moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii

Rząd chce, by kierunki modernizacji technicznej polskiego wojska były określane w perspektywie piętnastu lat, nie jak obecnie – dziesięciu. Wczoraj na temat tej propozycji rozmawiali posłowie z sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Wydłużenie o pięć lat okresu planistycznego poparli zarówno przedstawiciele PiS, jak i ugrupowań opozycyjnych.

Wytyczanie kierunków rozwoju armii na 15 lat to zmiana, która – jak przekonywał wczoraj posłów wiceminister Wojciech Skurkiewicz – dostosuje polski system planowania do standardów NATO. Sojusz bowiem w ubiegłym roku wydłużył z 10 do 15 lat okres, który bierze pod uwagę przy opracowywaniu planów rozwoju. – Kluczowe dokumenty NATO opisują wprost zobowiązania Polski względem tego paktu w latach 2018–2032, a więc w perspektywie 15-letniej – mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wiceszef MON przypomniał także, że planowanie w perspektywie 10 lat zostało uznane przez autorów Strategicznego Przeglądu Obronnego za okres niewystarczający do realizacji długookresowych inwestycji. Przykładem jest chociażby program budowy polskiej tarczy antyrakietowej. – W trakcie realizacji Strategicznego Przeglądu Obronnego wskazano, że 10-letni horyzont planowania jest niewystarczający w odniesieniu do procesu pozyskiwania technologii obronnej i zaawansowanych systemów uzbrojenia – zauważył Wojciech Skurkiewicz.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony Michał Jach (PiS) zwrócił uwagę, że o potrzebie zmiany przepisów w tym kierunku posłowie rozmawiali nieoficjalnie już od dłuższego czasu. – Tak, ale problem przy modernizacji polskiego wojska tkwi w determinacji i konsekwencji realizowania poszczególnych programów, a nie w okresach planistycznych – mówił poseł Leszek Ruszczyk (PO). Z kolei Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji, wytknął, że rząd wciąż nie przyjął najważniejszych dokumentów określających kierunki rozwoju armii. Chodzi przede wszystkim o nowy Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych. Obecny, przyjęty w 2012 roku, określa bowiem zadania jedynie do 2022 roku. Przyjęcie nowego dokumentu jest konieczne, aby móc zawierać umowy wieloletnie na modernizację techniczną, wychodzące poza 2022 rok. – Jakiś czas temu mówiliście o kupnie fregat typu Adelajda. Tymczasem w obecnie obowiązującym PTM nie ma mowy o potrzebie ich pozyskania – mówił były wiceminister obrony (w rządzie PO–PSL). Wiceminister Skurkiewicz zapewnił jednak, że uaktualniony PTM zostanie wkrótce ogłoszony.

Wydłużenie okresu planistycznego o 5 lat wymaga zmiany ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Projekt nowelizacji opracowało ministerstwo obrony. We wrześniu trafił on do Sejmu jako dokument rządowy. Wczoraj posłowie z komisji obrony poparli rozwiązania zaproponowane przez MON. Za opowiedzieli się zarówno politycy PiS, jak i opozycji. – Poprzemy tę propozycję – deklarował wiceprzewodniczący komisji Czesław Mroczek (PO). Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Amerykańska przyszłość WZL
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Desant z transportowca-giganta
Zielonka dla Patriotów
Od sojusznika do kata
Operacja dywersyjna przed wojną
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
High Confidence Operations
Białorusini odnowili pomnik Polaków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Nowa misja i nowy sprzęt
Cienka niebieska linia
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Wędrówka dla Dwóch Serc
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Śladami Pierwszej Pancernej
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Preselekcja u komandosów
Piknik ze smakiem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Brunatno-czerwona zmowa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Torn Subcontinent
Bohaterowie jadą na wakacje
Wielofunkcyjny scyzoryk
Szukamy następcy Herculesa
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Jedna misja, jeden zespół
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojsko wróciło do Lublina
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO