moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG

Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG i nadanie sztandaru batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Tak wyglądały obchody trzeciej rocznicy powstania międzynarodowej jednostki z siedzibą w Lublinie. Dotychczasowego dowódcę, gen. bryg. Zenona Brzuszkę, zastąpił dziś oficjalnie ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko.

– Brygada od początku swojego istnienia przyczynia się do jednoczenia naszych trzech narodów wobec jednej idei – pokoju i stabilizacji w Europie – powiedział gen. bryg. Zenon Brzuszko, który dziś oficjalnie przekazał dowodzenie międzynarodową jednostką oficerowi ukraińskiemu, płk. Dmitrijowi Bratiszce. – Przyszedłem do Wielonarodowej Brygady podczas osiągania przez tę jednostkę zdolności operacyjnej. W bardzo krótkim czasie podjęliśmy się złożonych zadań i zbudowaliśmy zespół, który przyczynił się nie tylko do podniesienia naszych umiejętności, ale też realnego wzmocnienia naszych sił zbrojnych – podkreślił ustępujący dowódca i zwrócił się do swojego następcy. – Dima, jestem przekonany, że to będzie dla Ciebie czas wyzwań, ale również dużej satysfakcji – kontynuował gen. Brzuszko. Zmiana dowodzenia wynika z zapisów porozumień, w których stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Obecnie dowódcą został oficer ukraiński, jego zastępcą jest Litwin – Arturas Jasinskas, a szefem sztabu został Polak – dotąd na stanowisku starszy narodowy – płk Michał Małyska.

Z kolei płk Dmitrij Bratiszko powiedział: – Dla mnie to ogromny zaszczyt objąć takie stanowisko. Uważam, że naszym najważniejszym zadaniem będzie kontynuacja drogi, którą obrali nasi poprzednicy, ale będziemy chcieli również ulepszać to, co jeszcze można ulepszyć – podkreślił ukraiński oficer. – Musimy ponadto pamiętać o dewizie naszej brygady, która brzmi: „Zjednoczeni dla Pokoju”, bo właśnie pokój pomiędzy naszymi krajami i w całej Europie jest najważniejszy – zaznaczył płk Bratiszko.

Obecny na uroczystości gen. broni Jarosław Mika podkreślił z kolei niezwykle ważną rolę, jaką pełni LITPOLUKRBRIG w strukturze polskich sił zbrojnych. – Ta brygada pomaga umacniać wzajemne więzi między trzema narodami, ale nie zapominajmy, że została poddana też certyfikacji, więc jest jednostką zdolną do dowodzenia podległymi pododdziałami – zauważył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Trzecia rocznica powstania LITPOLUKRBRIG była również okazją do wręczenia sztandaru nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Wręczył go gen. bryg. Jarosław Kraszewski. – Sztandar w tradycji wojskowej oznacza gotowość jednostki do podjęcia działań wojennych. Batalion dowodzenia, nie tylko w mojej opinii, zalicza się w tej chwili do elity pododdziałów dowodzenia w siłach zbrojnych – powiedział dyr. Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei gen. broni Jarosław Mika dodał: – Sztandar wojskowy to symbol chwały, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od nas, żołnierzy. Potwierdzają to wspaniałe karty oręża polskiego. Sam akt nadania sztandaru jest również ugruntowaniem ważnej roli tej jednostki w regionie lubelskim – podkreślił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy 4 tys. żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w swoich jednostkach macierzystych. Dowództwo brygady tworzy 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. Stanowiska dowódcy brygady, zastępcy dowódcy brygady i szefa sztabu objęte są trzyletnią rotacją. W myśl porozumień, jako pierwszy dowodzenie LITPOLUKRBRIG objął oficer polski – przed gen. bryg. Zenonem Brzuszką funkcję tę pełnił gen. dyw. Adam Joks. Przez kolejne trzy lata jednostką będzie dowodził Ukrainiec, następnie tę funkcję obejmie Litwin. Rotacji podlegają też oficerowie służący w Wielonarodowej Brygadzie. W sierpniu zmienił się personel litewski, a we wrześniu część ukraińskiego. Pozostali wyjadą z Lublina w listopadzie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Polskie F-16 wróciły z Grecji
WAT wzmacnia „opelotkę”
Logistycy pod lupą
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Ostatni most
JW Agat: idziemy po młodych!
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Poznaj tajemnice Husarza
Biało-czerwona na Monte Cassino
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bez zmian w emeryturach
Symbol skupiający wiele znaczeń
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Jak wojsko chroni lotniska?
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Generał z cienia
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Groźny incydent w Libanie
Czerwieńsze będą…
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Adaptacja i realizm
Armia testuje roboty do transportu
Desant na Odrze
Syndrom Karbali
Od cyberkursu po mundurówkę
Początek wielkiej historii
NATO i USA o Iranie
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Wypadek w PKW UNIFIL
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Skrzydlaci komandosi
Sprawdzian dla zawiszaków
Wojsko zaprasza rodziny
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Ready for Every Scenario
Wodny chrzest Borsuków
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Bieg ku pamięci bohaterów
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Husarze już w Polsce!
Ryś w boksie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Równanie z „Iksem”
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Czekamy na F-35
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Polsko-estońska współpraca
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Huta Częstochowa bliżej wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO