moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze z Bielska-Białej najlepsi w zawodach imienia gen. Zdrzałki

Po raz dziesiąty 6 Brygada Powietrznodesantowa zorganizowała Międzynarodowe Zawody Użyteczno-Sportowe imienia gen. Mariana Zdrzałki. W jubileuszowej edycji imprezy startowało 12 pięcioosobowych drużyn. Najlepszy wynik uzyskali spadochroniarze z 18 Batalionu Powietrznodesantowego. Zawody odbyły się w Bielsku-Białej i na górskich szlakach w Beskidach.

W dwudniowych zawodach, których ideą jest uczczenie pamięci gen. bryg. Mariana Zdrzałki, dowódcy 6 Pomorskiej Brygady Powietrznodesantowej w latach 1974–1983, startowało dziesięć ekip z Polski oraz dwie zagraniczne: z Czech i Holandii. Gospodarze imprezy wystawili sześć drużyn: po jednej z każdego batalionu oraz złożoną wyłącznie z kobiet. Do Bielska-Białej przyjechały również zespoły z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

Zwycięska drużyna z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego wystąpiła w składzie: st. kpr. Marek Hernas – kapitan zespołu, st. szer. Tomasz Błachut, szer. Robert Bogacz, szer. Jakub Gibner, szer. Bartosz Szlauer i szer. Michał Świadek. Spadochroniarze z Bielska-Białej zdobyli 67 punktów i o pięć oczek wyprzedzili kolegów z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. Trzecie miejsce, z dorobkiem 59 pkt, wywalczyła reprezentacja Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

REKLAMA

– Drużyny zdobywały punkty za wyniki uzyskane w pięciu konkurencjach: skok spadochronowy, bojowa pętla taktyczna, odcinek specjalny „droga”, odcinek specjalny „woda”, wytrzymałościowa pętla taktyczna. Zwycięzca zdobywał 13 punktów, druga drużyna – 11, trzecia – 10 i kolejne po punkcie mniej – wyjaśnia mjr Piotr Rachoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 6 BPD. Inne zasady naliczania punktów obowiązywały przy ocenianiu zawodników na wytrzymałościowej pętli taktycznej (to marszobieg górski na dystansie około 25 km z kilkoma zadaniami specjalnymi). – Ostatnia konkurencja była punktowana podwójnie, a miejsca w niej zajęte były istotne w przypadku równej liczby zdobytych punktów w klasyfikacji generalnej. Wtedy o wyższej lokacie w „generalce” decydował wynik uzyskany w ostatniej konkurencji – dodaje major.

Na początek skok ze spadochronem

Rywalizację o zwycięstwo w jubileuszowej edycji zawodów rozpoczęły skoki spadochronowe. W pierwszej konkurencji nie uczestniczyli jednak zawodnicy z Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. – Tę drużynę gościliśmy po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni. Zamierzamy bowiem w przyszłości rozszerzyć formułę imprezy do rywalizacji służb mundurowych. A ponieważ nie wszyscy skaczą ze spadochronem, będziemy prowadzili oddzielną klasyfikację dla ekip niebiorących udziału w konkurencji typowej dla spadochroniarzy – mówi szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 6 BPD.

W konkurencji spadochronowej liczył się czas od wylądowania ostatniego zawodnika z ekipy do momentu dotarcia piątego skoczka do punktu zbiórki na zrzutowisku. Sędziowie mogli przyznawać drużynom punkty karne za każdy element wyposażenia zostawiony na zrzutowisku. Mogli również zdyskwalifikować ekipę za złamanie zasad opisanych w regulaminie konkurencji. Pierwszym liderem zawodów zostali spadochroniarze z 16 Batalionu Powietrznodesantowego, którzy triumfowali z wynikiem 2 min 21 s. O 8 sekund przegrali z nimi reprezentanci 6 bpd, a o 19 s podchorążowie z Wrocławia. Natomiast późniejsi zwycięzcy „generalki” rozpoczęli rywalizację od zajęcia szóstego miejsca i w kolejnych konkurencjach musieli odrabiać straty do rywali.

Po walce na trasie bojowej pętli taktycznej liderem klasyfikacji generalnej zostali podchorążowie z Wrocławia. Drużyna z AWLąd wygrała drugą konkurencję, w której skład wchodziło strzelanie z karabinka beryl, pokonanie 200 m toru przeszkód i strzelanie z pistoletu wojskowego. Drugie miejsce zajęli reprezentanci 6 bdow, a trzecie – ekipa z 18 bpd.

Do wioseł marsz!

Spadochroniarze z Bielska-Białej po bojowej pętli taktycznej awansowali na czwartą pozycję w „generalce”, a do prowadzących podchorążych musieli odrobić sześć punktów straty. Sztuka ta udała im się już po kolejnej punktowanej konkurencji nazwanej „droga”. Drużyny pokonywały na czas odcinek specjalny wyznaczony w terenie górskim. Tę próbę wygrali reprezentanci 18 bpd, drugie miejsce zajęli zawodnicy z Hrubieszowa, a trzecie ekipa z 6 bpd. Dopiero szóstą lokatę zajęli podchorążowie i tym samym po trzech konkurencjach w klasyfikacji generalnej prowadziły ex aequo ekipy z 18 bpd, 6 bpd i wrocławskiej AWLąd. Te trzy drużyny zgromadziły po 30 punktów. Natomiast czwartą pozycję, z dorobkiem 27 oczek, zajmowała ekipa z Hrubieszowa.

Czwartą konkurencję – odcinek specjalny „woda” – rozegrano na Jeziorze Międzybrodzkim. Drużyny musiały przepłynąć w łodzi rozpoznawczej odcinek o długości 3 km. Najlepiej wiosłowali podchorążowie z Wrocławia, drugie miejsce zajęli reprezentanci 18 bpd, a trzecie – 6 bpd.

O końcowym sukcesie spadochroniarzy z Bielska-Białej zadecydowały wyniki ostatniej podwójnie punktowanej konkurencji. Drużyna z 18 bpd była najlepsza na trasie wytrzymałościowej pętli taktycznej i zainkasowała cenne 26 punktów. 22 oczka za drugie miejsce zdobyli reprezentanci 6 bpd i dzięki temu awansowali na drugą pozycję w „generalce”. Trzecią pozycję w ostatniej konkurencji zajęli zawodnicy z 6 bdow, a dopiero piątą podchorążowie. Drużyna z Wrocławia za piątą lokatę otrzymała 16 oczek i w klasyfikacji generalnej spadła na trzecią pozycję.

Wyniki

1. 18 bpd Bielsko-Biała – 67 pkt.

2. 6 bpd Gliwice – 62

3. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław – 59

4. 16 bpd Kraków – 49

5. 2 Pułk Rozpoznawczy Hrubieszów – 49

6. 6 bdow Kraków – 43.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: arch. 6BPD, mjr Piotr Rachoń

dodaj komentarz

komentarze

~Infant
1538135640
Brawo SPADOCHRONIALSI
E2-F2-55-4B

Wojsko przeciw wirusowi
 
Polsko-amerykańska współpraca
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Online z mistrzami sportu
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Trwała odporność terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Biblią w bolszewików
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Szarża „Hallerczyka”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Super Warrior w GROM-ie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Bon turystyczny także w wojsku
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Strzelnice dla terytorialsów
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Tak się zostaje prymusem
Dla odważnych i walecznych
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Świętuj z żołnierzami
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: misja
Chemicy do zadań specjalnych
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie znów w Drawsku
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sprawdzony sojusznik
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO