moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Patrol” walczy ze skażeniami

„Pociąg relacji Berlin–Warszawa może być napromieniowany nieznanymi substancjami” – ogłasza Interpol. Informacja dociera do Komendy Głównej Policji. W stan gotowości zostaje postawione m.in. wojsko, policja i straż pożarna. Taką sytuację kryzysową służby ćwiczyły dziś w Warszawie podczas „Patrolu”, czyli testowania systemu wykrywania skażeń, które odbywa się co trzy lata.

W „Patrolu ‘18”, który potrwa do piątku, uczestniczy około trzech tysięcy funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, straży granicznej oraz żołnierzy. Będą oni współpracować ze sobą na terenie całej Polski w ramach centrów zarządzania kryzysowego w 16 województwach. Scenariusz ćwiczeń zakłada, że najważniejsze wydarzenia rozegrają się w Warszawie, Rzeszowie i Dziwnowie.

Dziś żołnierze i funkcjonariusze musieli stawić czoła dwóm zadaniom. W Rzeszowie do akcji wkroczyły służby sanitarne, ponieważ jeden z pasażerów samolotu, który wylądował na lotnisku, miał objawy choroby zakaźnej. Drugi z epizodów ćwiczeń odbył się w Warszawie na stacji kolejowej Warszawa Praga. – Scenariusz zakładał, że na dworcu kolejowym w Berlinie ktoś rozproszył substancję promieniotwórczą. Służby niemieckie po czasie wykryły to i zaalarmowały Interpol.

Jest niemal pewne, że substancja promieniotwórcza mogła się również znaleźć w pociągu relacji Berlin–Warszawa, który ruszał z dworca w momencie rozpylenia niebezpiecznych substancji – opowiada ppłk Jarosław Czepiel, szef wydziału koordynacji Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Zostaje powołany sztab kryzysowy i zapada decyzja, że pociąg ma być skierowany na stację PKP Warszawa Praga. W wagonach są pasażerowie. Cały obszar stacji Warszawa Praga został zabezpieczony przez policję, dodatkowo funkcjonariusze zabezpieczyli też teren wokół pociągu. Nikt niepożądany nie może znaleźć się zbyt blisko skażonych wagonów. Najpierw ewakuowani zostali pasażerowie. Każdy z nich musi być dokładnie sprawdzony przez specjalistów z Państwowej Agencji Atomistyki. W ochronnych kombinezonach sprawdzają oni detektorami, czy na pasażerach znajdują się niebezpieczne substancje. – Jeśli są to drobne cząstki jakiegoś izotopu, wystarczy czasami umyć skórę lub strzepnąć je z ubrania. Ale wiadomo, że wówczas skażona jest już woda, którą się umyliśmy. Ją też trzeba odpowiednio zabezpieczyć i zneutralizować szkodliwe substancje. Wszystkie działania są prowadzone według ścisłych procedur – wyjaśnia ppłk Czepiel.

W akcji brał również udział Zespół Pobierania Prób z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Wojskowi chemicy pobrali próbki niebezpiecznej substancji z pociągu oraz z ubrań pasażerów. Następnie będą je analizować w laboratorium, ich neutralizacja odbędzie się w specjalnie do tego celu wyznaczonym terenie. Pobieranie takich próbek jest niezwykle czasochłonne. – To nie jest dynamiczna akcja bojowa, żołnierze działają powoli i bardzo dokładnie, tak by niczego nie przegapić – wyjaśnia ppłk Czepiel.

W czasie ćwiczeń „Patrol ‘18” w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń na pełnych obrotach pracuje centrum dyspozycyjne. – Analizujemy wszystkie epizody i wyciągamy wnioski, odpowiadamy na pytania: czy zagrożenie jest duże, jak silni są terroryści, jaką bronią dysponują… – mówi ppłk Czepiel. Na podstawie takich danych specjaliści wypracowują rekomendacje dla osób, które decydują o tym, jakie służby zostaną zaangażowane w działanie antykryzysowe. – Sugerujemy też, jak żołnierze, policjanci czy strażacy powinni przygotować się do działania, by wszystko odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. Wskazujemy rozwiązania, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo ludności cywilnej – dodaje Czepiel.

Wojsko na „Patrol ‘18” poza specjalistami z Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń skierowało także kompanię chemiczną z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kierownikiem ćwiczeń jest szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jutro kolejna część szkolenia. W porcie w Dziwnowie rybacy odnajdą beczkę pełną amunicji, a na lotnisku w Warszawie terroryści będą próbowali wnieść na pokład samolotu przesyłkę z niebezpieczną zawartością.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
 
Dwa oblicza agenta wywiadu
Sukcesy sportowców w mundurach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Ochotnik do Polski
Medycy WOT kontra COVID-19
Iran uderza w USA
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Logistycy transportują środki ochronne
PGZ pomaga w walce z epidemią
Koronawirus na wojskowej uczelni
Arsenał Iranu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Zryw kościuszkowski
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Poprad w kolejnej jednostce
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Trzy cele na ścieżce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi medycy w gotowości
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Policja i wojsko kontra COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Testy radarów dla Wisły
Terytorialsi nie stracą dodatku
Następca RPG-7
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Studia on-line w Szkole Orląt
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Rakiety w celu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Saperzy w walce z Covid-19
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sześć dekad pod wirnikiem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Gwiezdne wojny” Reagana
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Dowodzę najlepszymi
Obradowała Rada Gabinetowa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
We Are All Darfur
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Edukacja na platformie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO