moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG

Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG i nadanie sztandaru batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Tak wyglądały obchody trzeciej rocznicy powstania międzynarodowej jednostki z siedzibą w Lublinie. Dotychczasowego dowódcę, gen. bryg. Zenona Brzuszkę, zastąpił dziś oficjalnie ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko.

– Brygada od początku swojego istnienia przyczynia się do jednoczenia naszych trzech narodów wobec jednej idei – pokoju i stabilizacji w Europie – powiedział gen. bryg. Zenon Brzuszko, który dziś oficjalnie przekazał dowodzenie międzynarodową jednostką oficerowi ukraińskiemu, płk. Dmitrijowi Bratiszce. – Przyszedłem do Wielonarodowej Brygady podczas osiągania przez tę jednostkę zdolności operacyjnej. W bardzo krótkim czasie podjęliśmy się złożonych zadań i zbudowaliśmy zespół, który przyczynił się nie tylko do podniesienia naszych umiejętności, ale też realnego wzmocnienia naszych sił zbrojnych – podkreślił ustępujący dowódca i zwrócił się do swojego następcy. – Dima, jestem przekonany, że to będzie dla Ciebie czas wyzwań, ale również dużej satysfakcji – kontynuował gen. Brzuszko. Zmiana dowodzenia wynika z zapisów porozumień, w których stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Obecnie dowódcą został oficer ukraiński, jego zastępcą jest Litwin – Arturas Jasinskas, a szefem sztabu został Polak – dotąd na stanowisku starszy narodowy – płk Michał Małyska.

Z kolei płk Dmitrij Bratiszko powiedział: – Dla mnie to ogromny zaszczyt objąć takie stanowisko. Uważam, że naszym najważniejszym zadaniem będzie kontynuacja drogi, którą obrali nasi poprzednicy, ale będziemy chcieli również ulepszać to, co jeszcze można ulepszyć – podkreślił ukraiński oficer. – Musimy ponadto pamiętać o dewizie naszej brygady, która brzmi: „Zjednoczeni dla Pokoju”, bo właśnie pokój pomiędzy naszymi krajami i w całej Europie jest najważniejszy – zaznaczył płk Bratiszko.

Obecny na uroczystości gen. broni Jarosław Mika podkreślił z kolei niezwykle ważną rolę, jaką pełni LITPOLUKRBRIG w strukturze polskich sił zbrojnych. – Ta brygada pomaga umacniać wzajemne więzi między trzema narodami, ale nie zapominajmy, że została poddana też certyfikacji, więc jest jednostką zdolną do dowodzenia podległymi pododdziałami – zauważył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Trzecia rocznica powstania LITPOLUKRBRIG była również okazją do wręczenia sztandaru nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Wręczył go gen. bryg. Jarosław Kraszewski. – Sztandar w tradycji wojskowej oznacza gotowość jednostki do podjęcia działań wojennych. Batalion dowodzenia, nie tylko w mojej opinii, zalicza się w tej chwili do elity pododdziałów dowodzenia w siłach zbrojnych – powiedział dyr. Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei gen. broni Jarosław Mika dodał: – Sztandar wojskowy to symbol chwały, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od nas, żołnierzy. Potwierdzają to wspaniałe karty oręża polskiego. Sam akt nadania sztandaru jest również ugruntowaniem ważnej roli tej jednostki w regionie lubelskim – podkreślił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy 4 tys. żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w swoich jednostkach macierzystych. Dowództwo brygady tworzy 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. Stanowiska dowódcy brygady, zastępcy dowódcy brygady i szefa sztabu objęte są trzyletnią rotacją. W myśl porozumień, jako pierwszy dowodzenie LITPOLUKRBRIG objął oficer polski – przed gen. bryg. Zenonem Brzuszką funkcję tę pełnił gen. dyw. Adam Joks. Przez kolejne trzy lata jednostką będzie dowodził Ukrainiec, następnie tę funkcję obejmie Litwin. Rotacji podlegają też oficerowie służący w Wielonarodowej Brygadzie. W sierpniu zmienił się personel litewski, a we wrześniu część ukraińskiego. Pozostali wyjadą z Lublina w listopadzie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
 
Umowa na Feniksy
Polscy weterani i książę Harry
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Jedna misja, jeden zespół
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rozpoczynamy nową erę
Iranian Chess Game
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Chorwacki test polskich kadetów
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Polscy nurkowie na Islandii
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Polska nie pozostanie osamotniona
Samochód do desantowania
Z maratonu programowania do wojska
Terytorialsi na wysokościach
Modernizacja starów 266
Klasy wojskowe po nowemu
Agresja sowieckiego kolosa
Selekcja w pigułce
W Indiach mieli swój drugi dom
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Wojsko wraca do Łomży
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Dead to the World
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Stalin czekał i kalkulował
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Thin Blue Line
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Głos (z) płonącej Warszawy
A Torn Subcontinent
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Groźny jak Tallboy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Nowy wiceminister w MON
„Górale” zdobywają miasto
Sprawdzają Brutusa
Pamięć o tragedii
Cztery lata LITPOLUKBRIG
GROM Challenge
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO