności, która 13 października została umieszczona w kapsule czasu i wmurowana na skwerze im. Księdza Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Specjalną księgę przygotowali także Częstochowianie. Tu także księga z życzeniami ma zostać zamknięta w specjalnej kapsule czasu, zdeponowanej w jednym z częstochowskich muzeów. Intencją organizatorów jest, by kapsuła z księgą została wystawiona za 100 lat, kiedy Polska będzie obchodzić 200. rocznicę odzyskania niepodległości.

Okazję do wpisania okolicznościowych życzeń mają również mieszkańcy Zamościa. Pamiątkowa księga wędruje od maja po tamtejszych urzędach, instytucjach, szkołach i organizacjach. „Zapraszamy wszystkich do wspólnego pisania tej księgi. Podzielmy się w niej wspomnieniami z historii naszego miasta, przywołajmy naszych lokalnych patriotów, opowiedzmy czym jest dla nas wolność i jak współcześnie rozumiemy patriotyzm. Zapiszmy w niej swoje „myśli niepodległe” – zachęcają inicjatorzy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DGW

dodaj komentarz

komentarze


Jedna misja, jeden zespół
 
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Indiach mieli swój drugi dom
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok Żelaznej Dywizji
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Polska nie pozostanie osamotniona
Defendery 2019 – część 3
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Cienka niebieska linia
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Defendery 2019 – część 4
Irańskie szachy
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
GROM Challenge
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Robot” w akcji
Chorwacki test polskich kadetów
Sprawdzają Brutusa
Rozpoczynamy nową erę
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Głos (z) płonącej Warszawy
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zapal światło dla ofiar Katynia
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Polskie firmy na targach w Londynie
Śląskie sceny z życia
A Torn Subcontinent
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Z maratonu programowania do wojska
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Historia Liberatora wyjaśniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Klasy wojskowe po nowemu
Samochód do desantowania
Warszawa – miasto nieujarzmione
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Oko na Europę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Walka i dyplomacja
Iranian Chess Game
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Kosmiczny gość
Cztery lata LITPOLUKBRIG

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO