moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa strzelnica dla wrocławskiej AWL

Będzie tu można strzelać z karabinów, pistoletów maszynowych i rewolwerów, także z użyciem noktowizji. Mobilna strzelnica kontenerowa, którą właśnie kupiła Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, jest wyposażona również w multimedialny trenażer. Obiekt wart prawie 2 mln zł Zakłady Mechaniczne Tarnów dostarczą uczelni do końca roku.

Dzięki temu, że strzelnica będzie umieszczona w kontenerach, da się ją ustawić w dowolnym miejscu lub na naczepach samochodowych. Żołnierze będą mogli  prowadzić ogień na odległość do 25 metrów do celów stacjonarnych i ruchomych. W nowej strzelnicy będzie zainstalowany także multimedialny, interaktywny trenażer do treningu strzeleckiego z użyciem amunicji ostrej oraz z replik laserowych broni. W elektronicznym urządzeniu będzie można optycznie wydłużać oś strzelania nawet do 200 metrów.

Do szkolenia podstawowego i nie tylko

REKLAMA

Na terenie uczelni znajduje się typowa terenowa strzelnica, lecz ma ona status garnizonowej i ćwiczą tu żołnierze wszystkich jednostek oraz instytucji z Wrocławia. Akademia ma prawo korzystać ze strzelnicy tylko trzy dni w tygodniu. Niedługo jednak sytuacja się zmieni. – Na nowej strzelnicy będziemy mogli prowadzić podstawowe szkolenie strzeleckie oraz znacznie trudniejsze zajęcia, związane z dynamiką pola walki – zapowiada ppłk Mariusz Ratajczyk, kierownik Zakładu Teorii i Praktyki Strzelań AWL.

Na dwóch stanowiskach podchorążowie będą mogli używać amunicji bojowej wystrzeliwanej z prędkością początkową do 1000 m/s i energią pocisku do 2000 J. Oznacza to, że będzie można tu strzelać z pistoletów i rewolwerów o kalibrze do 11,43 mm, pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm oraz karabinków kalibru 5,56 mm, takich jak Beryl, mini-Beryl oraz GROT, czyli z broni, którą dysponują studenci Akademii Wojsk Lądowych.

Nowoczesny obiekt umożliwi także szkolenie z użyciem systemów noktowizyjnych. Z kolei dowódcy prowadzący strzelanie będą mogli nagrywać zajęcia, by w każdej chwili np. odtworzyć ich przebieg i omówić popełnione błędy.

Strzelać przez całą dobę

Ppłk Piotr Gazarkiewicz, dowódca 2 Batalionu Szkolnego, podkreśla, że w nowym obiekcie trening będzie można prowadzić przez całą dobę. – Strzałów z kontenerowej strzelnicy nie słychać na zewnątrz. W związku z tym nikt nie będzie miał pretensji, że strzelanie odbywa się w nocy – mówi dowódca batalionu. Ppłk Gazarkiewicz dodaje, że dookoła uczelni znajduje się wiele osiedli mieszkaniowych i często napływały skargi, że odgłosy strzelania utrudniają życie mieszkańcom.

Dowódcy uważają, że nie bez znaczenia są warunki, w jakich studenci będą ćwiczyć. – W czasie mrozów na strzelnicy będzie ciepło, a latem temperaturę obniży klimatyzacja. To wszystko pozytywnie wpłynie na koncentrację i efekty nauki strzelania, zwłaszcza w przypadku najmłodszych żołnierzy – podsumowuje ppłk Gazarkiewicz.

Z nowej strzelnicy będą korzystać podchorążowie, słuchacze kursów specjalistycznych i doskonalących organizowanych na uczelni oraz kadra dowódcza i dydaktyczna AWL.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


WOT szuka zaginionego
Playing the World
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Stępka pod „Albatrosa”
Ważka. Drugie podejście
Przetrwać na wrogim terenie
Żołnierze najlepsi w sportach walki
W Brukseli o bezpieczeństwie
Bojowe wyzwania dla lotników
Testament geopolityczny prezydenta
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Lekkie moździerze dla wojska
Świąteczna paczka dla powstańca
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Centrum w zawieszeniu
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Opłatek u kombatantów
Kawalerzyści na górskich trasach
Nothing Can Stop Our Tanks
Klątwa czarnego złota
Zmiany w ustawie o weteranach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Polska Casa nad Irakiem
Wojsko pomogło komunistom utrzymać monopol władzy
War Starts on Thursday
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Okręty NATO w polskich portach
Rząd za kluczowymi zmianami
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Pokazy od kuchni
Ocalejemy tylko razem
Wyślij paczkę do PKW
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Our efforts passed muster
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Curse of the Black Gold
Wojna zaczyna się w czwartek
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Wyjątkowy Vis
Kompania pełna braci
Not Without My Sister
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Cel – bezpieczna Europa
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Projekt Afgan w Zabrzu
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO