moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tu liczył się zgrany team i autorytet

W wojsku dowódca może po prostu wydać rozkaz i wymóc wykonanie zadania. Ale nie o to przecież chodzi – mówią polscy oficerowie. Żołnierze z sił powietrznych wzięli udział w amerykańskim kursie przywództwa. Zadania –  zbudować wieżę z makaronu czy przekonać innych do swojego pomysłu –  wydawały się dziecinnie proste.  Nic bardziej mylnego…

Żołnierze z polskich sił powietrznych po raz pierwszy wzięli udział w tego rodzaju kursie. – Propozycja szkolenia wyszła od Amerykanów. Program uzgadnialiśmy przez kilka tygodni, by jak najlepiej dostosować go do naszych potrzeb – mówi st. chor. sztab. Krzysztof Gadowski, starszy podoficer Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Międzynarodowy kurs został zorganizowany z inicjatywy amerykańskiej Akademii Sił Powietrznych w Niemczech (Inter-European Air Forces Academy) przy współpracy Zespołu Starszego Podoficera Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

REKLAMA

Zyskać zaufanie i autorytet

Dziesięciodniowe szkolenie dla Polaków odbyło się w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Wzięło w nim udział 24 oficerów i podoficerów z jednostek związanych z lotnictwem, podległych DGRSZ. Głównym tematem kursu było przywództwo wojskowe. – Wypracowanie dobrych relacji między żołnierzami to priorytet w armii USA. Przełożeni cieszą się autorytetem, potrafią inspirować podwładnych, pozwalają im na swobodę w działaniu, celem jest stworzenie zgranego teamu, który osiągnie zamierzony cel. Podoficerowie stają się partnerami dla dowódców, a ich wzajemne relacje nie są aż tak bardzo formalne, jak bywa u nas. To wszystko przekłada się na efektywność wykonywanych zadań – mówi kpt. Dariusz Kozuń z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.

I taką właśnie wizję przywództwa Amerykanie chcieli pokazać polskim żołnierzom. Uczestnicy podzieleni na grupy ćwiczyli według różnych scenariuszy. Wspólnie planowali szkolenie, wykonywali zadania, razem szukali rozwiązania problemów. Wcześniej musieli zdobyć swoje zaufanie, zbudować zgrany zespół i wypracować zasady dobrej współpracy. Zadania czasem ich zaskakiwały.

– Dostaliśmy metrową taśmę, makaron spaghetti i klocki wykonane z pianki, którymi bawią się dzieci. Z tego wszystkiego musieliśmy zbudować jak najwyższą wieżę. Lider miał obmyślić koncepcję i przekonać do niej swoją grupę – opowiada kapitan.

Z kolei podczas dwukilometrowego biegu żołnierze musieli ułożyć… puzzle. – Każdy z nas miał jeden fragment obrazka, ale nie wiedzieliśmy, kto ma jaki. Tylko dwie ostatnie osoby, które biegły mogły je sobie pokazać. Zadaniem lidera było zapanować nad wszystkim i tak nas poustawiać, by osiągnąć cel, czyli sprawnie ułożyć rysunek – dodaje kpt. Kozuń. – Udało się.

Umiejętności pracy w grupie sprawdzane były także podczas burzy mózgów. Uczestnicy musieli przedstawiać własne pomysły na rozwiązanie konkretnego zadania, a potem w grupie wspólnie wybrać ten najlepszy.

Kpr. Daria Ziarkiewicz podkreśla, że w tego typu szkoleniu kluczowa jest postawa lidera grupy, który musi działać zgodnie z mottem kursu „Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany”. – W wojsku dowódca ma jasno określoną pozycję i środki przymusu, których może użyć, by wymóc na żołnierzu wykonanie zadanie. Ale nie o to w przywództwie chodzi – zaznacza podoficer. Podczas ćwiczeń żołnierze zobaczyli, jak lider może motywować grupę do działania, zachęcić innych, by sami chcieli pracować. – Czasem wystarczy spojrzeć na sprawę z boku. Nie zawsze bowiem coś, co motywuje nas samych, może być takie dla innych. Jeśli się to zrozumie, łatwiej budować dobre relacje i atmosferę pracy, co przekłada się na lepsze efekty – mówi kpr. Ziarkiewicz, która na co dzień jest młodszym instruktorem w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych. Prowadzi zajęcia z przywództwa wojskowego, psychologii wojskowej i komunikacji społecznej.

Amerykańscy instruktorzy przygotowali także zadania, które bezpośrednio dotyczyły relacji podwładny – przełożony. – W jednej ze scenek odgrywałem rolę dowódcy, do którego przyszedł żołnierz z problemami osobistymi. Musiałem tak z nim rozmawiać, by mi zaufał i opowiedział o kłopotach, żebym mógł mu jakoś pomóc – mówi kpt. Kozuń – Potem razem z instruktorami omawialiśmy, co zrobiłem dobrze, a co warto jeszcze poprawić.

Przywództwo nie jest dane raz na zawsze

Uczestnicy kursu podkreślają, że amerykańscy instruktorzy w nietypowy sposób pokazali, jak wiedzę teoretyczną przekuć w praktykę. – Dowiedziałam się, jakich metod mogę jeszcze użyć, żeby urozmaicić swoje zajęcia, jak zaangażować w nie słuchaczy. Może i u nas warto byłoby więcej uwagi poświęcić na tego rodzaju warsztaty – mówi kpr. Ziarkiewicz.

Podobnie ocenia kurs kpt. Kozuń. – Podczas takich zajęć przekonujemy się, że dobry przywódca to ten, który stale nad sobą pracuje. Na pewno wiele wskazówek z tego szkolenia, będę chciał wykorzystać w codziennej pracy z podoficerami i szeregowymi – mówi kpt. Kozuń.

Wielu żołnierzy uczestniczyło w kursie po raz pierwszy. – Mam jednak nadzieję, że nie było to ostatnie tego typu szkolenie z amerykańskimi żołnierzami. Być może niebawem zorganizujemy podobne w kolejnej z jednostek sił powietrznych – mówi st. chor. sztab Gadowski.

Dotychczas kursy przywództwa prowadzone przez Amerykanów odbyły się m.in. w Bułgarii, Czechach, Rumunii, Grecji i Portugalii. We wrześniu ubiegłego roku w Kijowie zostało przeszkolonych ponad 15 żołnierzy armii ukraińskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. SPSP Dęblin

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
 
Widzieć i nie być widzianym
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wojsko przeciw wirusowi
Ćwiczenia z torpedą
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Obradowała Rada Gabinetowa
MON nie wycofuje się z MSPO
Sukcesy sportowców w mundurach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
„Spartan” znów na Mazurach
Trzeba rozbić to więzienie!
„Harpun” do walki
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Agent w generalskich szlifach
Nowy wiceminister w MON
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Na wakacje z WOT
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Specjalsi świętują
Na misjach święta inne niż zwykle
Online z mistrzami sportu
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Co z tegorocznym MSPO?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
NATO walczy z koronawirusem
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Białe noce podhalańczyków
Morskie początki „Anakondy”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prawdziwi wojownicy
Koniec kijowskiego snu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Głos (z) płonącej Warszawy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Ratownik” od nowa
Święto żołnierzy służących na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Mercedes nie tylko do holowania
„Anakonda” rusza na poligony
Transportery płyną na drugi brzeg
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Polskie porty bardziej otwarte
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO