moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szwedzi u terytorialsów

Rozmach, z jakim są prowadzone szkolenia polskich terytorialsów robi wrażenie – mówi mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej. Kilku gwardzistów odwiedziło 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Szwedzi obejrzeli uzbrojenie i pokaz wyszkolenia żołnierzy. To była pierwsza robocza wizyta oficerów z zagranicznej jednostki, która jest odpowiednikiem WOT-u.

Lubelscy terytorialsi współpracują ze Szwedami od ponad roku. Na początku października polscy oficerowie WOT-u gościli w Szwecji. Teraz odbyła się rewizyta. Przedstawiciele Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet), która liczy 22 tys. żołnierzy, spędzili w Polsce cztery dni. – Szwedzka Gwardia Krajowa to bardzo cenny partner, może pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie obrony terytorialnej. Dlatego to spotkanie jest znakomitą okazją do wymiany myśli i doświadczeń szkoleniowych związanych z obroną terytorialną – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kulminacyjnym punktem pobytu szwedzkiej delegacji była wizyta na poligonie w Nowej Dębie. Na pasach taktycznych i strzelnicach goście z zagranicy śledzili przebieg szkolenia 250 żołnierzy obrony terytorialnej. Głównym ćwiczącym był 23 Batalion Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. – Nasi goście byli mocno zaskoczeni tym, że w ciągu kilkunastu miesięcy udało nam się stworzyć tak sprawnie działającą brygadę. W tej chwili mamy ponad 70% ukompletowania – zauważa kpt. Stanula. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej przygotowali m.in. pokaz taktycznego manewru zerwania kontaktu z przeciwnikiem. – Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu szkoleń oraz infrastruktury na poligonie, a także sposobu, w jaki szkoleni są żołnierze. Bardzo wysoko oceniamy zaangażowanie żołnierzy i dowódców, ale też profesjonalizm instruktorów – mówi mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

REKLAMA

Szwedzi obejrzeli również uzbrojenie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto poznali możliwości bojowe karabinków Grot i karabinów wyborowych Bor, sprzętu optoelektronicznego czy dronów Warmate. Oglądali również flotę pojazdów, które ma brygada. – Bardzo podobały im się nasze Jelcze 442.32 i quady. Szwedzcy gwardziści nie dysponują tak nowym wyposażeniem, otrzymują bowiem sprzęt wycofywany z wojsk operacyjnych – mówi kpt. Damian Stanula. Z kolei mjr Sallnas przyznaje: – To bardzo ważne, aby mieć nowy i dobry sprzęt, który odpowiada zadaniom, jakie stoją przed tego rodzaju formacją. Dzięki temu wojska stają się pełnowartościowymi pododdziałami bojowymi.

Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej wpisuje się w założenia europejskiej inicjatywy współpracy regionalnej obrony terytorialnej. Jej inicjatorem jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a główny cel to budowa platformy, która umożliwi wymianę doświadczeń, wspólne szkolenia i wymianę informacji o ewentualnych zagrożeniach. Dlatego każda z brygad obrony terytorialnej została oddelegowana do współpracy z innym krajem. Lubelska – właśnie ze Szwecją. – Naszą współpracę będziemy chcieli w przyszłości jeszcze bardziej zacieśnić. Być może kolejnym krokiem będą wspólne szkolenia polskich i szwedzkich instruktorów – zapowiada kpt. Stanula.

2 Lubelska Brygada Obrony terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego powstała jako jedna z pierwszych jednostek nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce. Dowództwo brygady znajduje się w Lublinie, a podległe jej bataliony lekkiej piechoty stacjonują w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy około 3 tys. żołnierzy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Powrót lekkich czołgów w US Army
Technologiczne inwestycje HSW
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Album na urodziny „Łuka”
See You On The Mat
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Playing the World
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
„Snipy” to oczy...
Widzimy się na macie
Bal na rzecz weteranów
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Proobronna „Anakonda”
Polscy generałowie w strukturach NATO
Antoś, symbol Lwowa
Cybernetyczna foka lustruje dno
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Więcej pieniędzy dla kombatantów
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pilot z precyzją chirurga
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
ORP „Drużno” po nowemu
Polskie święta na misjach
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Klątwa czarnego złota
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Zrobiłem to, co do mnie należało
Poszukiwana Harpia
Morze niezgody
Lekcja zimowego przetrwania
Curse of the Black Gold
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Panie bez taryfy ulgowej
Czarter samolotów dla VIP-ów
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
13 Desperadoes
Centrum w zawieszeniu
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Granice są po to, by je przekraczać
Militaria z morskiego dna
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Cel – bezpieczna Europa
„Sophia” do końca marca
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO