moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowa współpraca wojsk obrony terytorialnej

„Zjednoczeni – zwyciężymy” – pod takim hasłem w Warszawie odbyły się obrady dowódców obrony terytorialnej z Europy, USA i Izraela. Przedstawiciele 13 państw rozmawiali o doświadczeniach w tworzeniu i szkoleniu formacji terytorialnych. –   Efektywna współpraca międzynarodowa jest bardzo ważna dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Od wczoraj w Warszawie trwają obrady dowództw formacji OT. To pierwsze tego rodzaju spotkanie. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 państw: Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Izraela, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Węgier i USA. Przy czym reprezentanci Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz Wirginii występują w roli partnera strategicznego projektu. Dziś z uczestnikami obrad spotkał się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Wojska Obrony Terytorialnej muszą czerpać wzorce od najlepszych formacji na świecie, ale też przekazywać dobre praktyki innym. Z naszej inicjatywy ruszyły prace grupy dowódców formacji OT z 13 państw. Obrona Terytorialna to ogromy potencjał, który trzeba wykorzystać! – mówił minister Błaszczak.

Polskie Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zaproponowało utworzenie Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (European Territorial Defence Regional Cooperation Initiative). Chodzi o budowę platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń dotyczących rekrutacji, prowadzenia działań informacyjnych, współpracy cywilno-wojskowej czy wreszcie wspólne ćwiczenia i szkolenia. – Cele naszego działania są tożsame, więc warto się zastanowić, co formacje obrony terytorialnej mogą robić wspólnie, aby efektywnie przygotowywać swoich żołnierzy i wpisywać się w systemy obronne państw – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u.

Minister Błaszczak podkreślał, że cieszy go pozytywna reakcja na polską propozycję powołania Inicjatywy. – Wpisuje się ona bardzo dobrze zarówno w politykę NATO, jak i wzmacnianie relacji dwustronnych – mówił. Szef MON-u zaznaczył, że sytuacja w naszym regionie wymaga podejmowania działań wzmacniających zdolności do obrony terytorium kraju.  –  Dla tego wspólnego bezpieczeństwa bardzo ważna jest efektywna współpraca międzynarodowa, w tym regionalna – zaznaczał minister Błaszczak. Dodał, że to ważne, by móc korzystać z doświadczeń państw bardziej zaawansowanych w tworzeniu struktur obrony terytorialnej.


Film: MON

Minister podziękował dowódcom i oficerom przybyłym z zagranicy. Zwrócił uwagę, że tak ważne spotkanie odbywa się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – To wydarzenie szczególnie ważne dla Polaków. Przypomina nam, jak istotna jest ciągła dbałość o wolność i bezpieczeństwo naszych państw. Niech motto terytorialsów „zawsze gotowi, zawsze blisko” przyświeca nam wszystkim w dalszym rozwoju zainaugurowanej dziś współpracy – mówił minister Błaszczak.

Podczas obrad rozmawiano również o rekrutacji oraz utrzymaniu personelu formacji terytorialnych w służbie, zarządzaniu kryzysowym podczas klęsk żywiołowych i katastrof, a także wspólnych szkoleniach i ćwiczeniach.

Zgodnie z informacjami DWOT współpraca szkoleniowa może doprowadzić do utworzenia regionalnego ośrodka szkolenia dla terytorialsów na wzór istniejących sojuszniczych centrów doskonalenia tzw. NATO Center of Excellence – COE. Minister zaproponował, że taki ośrodek mógłby powstać na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Wojska obrony terytorialnej powstały 1 stycznia 2017 roku. Są piątym rodzajem polskich sił zbrojnych. Do ich głównych zadań należą m.in.: współdziałanie z wojskami operacyjnymi, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze oraz te związane z zarządzaniem kryzysowym. Obecnie w WOT służbę pełni ponad 14 tys. żołnierzy, w tym ponad 11 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych. Do końca 2018 roku w strukturach WOT-u może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym ok. 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. 

Docelowo powstanie siedemnaście brygad obrony terytorialnej. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Sądny dzień Parośli
Panie bez taryfy ulgowej
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Deputowani z USA murem za NATO
Wsparcie na czterech łapach
Najlepsi z najlepszych
Podchorążowie na zimowym survivalu
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Desmond Doss, żołnierz bez karabinu
Zimowe szkolenie spadochroniarzy
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
„Bull Run” po raz ósmy
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Na straży historii
Peaceful Pretexts of Putin
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Prezydenckie odznaczenia da pracowników WIM
Nurkowie ćwiczą pod lodem
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Zwiadowcy w głębokim śniegu
W Brukseli o bezpieczeństwie
Cel: bezpieczny dowódca
Podwójne zamrożenie
Boeing walczy o Harpię
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Wypływamy na prostą
Czerwone łuny na Wileńszczyźnie
Zwiad w miejskiej dżungli
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Wojskowi lotnicy na ratunek cywilom
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Ramię w ramię z pogranicznikami
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Obrady NATO w Brukseli
Diabły po Żelaznych Koniach
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
O honor Polski walczącej
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pokonać strach przed ogniem
75 lat od akcji „Kutschera”
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Misja jest święta
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Rozbiegany podporucznik z Krakowa
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Służyć i towarzyszyć
77 lat temu powstała Armia Krajowa
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
W Normandii upamiętnią polskich pilotów
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
Cel – bezpieczna Europa
Bałtyk. Okno na świat
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Macedonia Północna w drodze do NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO