moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani rozpoczęli swoje igrzyska

Jesteście niepokonanym pokoleniem i wzorem dla nas wszystkich. Jesteście generacją Invictus Games – powiedział książę Harry otwierając igrzyska weteranów w Sydney. W tym roku po raz pierwszy w tej sportowej rywalizacji bierze udział reprezentacja Polski. – Jestem przekonany, że przez najbliższy tydzień stworzycie na sportowych arenach wielkie show – mówił książę Harry.Na dziedzińcu opery w Sydney zebrali się zawodnicy, ich rodziny i przyjaciele oraz wolontariusze i zaproszeni goście. Trudno o bardziej prestiżowe miejsce, gmach opery jest symbolem miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Gdy ze sceny padły słowa: „Game on, down under!", czwarte igrzyska Invictus Games zostały oficjalnie rozpoczęte.

Ceremonia ta była niezapomnianym przeżyciem dla 500 zawodników i ponad 1000 ich rodzin i przyjaciół, czyli – jak podkreślali organizatorzy – jednej wielkiej rodziny Invictus Games. – Jesteście silni, dumni i niepokonani – powiedział Peter Cosgrove, gubernator generalny Australii, witając zawodników tegorocznych igrzysk. Flagę zawodów wciągnęli na maszt przedstawiciele krajów-gospodarzy, w których dotychczas odbywały się igrzyska: USA, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Australii.


Książę Harry przypomniał, że inspiracją do założenia fundacji Invictus Games, która organizuje sportowe rozgrywki rannych weteranów, były jego przeżycia z misji w Afganistanie. Podkreślił także, że w wielu krajach pamięta się o żołnierzach z II wojny światowej, a nie docenia się tych, którzy współcześnie służyli i zostali ranni na misjach w Iraku czy Afganistanie. – Kiedy przez najbliższy tydzień będziecie rywalizować, pamiętajcie, że nie robicie tego tylko dla siebie, dla waszych rodzin i narodów, ale dla całej generacji Invuctus Games – dodał.

– Towarzyszyły nam ogromne emocje. Czułem solidarność z każdym weteranem obecnym na uroczystości. Byłem dumny z tego, że naszą reprezentację wyróżniają barwy narodowe – mówi st. plut. Włodzimierz Wysoki. Opowiada, że stojąc wśród weteranów z innych narodów miał poczucie, że łączy go z nimi nie tylko sportowa rywalizacja, ale także braterstwo broni.


W odbywających się po raz czwarty igrzyskach udział bierze 500 weteranów z 18 krajów, będą oni rywalizować w 11 konkurencjach sportowych. Zawody rozpoczęły się w piątek rano od gry w golfa. Zorganizowała je ISPS Handa (Międzynarodowe Towarzystwo Promocji Sportu), organizacja charytatywna wspierająca golf niewidomych i niepełnosprawnych, na liczącym 18 dołków polu golfowym w klubie New South Wales Golf Club.

W sobotę rano rozegrana został pierwsza medalowa konkurencja igrzysk – na wyspie Cockatoo Jaguar Land Rover zorganizował wyścigi samochodowe. Wśród ekip z 12 krajów była także polski team, który tworzyli Janusz Raczy i Marcin Chłopeniuk. – To nie był łatwy przejazd. Musieliśmy pokonać trzy wyznaczone tory przeszkód, na których dość gęsto były ustawione bramki. Nie jeździłem nigdy samochodem z kierownicą po prawej stronie – opowiada Janusz Raczy. Na podium stanęli zawodnicy z Australii, Wielkiej Brytanii i Francji.

Strategicznym partnerem polskiej reprezentacji weteranów na Invictus Games Sydney 2018 oraz sponsorem relacji z zawodów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber , korespondencja z Sydney

autor zdjęć: Invictus Games, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Kto zbiera burzę
„Ślązak” na morskiej próbie
Sarex na Mazurach
Inwestycje w wewnętrzne bezpieczeństwo
Polska Casa nad Irakiem
Wyjątkowe Święto Niepodległości
He Who Awaken Poles to Arms
„Anakonda” w Orzyszu
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Kawalerzyści na górskich trasach
We Build the World of Details
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Zmiany w ustawie o weteranach
Film Frames from the War Front
Rakiety Homara
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Cel – Fort Trump
Wyślij paczkę do PKW
Rząd za kluczowymi zmianami
Celowniki holograficzne dla terytorialsów
WIW częścią obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Wojsko szuka pielęgniarek
Bezpieczny powrót myśliwców
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Mistrz sztangi
Obronne wyzwania fotoniki
Nothing Can Stop Our Tanks
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Our efforts passed muster
Gorzki finisz wielkiej wojny
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Luzowanie na „Anakondzie”
Kolejne Jelcze dla armii
Morskie kły na „Anakondzie”
Gen. Sokołowski: Służba na misjach procentuje
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Sto lat niepodległości
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Wolna Polska na gruzach starego świata
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Konwój idzie przez Bałtyk
Polki mistrzyniami świata w maratonie
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Finał „Anakondy” na drawskim poligonie
Polsko-amerykańskie negocjacje
The United States of America Have It Their Way
Testament geopolityczny prezydenta
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Konwój dotarł do celu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO