moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG

Zmiana dowództwa w LITPOLUKRBRIG i nadanie sztandaru batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Tak wyglądały obchody trzeciej rocznicy powstania międzynarodowej jednostki z siedzibą w Lublinie. Dotychczasowego dowódcę, gen. bryg. Zenona Brzuszkę, zastąpił dziś oficjalnie ukraiński oficer płk Dmitrij Bratiszko.

– Brygada od początku swojego istnienia przyczynia się do jednoczenia naszych trzech narodów wobec jednej idei – pokoju i stabilizacji w Europie – powiedział gen. bryg. Zenon Brzuszko, który dziś oficjalnie przekazał dowodzenie międzynarodową jednostką oficerowi ukraińskiemu, płk. Dmitrijowi Bratiszce. – Przyszedłem do Wielonarodowej Brygady podczas osiągania przez tę jednostkę zdolności operacyjnej. W bardzo krótkim czasie podjęliśmy się złożonych zadań i zbudowaliśmy zespół, który przyczynił się nie tylko do podniesienia naszych umiejętności, ale też realnego wzmocnienia naszych sił zbrojnych – podkreślił ustępujący dowódca i zwrócił się do swojego następcy. – Dima, jestem przekonany, że to będzie dla Ciebie czas wyzwań, ale również dużej satysfakcji – kontynuował gen. Brzuszko. Zmiana dowodzenia wynika z zapisów porozumień, w których stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Obecnie dowódcą został oficer ukraiński, jego zastępcą jest Litwin – Arturas Jasinskas, a szefem sztabu został Polak – dotąd na stanowisku starszy narodowy – płk Michał Małyska.

REKLAMA

Z kolei płk Dmitrij Bratiszko powiedział: – Dla mnie to ogromny zaszczyt objąć takie stanowisko. Uważam, że naszym najważniejszym zadaniem będzie kontynuacja drogi, którą obrali nasi poprzednicy, ale będziemy chcieli również ulepszać to, co jeszcze można ulepszyć – podkreślił ukraiński oficer. – Musimy ponadto pamiętać o dewizie naszej brygady, która brzmi: „Zjednoczeni dla Pokoju”, bo właśnie pokój pomiędzy naszymi krajami i w całej Europie jest najważniejszy – zaznaczył płk Bratiszko.

Obecny na uroczystości gen. broni Jarosław Mika podkreślił z kolei niezwykle ważną rolę, jaką pełni LITPOLUKRBRIG w strukturze polskich sił zbrojnych. – Ta brygada pomaga umacniać wzajemne więzi między trzema narodami, ale nie zapominajmy, że została poddana też certyfikacji, więc jest jednostką zdolną do dowodzenia podległymi pododdziałami – zauważył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Trzecia rocznica powstania LITPOLUKRBRIG była również okazją do wręczenia sztandaru nadanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej batalionowi dowodzenia Wielonarodowej Brygady. Wręczył go gen. bryg. Jarosław Kraszewski. – Sztandar w tradycji wojskowej oznacza gotowość jednostki do podjęcia działań wojennych. Batalion dowodzenia, nie tylko w mojej opinii, zalicza się w tej chwili do elity pododdziałów dowodzenia w siłach zbrojnych – powiedział dyr. Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei gen. broni Jarosław Mika dodał: – Sztandar wojskowy to symbol chwały, tradycji, wierności, honoru i męstwa, których ojczyzna wymaga od nas, żołnierzy. Potwierdzają to wspaniałe karty oręża polskiego. Sam akt nadania sztandaru jest również ugruntowaniem ważnej roli tej jednostki w regionie lubelskim – podkreślił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy 4 tys. żołnierzy, którzy na co dzień stacjonują w swoich jednostkach macierzystych. Dowództwo brygady tworzy 58 oficerów polskich, 18 ukraińskich i 5 litewskich. Stanowiska dowódcy brygady, zastępcy dowódcy brygady i szefa sztabu objęte są trzyletnią rotacją. W myśl porozumień, jako pierwszy dowodzenie LITPOLUKRBRIG objął oficer polski – przed gen. bryg. Zenonem Brzuszką funkcję tę pełnił gen. dyw. Adam Joks. Przez kolejne trzy lata jednostką będzie dowodził Ukrainiec, następnie tę funkcję obejmie Litwin. Rotacji podlegają też oficerowie służący w Wielonarodowej Brygadzie. W sierpniu zmienił się personel litewski, a we wrześniu część ukraińskiego. Pozostali wyjadą z Lublina w listopadzie.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
 
Widzieć i nie być widzianym
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rubiny w walce z epidemią
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Święto żołnierzy służących na misjach
Obradowała Rada Gabinetowa
Prawdziwi wojownicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Partyzanci rozgromili ubeków
Koniec kijowskiego snu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ostatnie prace przed „Defenderem”
„Spartan” znów na Mazurach
Patrioty z polskimi przyczepami
Gotowi na „Defendera”
Amerykanie odmładzają F-16
Białe noce podhalańczyków
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Agent w generalskich szlifach
Co z tegorocznym MSPO?
Podchorążowie za sterami Bielików
Army of Medics
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Ćwiczenia z torpedą
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Akcja krwiodawstwa proobronnych
F-16 kończą misję w Estonii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
MON nie wycofuje się z MSPO
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pracowity tydzień flotylli
Specjalsi świętują
„Harpun” do walki
Na zakupy do sklepu AMW
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Przeciwlotnicza Sona
„Ratownik” od nowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Polskie porty bardziej otwarte
NATO walczy z koronawirusem
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO