moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szwedzi u terytorialsów

Rozmach, z jakim są prowadzone szkolenia polskich terytorialsów robi wrażenie – mówi mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej. Kilku gwardzistów odwiedziło 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Szwedzi obejrzeli uzbrojenie i pokaz wyszkolenia żołnierzy. To była pierwsza robocza wizyta oficerów z zagranicznej jednostki, która jest odpowiednikiem WOT-u.

Lubelscy terytorialsi współpracują ze Szwedami od ponad roku. Na początku października polscy oficerowie WOT-u gościli w Szwecji. Teraz odbyła się rewizyta. Przedstawiciele Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet), która liczy 22 tys. żołnierzy, spędzili w Polsce cztery dni. – Szwedzka Gwardia Krajowa to bardzo cenny partner, może pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie obrony terytorialnej. Dlatego to spotkanie jest znakomitą okazją do wymiany myśli i doświadczeń szkoleniowych związanych z obroną terytorialną – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kulminacyjnym punktem pobytu szwedzkiej delegacji była wizyta na poligonie w Nowej Dębie. Na pasach taktycznych i strzelnicach goście z zagranicy śledzili przebieg szkolenia 250 żołnierzy obrony terytorialnej. Głównym ćwiczącym był 23 Batalion Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej. – Nasi goście byli mocno zaskoczeni tym, że w ciągu kilkunastu miesięcy udało nam się stworzyć tak sprawnie działającą brygadę. W tej chwili mamy ponad 70% ukompletowania – zauważa kpt. Stanula. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej przygotowali m.in. pokaz taktycznego manewru zerwania kontaktu z przeciwnikiem. – Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu szkoleń oraz infrastruktury na poligonie, a także sposobu, w jaki szkoleni są żołnierze. Bardzo wysoko oceniamy zaangażowanie żołnierzy i dowódców, ale też profesjonalizm instruktorów – mówi mjr Carl Johan Sallnas ze Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

Szwedzi obejrzeli również uzbrojenie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto poznali możliwości bojowe karabinków Grot i karabinów wyborowych Bor, sprzętu optoelektronicznego czy dronów Warmate. Oglądali również flotę pojazdów, które ma brygada. – Bardzo podobały im się nasze Jelcze 442.32 i quady. Szwedzcy gwardziści nie dysponują tak nowym wyposażeniem, otrzymują bowiem sprzęt wycofywany z wojsk operacyjnych – mówi kpt. Damian Stanula. Z kolei mjr Sallnas przyznaje: – To bardzo ważne, aby mieć nowy i dobry sprzęt, który odpowiada zadaniom, jakie stoją przed tego rodzaju formacją. Dzięki temu wojska stają się pełnowartościowymi pododdziałami bojowymi.

Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej wpisuje się w założenia europejskiej inicjatywy współpracy regionalnej obrony terytorialnej. Jej inicjatorem jest Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, a główny cel to budowa platformy, która umożliwi wymianę doświadczeń, wspólne szkolenia i wymianę informacji o ewentualnych zagrożeniach. Dlatego każda z brygad obrony terytorialnej została oddelegowana do współpracy z innym krajem. Lubelska – właśnie ze Szwecją. – Naszą współpracę będziemy chcieli w przyszłości jeszcze bardziej zacieśnić. Być może kolejnym krokiem będą wspólne szkolenia polskich i szwedzkich instruktorów – zapowiada kpt. Stanula.

2 Lubelska Brygada Obrony terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego powstała jako jedna z pierwszych jednostek nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce. Dowództwo brygady znajduje się w Lublinie, a podległe jej bataliony lekkiej piechoty stacjonują w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie brygada liczy około 3 tys. żołnierzy.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Irackie zapiski gen. Bieńka
Wojna w świętym mieście, epilog
Remont „Piasta” na finiszu
Wodowanie „Artemisa”
Alarm dla Jastrzębi
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Leopardy w pułapce
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
„Bukowo” u brzegów Łotwy
NATO i kosowska łamigłówka
Bliski Wschód. Region bez klucza
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Tarcza przeciwko agresji
Panie bez taryfy ulgowej
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Odliczanie do majowej defilady
Błękitna Armia przybywa do Polski
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Katyńskie pamiątki
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Sukcesy biegających żołnierzy
„Sophia” z nową zmianą
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Kolejka dostawców niszczycieli
Szef NATO w Warszawie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Life Enchanted in Museum Display Case
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Święto stołecznego garnizonu
Cel – bezpieczna Europa
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Ducha nie wolno tracić
Wilno w polskich rękach
Kampania wyborcza poza armią
Leopards in a Trap
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Więcej wojska w Łomży
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Życie zaklęte w gablotach
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO