moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
St. kpr. Tomasz Rożniatowski

Niektórzy weterani twierdzą, że lepiej zginąć, niż wrócić jako kaleka. Ja nigdy tak nie pomyślałem – mówi st. kpr. Tomasz Rożniatowski, który na misji w Afganistanie uległ ciężkiemu wypadkowi. Przez najtrudniejszy okres w życiu pomogli mu przejść koledzy i sport, który daje mu poczucie bycia sprawnym. Na Invictus Games wystartuje w czterech dyscyplinach. Powodzenia!

Biega, pływa, jeździ na rowerze. Trenuje kick boxing i boks tajski. Udowadnia, że mimo  niepełnosprawności można prowadzić aktywny tryb życia. Wziął udział w wyprawie na Spitsbergen oraz w międzynarodowym rajdzie rowerowym organizowanym przez Dowództwo US Army w Europie, nauczył się także nurkować.

Pochodzi z rodziny o wojskowych tradycjach. Dziadek walczył w bitwie pod Monte Cassino, ojciec był spadochroniarzem. On sam żołnierski mundur traktował jako spełnienie dziecięcych marzeń. W 2011 roku po raz pierwszy wyjechał na misję do Afganistanu. „Chciałem zobaczyć, na co mnie stać. Pojechałbym jeszcze raz”, zapewnia.

Tego dnia na trasie jego patrolu znajdowała się słynna „ajdikstrasse”, jak żołnierze nazywali drogę, gdzie talibowie często podkładali urządzenia wybuchowe. Transporter, w którym Tomasz jechał jako gunner (czyli strzelec), wjechał na minę, wywrócił się do góry kołami i zmiażdżył mu lewą rękę. Gdy kilka dni później Tomasz ocknął się w szpitalu w Bagram, dowiedział się, że lekarze musieli ją amputować. Kolejne operacje przeszedł w szpitalu w Ramstein.

„Niektórzy weterani twierdzą, że lepiej zginąć, niż wrócić jako kaleka. Ja nigdy tak nie pomyślałem”, zapewnia Tomasz. Wypadek wywrócił jego życie do góry nogami. Podczas rehabilitacji poznał innych weteranów, również ciężko rannych na misjach. Nie było mu wówczas łatwo, ale pomogli starsi i bardziej doświadczeni koledzy. Zrozumiał, że chce nadal służyć. Po zakończeniu leczenia był jednym z pierwszych żołnierzy, którzy ukończyli kurs podoficerski, dostał kategorię zdrowia zdolny z ograniczeniami. Obecnie służy w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako młodszy podoficer wydziału szkolenia ogólnowojskowego I WF. Twierdzi, że ma do spłacenia dług wdzięczności. Ciągle szuka nowych wyzwań. Na ringu walczy z przeciwnikami w pełni sprawnymi. „Sport daje mi poczucie, że można być sprawnym mimo niepełnosprawności. To sport pomógł mi się podnieść i stać lepszym człowiekiem”, podkreśla. W internecie publikuje filmiki ze swoich treningów. Pokazuje też, jak jedną ręką zawiązać buty. Dąży do tego, aby inni żołnierze ranni na misjach zobaczyli, że jak się chce, to można wszystko.

Wspólnie z raperem Dominikiem Grabowskim, znanym jako Doniu, napisał i nagrał piosenkę „Walkę mamy we krwi” (teledysk dostępny na platformie YouTube). Jej tytuł nawiązuje do współczesnych weteranów, którzy stali na straży pokoju w najbardziej niebezpiecznych miejscach na świecie. Ich walka nie zakończyła się wraz z powrotem do kraju. Ten utwór zadedykowali wszystkim, którzy na co dzień zmagają się z przeciwnościami losu, a dopóki walczą, są bohaterami.

Przed Tomaszem kolejna poprzeczka. „Udział w Invictus Games to duże wyzwanie. Chciałbym zdobyć medal, aby nie zawieść osób, które na mnie liczą”, mówi.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
A Torn Subcontinent
Najpierw „Sonda”, później promocja
Szukamy następcy Herculesa
Brunatno-czerwona zmowa
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
Bohaterowie jadą na wakacje
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Cienka niebieska linia
Amerykańska przyszłość WZL
„Pułaski” wrócił do kraju
Śladami Pierwszej Pancernej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wojna wywiadów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
High Confidence Operations
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Od sojusznika do kata
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Spełniliśmy swój obowiązek
Przysięga śląskich terytorialsów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wozy amunicyjne do Raków
Piknik ze smakiem
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojsko wróciło do Lublina
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Przez krew zdobyty Śląsk
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
Preselekcja u komandosów
Wędrówka dla Dwóch Serc
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Czarny odchodzi do cywila
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Strzelać nauczyłem się sam
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zielonka dla Patriotów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Nowa misja i nowy sprzęt
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO