moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
St. szer. rez. Jan Koczar

Na misji w Bośni i Hercegowinie w wybuchu miny przeciwpiechotnej stracił nogę. Długo wstydził się swojej niepełnosprawności, ale rodzina i koledzy weterani bardzo go wspierali. Dziś trenuje siatkówkę na siedząco i łucznictwo. – Nie wiem, czy na Invictus Games uda mi się zdobyć medal, ale czy tylko na tym polega zwycięstwo? – mówi st. szer. rez. Jan Koczar.

Był 1996 rok, gdy jako strzelec wyborowy wyjechał na I zmianę IFOR w Bośni i Hercegowinie. Służył w 16 Batalionie Powietrznodesantowym, który wchodził w skład 6 Brygady Powietrznodesantowej. „Niestety, zabrakło mi szczęścia. Na posterunku doszło do wypadku”, mówi. W wybuchu miny przeciwpiechotnej stracił nogę. Spędził prawie rok w szpitalu. Dziś porusza się dzięki protezie.

Początkowo wstydził się swojej niepełnosprawności. Protezę zakrywał długimi, luźnymi spodniami. To uczucie towarzyszyło mu przez lata. „Przełamałem się dopiero w 2014 roku, gdy pojechałem z rodziną nad morze. Wtedy po raz pierwszy włożyłem na plażę krótkie spodnie”, wspomina. Zapisał się do Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. W powrocie do normalności pomogły mu spotkania i rozmowy z innymi poszkodowanymi na misjach weteranami. Dawały mu siłę i poczucie, że nie jest sam. Dziś uważa, że jego sztuczna noga to nic nadzwyczajnego. „Obecnie mam protezę, która mi pozwala dobrze się poruszać, a nawet pobiegać. Zmienił się też społeczny odbiór poszkodowanych żołnierzy, kiedyś mówiło się »inwalida wojskowy«, dziś »weteran«. Jest różnica”, podkreśla.

„Gdybym nie został żołnierzem, byłbym sportowcem”, mówi. Jan chętnie opowiada o swojej pasji. Na przykład o grze w drużynie Amp Futbol Szombierki Bytom dla osób niepełnosprawnych. To dyscyplina niszowa w Polsce. Zasady są praktycznie takie same jak w zwykłym futbolu: piłka jest jedna, a bramki są dwie. Aby móc swobodnie i dynamicznie poruszać się po boisku, zawodnicy używają specjalnych kul łokciowych.

W amp futbol grał także z drużyną Kuloodporni Bielsko-Biała, z którą zdobył w 2017 roku brązowy medal na mistrzostwach Polski w tej dyscyplinie. Medal był nagrodą za włożony wysiłek, jednak nie mniej ważne były rywalizacja sportowa, przełamywanie barier oraz poczucie ducha walki. „Niestety, musiałem zrezygnować, gdyż uprawianie tego sportu oznacza szalenie wyczerpujące treningi oraz szybkie bieganie po boisku o kulach, co mocno obciążało zdrową nogę”, mówi.

Wyćwiczone w wojsku oko przydaje się dziś, gdy Jan trenuje łucznictwo. Uważa, że nie jest to łatwa dyscyplina. Na strzelnicy towarzyszy mu 13-letnia córka Weronika, która także strzela z łuku. Wsparciem jest też żona Agnieszka, która jeździ z nim na treningi. Jan żartuje, że podaje mu dyski, rzut dyskiem jest bowiem kolejną dyscypliną, którą uprawia. Przychylnym okiem na jego sportowe pasje patrzy komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku, gdzie Jan jest starszym dokumentalistą.

„Trenuję ostro, aby na Invictus Games osiągnąć jak najlepszy wynik. Nie wiem, czy uda mi się zdobyć medal, ale czy tylko na tym polega zwycięstwo?”, podsumowuje.

Sponsorem relacji z zawodów Invicuts Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Spełniliśmy swój obowiązek
Wielofunkcyjny scyzoryk
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Sprawdzają Brutusa
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojna wywiadów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Obrady Rady Unii Europejskiej
Czarny odchodzi do cywila
Rozpoczynamy nową erę
Amerykańska przyszłość WZL
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Preselekcja u komandosów
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Śladami Pierwszej Pancernej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Rivalry on Closed Sea
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Wave of Alliances
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Cienka niebieska linia
Irańskie szachy
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Warszawa walczy, wracamy
High Confidence Operations
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Od sojusznika do kata
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Przysięga śląskich terytorialsów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Pułaski” wrócił do kraju
A Torn Subcontinent
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Jedna misja, jeden zespół
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Przez krew zdobyty Śląsk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Desant z transportowca-giganta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO