moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska

Jesteście niepokonanym pokoleniem i wzorem dla nas wszystkich. Jesteście generacją Invictus Games – powiedział książę Harry otwierając igrzyska weteranów w Sydney. W tym roku po raz pierwszy w tej sportowej rywalizacji bierze udział reprezentacja Polski. – Jestem przekonany, że przez najbliższy tydzień stworzycie na sportowych arenach wielkie show – mówił książę Harry.Na dziedzińcu opery w Sydney zebrali się zawodnicy, ich rodziny i przyjaciele oraz wolontariusze i zaproszeni goście. Trudno o bardziej prestiżowe miejsce, gmach opery jest symbolem miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Gdy ze sceny padły słowa: „Game on, down under!", czwarte igrzyska Invictus Games zostały oficjalnie rozpoczęte.

Ceremonia ta była niezapomnianym przeżyciem dla 500 zawodników i ponad 1000 ich rodzin i przyjaciół, czyli – jak podkreślali organizatorzy – jednej wielkiej rodziny Invictus Games. – Jesteście silni, dumni i niepokonani – powiedział Peter Cosgrove, gubernator generalny Australii, witając zawodników tegorocznych igrzysk. Flagę zawodów wciągnęli na maszt przedstawiciele krajów-gospodarzy, w których dotychczas odbywały się igrzyska: USA, Wielkiej Brytanii, Kanady oraz Australii.


Książę Harry przypomniał, że inspiracją do założenia fundacji Invictus Games, która organizuje sportowe rozgrywki rannych weteranów, były jego przeżycia z misji w Afganistanie. Podkreślił także, że w wielu krajach pamięta się o żołnierzach z II wojny światowej, a nie docenia się tych, którzy współcześnie służyli i zostali ranni na misjach w Iraku czy Afganistanie. – Kiedy przez najbliższy tydzień będziecie rywalizować, pamiętajcie, że nie robicie tego tylko dla siebie, dla waszych rodzin i narodów, ale dla całej generacji Invuctus Games – dodał.

– Towarzyszyły nam ogromne emocje. Czułem solidarność z każdym weteranem obecnym na uroczystości. Byłem dumny z tego, że naszą reprezentację wyróżniają barwy narodowe – mówi st. plut. Włodzimierz Wysoki. Opowiada, że stojąc wśród weteranów z innych narodów miał poczucie, że łączy go z nimi nie tylko sportowa rywalizacja, ale także braterstwo broni.


W odbywających się po raz czwarty igrzyskach udział bierze 500 weteranów z 18 krajów, będą oni rywalizować w 11 konkurencjach sportowych. Zawody rozpoczęły się w piątek rano od gry w golfa. Zorganizowała je ISPS Handa (Międzynarodowe Towarzystwo Promocji Sportu), organizacja charytatywna wspierająca golf niewidomych i niepełnosprawnych, na liczącym 18 dołków polu golfowym w klubie New South Wales Golf Club.

W sobotę rano rozegrana został pierwsza medalowa konkurencja igrzysk – na wyspie Cockatoo Jaguar Land Rover zorganizował wyścigi samochodowe. Wśród ekip z 12 krajów była także polski team, który tworzyli Janusz Raczy i Marcin Chłopeniuk. – To nie był łatwy przejazd. Musieliśmy pokonać trzy wyznaczone tory przeszkód, na których dość gęsto były ustawione bramki. Nie jeździłem nigdy samochodem z kierownicą po prawej stronie – opowiada Janusz Raczy. Na podium stanęli zawodnicy z Australii, Wielkiej Brytanii i Francji.

Strategicznym partnerem polskiej reprezentacji weteranów na Invictus Games Sydney 2018 oraz sponsorem relacji z zawodów jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber , korespondencja z Sydney

autor zdjęć: Invictus Games, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju

dodaj komentarz

komentarze


Blitzkrieg na stepach Mongolii
 
Czarny odchodzi do cywila
Zielonka dla Patriotów
Wojna wywiadów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Irańskie szachy
Kolejne NUR-y do modernizacji
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przysięga śląskich terytorialsów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozdarty subkontynent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Przez krew zdobyty Śląsk
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Rivalry on Closed Sea
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Torn Subcontinent
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw „Sonda”, później promocja
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wozy amunicyjne do Raków
Śladami Pierwszej Pancernej
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Amerykańska przyszłość WZL
Spełniliśmy swój obowiązek
Cienka niebieska linia
Śląskie obchody wojskowego święta
Sprawdzają Brutusa
Warszawa walczy, wracamy
„Pułaski” wrócił do kraju
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO